Karadeniz Pet

Muhabbet kuşumun geçmeyen ishaline çözümmmm

ayça arat

Yeni Üye
Maşuğum 5 yaşında, yaklaşık 2 aydır dışkısı çok cıvık. 3 ayrı veteriner gördü. Veterinerin verdiği antibiyotik ve diğer ilaçlar malesef işe yaramadı. Yaklaşık 1 ay önce bu ilaçları kestim. Kahve, oatates, pirinç suyu. Hiçbiri fayda etmedi. En sonunda Sera marka ishal ilacı kullanıyorum 1 haftadır. Yine aynı yine aynı:( Yem yemesi normal ve keyfi yetinde. Ama gün geçtikçe sorun olacak diye endişe içindeyim. Ne yapabilirim? Zaman mı kaybediyorum acaba.. Bu arada dışkıdan bazı fotolar ve kullandığım ilacın fotosunu ekliyorum.

Ekli dosyalar

• IMG_1984.JPG
    IMG_1984.JPG
    989 KB · Görüntüleme: 142
  • IMG_1985.JPG
    IMG_1985.JPG
    1.8 MB · Görüntüleme: 134
  • IMG_1987.JPG
    IMG_1987.JPG
    1.1 MB · Görüntüleme: 129
  • IMG_1986.JPG
    IMG_1986.JPG
    1 MB · Görüntüleme: 129
Önerebileceğim veteriner var isterseniz. Bende ishal şikayetli gittim ve şu an 4. gündeyiz dışkıda katılaşma mevcut. Bunun yanında kanarya yemi ve dal darı da kullanıyorum

Önerebileceğim veteriner var isterseniz. Bende ishal şikayetli gittim ve şu an 4. gündeyiz dışkıda katılaşma mevcut. Bunun yanında kanarya yemi ve dal darı da kullanıyorum

Önerebileceğiniz veteriner nerede acaba? Dal darı yemiyor malesef,tadına bakıp tükürüyor.

Avimec , vilmrctin , baymec, sitiraks herhangi biri olur hangisine kolay ulaşırsanız. Ense derisine bir damla 1 er hafta arayla 3 defa uygulayacaksınız. Sitiraks alırsanız eğer yarım suluğa 2 ml oranda suyuna katmanızı öneririm. İlacı kullanmadan önce 3 saat suluğu önünden alın sonra ilacı hazırlayıp verin. 5 gün sonra aynı uygulamayı yenileyeceksiniz toplamda iki doz yani .

Son düzenleme:
Avimec , vilmrctin , baymec, sitiraks herhangi biri olur hangisine kolay ulaşırsanız. Ense derisine bir damla 1 er hafta arayla 3 defa uygulayacaksınız. Sitiraks alırsanız eğer yarım suluğa 2 ml oranda suyuna katmanızı öneririm. İlacı kullanmadan önce 3 saat suluğu önünden alın sonra ilacı hazırlayıp verin. 5 gün sonra aynı uygulamayı yenileyeceksiniz toplamda iki doz yani .
Teşekkür ederim. Yarın da başka bir veterinere gidicez. Doktor doktor geziyoruz. Biz bu kadar doktora gitmiyoruz ama maşuk herşeyin önünde;)

Bugün bir veterinere gittim. Dışkıya mikroskopla baktı ve bakteri kaynaklı olduğunu, parazit olmadığını söyledi. Emin olmak istedim. İzmirde öz-vet i okumuştum burdan. Onlarla diyaloğa geçtim. Swap örneği almamı istediler ama gelin görün ki buradaki 4 veterinerde de swap için tüp yok. Normal insan hastanesideki bi labaratuardan tanıdığım dr vasıtasıyla tüpleri edinip koşa koşa veterinere gittim, kuşumdan örnek aldılar ve yolda bişey olmasın diye buZlu köpükle izmire kargoladım. Burdan yaklaşık 14 saat. Umarım yolda bişey olmaz ve teşhisle tedaviye başlarız.

Birçok üretici herhangi bir rahatsızlık olmasa da iç ve dış parazitlere önlem amaclı bahsettiğim ilaçlardan ayda 1 defa kullanır. Siz Kullanın her ihtimale karşı. test sonucu bakteri olursa ona göre tedavi başlarsınız Yine de siz bilirsiniz.

Test sonucu 2 tip bakteri çıktı. Çok şükür parazit yokmuş. Bugün largopen 125 lik antibiyotiğe başlattı veterinerimiz. 10 gün kullanıcaz bunu aminosol vitaminle bşrlikte. Sonra duruma bakıcaz. Forumdaki arkadaşlardan rica ediyorum. Patates haşlaması, pirinç lapası yada türk kahvesiyle yanlış yönlendirme yapmasınlar. Bakın ben 3 aydır bunları deneyip sabırla bekledim. Bi halt olmadı vakit kaybından başka. Daha da sulu oldu dışkısı. Vakit kaybetmeden ehil kuş veterinerlerine götürsünler. Öz-vet veterinerliğe ayrıca teşekkür ederim buradan. Çok uzak bir şehirden yolladığım dışkı ve tükürüğü tahlil edip beni yönlendirdiler. İnşallah bu sorunu da atlatıcaz. Her türlü keyfimize para buluyoruz. Onların sevgisi paha biçilemez. O yüzden ne tahlil gerekiyorsa vakit kaybetmeden uygun ortamlarda yaptırmamız gerekiyor.

Amoksisilin etken maddeli bir antibiyotik. Prospektüsü aşağıda. Geçmiş Olsun. Bu arada analiz ne kadar tuttu?
Largopen 125 Ml Şurup
Formülü:
125 mg : Amoxicillin (as trihydrate),125 mg
250 mg : Amoxicillin (as trihydrate),250 mg
BID 400: Amoxicillin (as trihydrate),400 mg/5 ml
Farmakolojik özellikleri:
Endikasyonları:

Amoksisilin'e duyarlı mikroorganizmaların etken olduğu durumlarda endikedir.
Kontrendikasyonları:
Penisilin'e karşı allerjisi olanlarda kullanılmamalıdır.
Uyarılar/Önlemler:
Penisilin tedavisinde uygulanan ciddi ve hatta ölümle sonuçlanabilen anafilaktoid aşırı duyarlılık reaksiyonları bildirilmiştir. Bu tip reaksiyonlar özellikle birçok allerjene duyarlılığı olan kişilerde ve parenteral uygulamada oral uygulamaya göre daha sık görülür.
Penisilin'e karşı duyarlılığı olan kişilerde sefalosporinlerle tedavi uygulandığında ciddi aşırı duyarlılık reaksiyonları oluşabildiği bildirilmiştir. Penisilin tedavisine başlamadan önce, penisilin, sefalosporin ve diğer allerjenlere karşı önceden duyarlılık reaksiyonu olup olmadığı iyice sorulmalıdır.
Ciddi anafilaktoid reaksiyonların Adrenalin ile acil tedavisi şarttır. Endikasyona göre oksijen I.V. steroidler ve hava yolunun açık tutulması, gerekirse entübasyon uygulanmalıdır.
Uzun süreli tedavide tüm güçlü ilaçlarda olduğu gibi hematopoetik sistem, böbrek karaciğer fonksiyonları belirli aralıklarla izlenmelidir.
Tedavi sonrasında bakteriyel patojenler (Enterobakter, Pseudomonas) ve mantarlarla (Candida) süper enfeksiyon ihtimali unutulmamalıdır. Böyle bir durumda tedavi kesilmeli uygun tedaviye başlanmalıdır.
Gebelikte güvenilirliği henüz kesinlik kazanmamıştır. Emziren Annelerde Kullanımı:
Amoksisilin süte az miktarda geçer, emziren annelerde kullanıldığında bu özelliği unutulmamalıdır.
Yan etkiler/Advers etkiler:
Gastrointestinal: Bulantı, kusma, diare.
Hipersensitivite Reaksiyonları: Eritematöz makülopapüler döküntüler ve ürtiker. Ürtiker ve diğer deri döküntüleri ile serum hastalığı benzeri reaksiyonlar antihistamin ve gerekirse sistemik kortikosteroid uygulaması ile kontrol altına alınabilir. Bu reaksiyonların görülmesi halinde tedavinin kesilmesi uygundur.
Karaciğer:
Hafif bir SGOT artışı bildirilmiş olmakla beraber klinik önemi bilinmemektedir.
Kan ve Lenf Sistemleri:
Anemi, trombositopeni, trombositopenik purpura, eozinofili, lökopeni ve agranülositoz bildirilmiştir. Etkeni bir virüs olan enfeksiyoz monükleozda amoksisilin kullanılmamalıdır. Amoksisilin uygulanan enfeksiyoz mononükleozlu hastalarda yüksek oranda deri döküntüsü bildirilmiştir.
Santral Sinir Sistemi:
Nadir olarak geçici hiperaktivite, ajitasyon, anksiyete, uykusuzluk, konfüzyon, kişilik değişiklikleri ve yorgunluk bildirilmiştir.
BEKLENMEYEN BİR ETKİ GÖRÜLDÜĞÜNDE DOKTORUNUZA BAŞVURUNUZ.
İlaç etkileşimleri:
Klorpromazin diğer antikolinerjik ilaçlarla birlikte kullanıldığında, yan etki artışına (ağız kuruluğu v.b.) yol açabilir. Oral antikoagülanların etkisini azaltabilir. Alfa-adrenerjik blokaj yapabilir. Epilepsi eşiğini azaltabilir. Anti-konvülsan ilaçlar kullanan hastalarda her iki ilacın plazma düzeyi artabilir.

Largactil ile birlikte kullanıldıklarında anti-hipertansif ilaçların ve santral sinir sistemi depresyonu yapıcı ilaçların (hipnotikler, trankilizanlar, anestetikler, analjezikler) etkisi artabilir.
Alkollü içecekler, levodopa ve lityum tuzlarıyla birlikte kullanılmamalıdır.
Fenotiazin kullanımı sırasında etkilenebilen laboratuvar testleri şunlardır:
EKG sonuçları (Q ve T dalgalarında değişim yapabilir)
Gonadorelin testi (fenotiazinler kandaki prolaktin yoğunluğunu artırarak gonadoreline alınan cevabı azaltabilirler.)
İdrarda immünolojik gebelik testleri (yalancı pozitif ya da negatif sonuçlar verebilir).
Metirapon testi (ACTH salgısını azaltabilir).
İdrarda bilirubin testi (yalancı pozitif sonuç verebilir.)

http://www.ilacprospektusu.com/ilac/31/largopen-125-mg-80-ml-suspansiyon

Ben hem dışkı hem de tükürük yaptırdım garanti olsun diye. Her biri 100 tl analizlerin. Sonra 2 gün içinde geri dönüş yaptılar ve ilacı hemen burdan temin ettim. İlaç da 5 lira zaten. Bursada annemlerin bir kuşu için böyle bir tükürük örneği aldırmıştık 4 ay önce. 150 lira aldılar. Güya veterinerlik fakültesine yolladılar. 10 günde gelir dediler, 40 günde geldi dalga geçer gibi. Verdikleri hiçbir ilaç işe de yaramadı. Ve kuş öldü zaten. Çok gecikildi. Yani öyle her analize gönderelim diyene de güvenmemek lazım. Ben buraya çok güveniyorum. Kargoyla da yolladım ve halloldu. Verilen paralar da servet değil.

Geçmiş olsun.
İlgi ve alakanız takdire şayan.

Bir de bakteri oluşumunun sebebi nedir?

Arkadaşlar,
Hastalık yapıcı olarak bildiğimiz birçok bakteri zaten kuşlarımızın bünyesinde bulunuyor ve normalde herhangi bir zarar yapmıyor. Ancak bir şekilde bağışıklık sistemi zayıfladığında bu zararlı ancak zarar veremeyen bakteriler çoğalarak enfeksiyon haline dönüşüp zarar verir hale geliyor. Genellikle çoğu durum bu şekilde açıklanabilir. Özel durumlarıda veterinerler daha iyi bilirler.

Arkadaşlar,
Hastalık yapıcı olarak bildiğimiz birçok bakteri zaten kuşlarımızın bünyesinde bulunuyor ve normalde herhangi bir zarar yapmıyor. Ancak bir şekilde bağışıklık sistemi zayıfladığında bu zararlı ancak zarar veremeyen bakteriler çoğalarak enfeksiyon haline dönüşüp zarar verir hale geliyor. Genellikle çoğu durum bu şekilde açıklanabilir. Özel durumlarıda veterinerler daha iyi bilirler.
Teşekkürlr ayhan bey.

Kuşumun son dışkısı Kuruma olmadığını düşünüyorum bir yandan da. Karın fotosunu da yolladım.

Ekli dosyalar

• IMG_2146.JPG
    IMG_2146.JPG
    1.5 MB · Görüntüleme: 105
  • IMG_2142.JPG
    IMG_2142.JPG
    1.3 MB · Görüntüleme: 106
Geri