Karadeniz Pet

Muhabbet Kuşumun Dışkısı Poposuna Yapışıyor ve Ayağının Üzerine Basamıyor

ylmz_

Yeni Üye
Muhabbet kuşum yaklaşık iki haftadır ayağının üzerine basamıyor ve düşüyor, bu problemi başlamadan önce sadece dışkısı poposuna yapışıyordu. İlaç vermeme ve ayağını kremlememe rağmen iki haftadır durumunda bir iyileşme yok. Dışkı problemi başladıktan bir hafta sonra veterinere götürdüm fakat veteriner kuşlarla ilgili pek bilgisinin olmadığını , bağırsak enfeksiyonu olabileceğini söyleyerek "Flagyl" isimli ilacı verdi iki haftadır suluğuna bir damla damlatıyorum ama sorunu devam ediyor. Bunun üzerine bir de ayağının üzerine basamamaya ve dengesini sağlayamayıp düşmeye başladı, ayaklarındaki tırnakların dökülmeye başladığını gözlemledim, sabah akşam "Trosyd" adlı mantar kremini sürüyorum ama onun da bir faydası olmadı. Kuşum için oldukça endişeliyim, virüs sebebiyle başka bir veterinere de gidemiyorum ne yapabilirim evde? Yardımcı olursanız çok sevinirim.

Son düzenleme:
Kuş büyük ihtimalle kabız meyve sebze verin marul olabilir ayağı ne zaman neden oldu detaylı bilgi verirseniz yardımcı olabilirim birde veterinerin verdiği ilacı kullanmanızı tavsiye etmem.
Dışkısı sulu bir kıvamda olduğu için patates haşlayıp onu vermeyi denemiştim ben ama tam olarak su gibi de değil. Veterinere götürdükten iki gün sonra ayağının üzerine basamadığını fark ettik, götürdüğümüzde bir sorun yoktu. Dışkısı poposuna yapıştığı için rahatsız olup sürekli ayağıyla temizlemeye çalıştığından mantar oluşmuş olabilir diye düşündüm çünkü herhangi bir yerde incinmiş olması mümkün değil ayağının , belki gözümün önünde olmadığı bir anda kafesinde herhangi bir şey olmuş olabilir bilemiyorum. Ayağına basamamaya başlamasından bir iki hafta sonra da tırnakları kuruyp dökülmeye başladı. İlk önce tek ayağındakiler döküldü, bugün diğer ayağındaki tırnaklarının da kurumaya başladığını fark ettim. Ayaklarının altında hafif kızarıklıklar mevcut bir de.

Son düzenleme:
Dışkısı sulu bir kıvamda olduğu için patates haşlayıp onu vermeyi denemiştim ben ama tam olarak su gibi de değil. Veterinere götürdükten iki gün sonra ayağının üzerine basamadığını fark ettik, götürdüğümüzde bir sorun yoktu. Dışkısı poposuna yapıştığı için rahatsız olup sürekli ayağıyla temizlemeye çalıştığından mantar oluşmuş olabilir diye düşündüm çünkü herhangi bir yerde incinmiş olması mümkün değil ayağının , belki gözümün önünde olmadığı bir anda kafesinde herhangi bir şey olmuş olabilir bilemiyorum. Ayağına basamamaya başlamasından bir iki hafta sonra da tırnakları kuruyp dökülmeye başladı. İlk önce tek ayağındakiler döküldü, bugün diğer ayağındaki tırnaklarının da kurumaya başladığını fark ettim. Ayaklarının altında hafif kızarıklıklar mevcut bir de.

IMG-3626 IMG-3627
Parmaklarını kapalı tuttuğu ayağının üzerine basamıyor , fazla hareket de ettirmiyor.Poposu da oldukça kötü durumda şuan. Her gün temizliyordum fakat en son temizlediğimde poposunda kan olduğunu gördüm bir daha da silmeye cesaret edemedim rahatsız oluyor bu durumdan diye, sadece poposundan sarkan fazlalıkları alıyorum.

Kabızlık için biriken dışkıları temizleyin ve zeytin yağı sürün bölgeye çok az miktar. Ve de ağzına 1,2 damla zeytinyağı damlatın. Sebze, yeşillik yedirin. Bu arada hangi yemi kullanıyorsunuz.

Kabızlık için biriken dışkıları temizleyin ve zeytin yağı sürün bölgeye çok az miktar. Ve de ağzına 1,2 damla zeytinyağı damlatın. Sebze, yeşillik yedirin. Bu arada hangi yemi kullanıyorsunuz.
Biriken dışkıları temizlerken ılık su ve bez kullanıyorum ama kuş çok fazla hareket ediyor ve dışkılarını da tam anlamıyla temizleyemiyorum maalesef.Zeytinyağını da deneyeceğim,içmesini mi sağlamak gerekiyor peki?
Yem olarak markette satılan şu yemlerden kullanıyorum görsellerini ekleyeceğim.

image

image

O yemleri tavsiye etmem çok kalitesiz ve tozlu oluyor en kötü quik falan alsanız daha iyi olur büyük ihtimalle yemden kaynaklı ılık suya tutun poposunu 1 2 dakika yavaşça dışkıları çıkarın ve kıç kısmındaki tüyleri hafifçe kesin.
Çok uzun süredir hep bu yemlerden kullanıyorduk bir sorun yaşamayınca değiştirmeyi düşünmemiştim.Tavsiye ettiğiniz yemi de deneyeceğim.Dediğiniz gibi yıkamayı düşündüm popo kısmını fakat daha çok hastalanır bir şey olur diye korktuğumdan cesaret edemedim, temizlenmeden de olmuyor son çare olarak dediğinizi uygulayacağım. Tavsiyeleriniz için çok teşekkür ederim. Peki ayağı için kullandığım "Troysd" adlı mantar kremini sürmeye devam etmemde bir sakınca var mıdır?
Bir de şu yemlerden hangisini tercih etsem daha iyi olur sizce?

IMG-3642 IMG-3643 IMG-3645

Son düzenleme:
B
Biriken dışkıları temizlerken ılık su ve bez kullanıyorum ama kuş çok fazla hareket ediyor ve dışkılarını da tam anlamıyla temizleyemiyorum maalesef.Zeytinyağını da deneyeceğim,içmesini mi sağlamak gerekiyor peki?

image

image
Bu yemler iyi olmuyor. Gardenmix alabilirsiniz. Zeytinyağı nı içmesi gerek.

O yemleri tavsiye etmem çok kalitesiz ve tozlu oluyor en kötü quik falan alsanız daha iyi olur büyük ihtimalle yemden kaynaklı ılık suya tutun poposunu 1 2 dakika yavaşça dışkıları çıkarın ve kıç kısmındaki tüyleri hafifçe kesin.
Şimdi poposunu yıkadım, yıkarken fark ettim ki tüylerinin içinde beyaz kabuklar oluşmuş ve yer yer dökülmeler meydana gelmiş.

Son düzenleme:
Versele laga iyi bir marka. Ancak ben gardenmix öneriyorum.
Yem değişimi ilerlemiş bağırsak mantarına iyi gelir mi peki? Çünkü yaşadığı denge kaybını ve sürekli sulu dışkılamasını bununla bağdaştırıyorum.

Yem değişimi ilerlemiş bağırsak mantarına iyi gelir mi peki? Çünkü yaşadığı denge kaybını ve sürekli sulu dışkılamasını bununla bağdaştırıyorum.
İyi gelebilir. Deneyin bakalım.

image

image
Bence sen kuşunu al bir veterinere götür. Dışkı yapışması kansızlıktan olur, ishaldende olur. Sende diyorsun ki en son ishaldi. Benim kuşumun poposuna da dışkı yapışıyordu ama kesinlikle kabız değildi. Boş yere zaman harcadım her gün temizleyeceğim poposunu, yok sirkeli şu içir, yok sarımsaklı su içir, birde pirinç suyu yaptım içirdim. Ama malesef çok daha büyük bir sorun varmış. Kuşumu kaybettim. Şimdi zaman kaybettiğim için çok pişmanım. Hangi şehirdesin bilmiyorum ama veteriner fakültesi varsa götür dışkısını tahlil ettir. Tırnakları döküldü diyorsun bir de. Çok önemli

Bence sen kuşunu al bir veterinere götür. Dışkı yapışması kansızlıktan olur, ishaldende olur. Sende diyorsun ki en son ishaldi. Benim kuşumun poposuna da dışkı yapışıyordu ama kesinlikle kabız değildi. Boş yere zaman harcadım her gün temizleyeceğim poposunu, yok sirkeli şu içir, yok sarımsaklı su içir, birde pirinç suyu yaptım içirdim. Ama malesef çok daha büyük bir sorun varmış. Kuşumu kaybettim. Şimdi zaman kaybettiğim için çok pişmanım. Hangi şehirdesin bilmiyorum ama veteriner fakültesi varsa götür dışkısını tahlil ettir. Tırnakları döküldü diyorsun bir de. Çok önemli
Ben de dediğiniz gibi pek çok şeyi denedim, Bursa'da yaşıyorum UÜ veterinerlik fakültesine götürebilirim fakar maalesef ki oraya gidebilmem için kuşu bir kutuya koyup toplu taşıma kullanmam gerekiyor ve malum Corona salgını sebebiyle evden dışarıya çıkmamak gerekiyor. Ne yapacağımı bilemiyorum bu koşullarda.

Ben de dediğiniz gibi pek çok şeyi denedim, Bursa'da yaşıyorum UÜ veterinerlik fakültesine götürebilirim fakar maalesef ki oraya gidebilmem için kuşu bir kutuya koyup toplu taşıma kullanmam gerekiyor ve malum Corona salgını sebebiyle evden dışarıya çıkmamak gerekiyor. Ne yapacağımı bilemiyorum bu koşullarda.
Çok haklısınız ama maalesef bazen böyle zorunlu hallerde çıkmak zorunda kalıyoruz.Sonuçta söz konusu bir canlı.Kendi adınıza sağlam önlemler alarak götürmeye çalışın derim ben de.Zaten 2 hafta gibi uzun bir süre ilaç kullanmışsınız,demek ki sorun başka.Üstelik denge problemi de başlamış.Boşa vakit kaybetmiş olmayın.

Ben de dediğiniz gibi pek çok şeyi denedim, Bursa'da yaşıyorum UÜ veterinerlik fakültesine götürebilirim fakar maalesef ki oraya gidebilmem için kuşu bir kutuya koyup toplu taşıma kullanmam gerekiyor ve malum Corona salgını sebebiyle evden dışarıya çıkmamak gerekiyor. Ne yapacağımı bilemiyorum bu koşullarda. İlk rahatsızlandığı zaman oturduğum yerde bulunan bir veterinere götürdüm onun verdiği ilacı kullandım belli bir süre iyileşecek diye bekledim ve bu süreçte ikinci kez de veterinere götüremedim süre tanımak gerekir tedavisi için diye.Ama hiçbir iyileşme olmadı maalesef ve şuan gerçekten kendim evde ne yapabilirim diye çare arıyorum.

Sorunun ne olduğunu bilsek ilaç önerebiliriz ama,hayvanda bir kaç rahatsızlık var anladığım kadarıyla.Bu durumda buradan söylenen şeyler yardımcı olamayabilir maalesef.

Geri