Karadeniz Pet

Muhabbet kuşumun gagası çapraz

AyarKral

Yeni Üye
Muhabbet kuşum 1 aydır yanımda ilk gün fark ettim ama geri götürmek istemedim. Gagası çapraz olduğu için ballı yem yiyemiyor. Fazla sıkıntı çıkarmıyor ama ileriye doğru düzelme durumu var mı? Gagası gittikçe uzuyor bir veterinere götürecem sizlerede sormak istedim. Düzelir mi yoksa böyle kalır mı?

Akrabakları ile eşlenen kuşlarda (anne,baba,kardeş) böyle durumlar yaşanabiliyor, yani doğuştan gelen bir durum bu. Gaga yamukluğundan bir sorun olmaz kuşun yaşam kalitesini düşüren bir durum değil fakat gagası epey uzamış, büyük ihtimalle o yüzden yem yiyemiyor. Veterinere götürüp gagası kestirin.

Akrabakları ile eşlenen kuşlarda (anne,baba,kardeş) böyle durumlar yaşanabiliyor, yani doğuştan gelen bir durum bu. Gaga yamukluğundan bir sorun olmaz kuşun yaşam kalitesini düşüren bir durum değil fakat gagası epey uzamış, büyük ihtimalle o yüzden yem yiyemiyor. Veterinere götürüp gagası kestirin.
Kardesim amacim muhalefet olmak degil degil yanlis anlama fakat akrabalik soyu olan olan kuslar es tutmaz ha imkansiz demiuorum suni dolleme vs olmus ola bilir yanlisim var ise düzelt

Ayrıca ballı yemden kastınız ödül maması olarak satılan ürünlerse onlardan vermeyin, içerdikleri kimyasal maddeler kuşlar için oldukça zararlıdır. Hatta ballı yem de vermeyin, balsız/meyvesiz karışık yemlerden kullanın.

TF-20400-2-1000x1340
picnic photo editor

Kardesim amacim muhalefet olmak degil degil yanlis anlama fakat akrabalik soyu olan olan kuslar es tutmaz ha imkansiz demiuorum suni dolleme vs olmus ola bilir yanlisim var ise düzelt

Ben "akrabalık soyu olan kuşlar eş tutmaz" diye bir cümle kurmadım. Yazdıklarımı iyi okuyun lütfen, akrabaları ile eşlenen kuşlarda bu tür durumlar olabiliyor yazdım.

Hic denemedim hayvanda olsa dini yönden düsünmk lazım bi uretici den duydum es tutmaz capraz esle baska takim ile die

Bir kere etik değil, bu tür eşlemelerden çıkan kuşların büyük bir çoğunluğu hasta oluyor, kimisi de 1 ay bile yaşayamadan ölüyor.

Hic denemedim hayvanda olsa dini yönden düsünmk lazım bi uretici den duydum es tutmaz capraz esle baska takim ile die
Hayvanların dini olmaz yeri geldi dişi kuşlara eşarpta takalım tam olsun :D

Kardeş-kardeş, anne- oğul, baba - kız bu tür eşlemşmeler olabilir çiftleşme de olur yavru da alınabilir. Aynı kuluçka yavrularının eşe atılmasını sağlıklı bulmuyorum, dini sebeplerden değil tabiki :D eşleşme sonrası üretimde sorunlara neden oluyor.

Konumuza dönersek kanatlılardan anlayan uzman bir veteriner bulmanız şart. Gaga kesilerek birkaç kesimde yavaş yavaş düzelebilir.

Hayvanların dini olmaz yeri geldi dişi kuşlara eşarpta takalım tam olsun :D

Kardeş-kardeş, anne- oğul, baba - kız bu tür eşlemşmeler olabilir çiftleşme de olur yavru da alınabilir. Aynı kuluçka yavrularının eşe atılmasını sağlıklı bulmuyorum, dini sebeplerden değil tabiki :D eşleşme sonrası üretimde sorunlara neden oluyor.

Konumuza dönersek kanatlılardan anlayan uzman bir veteriner bulmanız şart. Gaga kesilerek birkaç kesimde yavaş yavaş düzelebilir.
Size teşekkür ederim. Peki bu kuş dişi mi erkek mi?

Geri