Karadeniz Pet

Muhabbet Kuşumun Hastalığı(iyileştiremiyorum)

Kağan Bilge

Yeni Üye
Merhaba arkadaşlar yaklaşık 13 aylık henüz 15 günlük iken aldığım muhabbet kuşum neredeyse 7 aydır hasta.
Hastalık ilk olarak tüy dökümü ile başladı ve ilk hafta tüy dökümü zamanı olduğunu düşünüyordum fakat durum daha da kötüleşince vitamin takviyesine başladım.

Yeni tüyler çıktı sürekli ama hepsi çıkar çıkmaz döküldü ve dökülen tüylerin dipleri koyu kırmızıydı yani kanlıydı hepsi daha sonra veterinere götürdüm kanatlı hayvanlarda bilgiliymiş bana B vitamini ve mineral takviyesi verdi bunu kullanmamı istedi tedaviye bununla devam ettim,
Ne yazık ki yine bir sonuç alamadım başka veterinerlere götürdüm onlarda aynı şekilde B vitamini ve yulaf vs. çeşitli yemlerden önerdiler onları da kullandım hiç bir işe yaramadı.
Bu sırada kuşumun artık sadece tüyleri dökülmekle kalmıyor kanatları da döküldü uçamaz hale geldi eskiden öterdi her şeyi konuşurdu şuan elime aldığım zaman bir cik sesi bile çıkarmıyor.
3 ay önce de daha iyi bir veteriner kliniğine götürdüm oradaki veteriner mikroskopla dışkısını inceledi bağırsağında parazit olduğunu söyledi ve 2 ilaç verdi birisi karışık vitamin kuvvetli bir ilaç, diğeri ise antibiyotik. Bunları da kullandım ama kuşum git gide kötü olmaya başladı yaklaşık 2-3 aydır da ayakları tutmuyor, tünekten düşüyor falan şimdi en alçakta duruyor düşmesin diye öyle koydum ayakları tutmadığı için bazen ona masaj yapıyorum rahatlatıyor sanırım sonra uyuyor daha iyi duruyor.
Bu zamana kadar her şeyi yaptım denedim ama hiç biri işe yaramadı artık çaresiz kaldım ölmemesi için çok uğraşıyorum kendi ellerimle yediriyorum yemini, mamasını, suyunu içiriyorum.
Durumumuz böyle arkadaşlar böyle bir şey yaşayan veya bu hastalık hakkında bilgisi olan varsa yardımcı olmanızı rica ediyorum, sağlıklı günler dilerim.

Ekli dosyalar

• 20190904_184553.jpg
    20190904_184553.jpg
    1.3 MB · Görüntüleme: 112
  • 20190904_184602.jpg
    20190904_184602.jpg
    1.2 MB · Görüntüleme: 102
  • 20190904_184616.jpg
    20190904_184616.jpg
    1.3 MB · Görüntüleme: 101
  • 20190904_184627.jpg
    20190904_184627.jpg
    1.2 MB · Görüntüleme: 99
  • 20190904_184746.jpg
    20190904_184746.jpg
    1.3 MB · Görüntüleme: 116
Allah sabır versin geçmiş olsun gerçekten zor bir durum benim kuşum inme geçirmişti. Bu hastalığın ne olduğunu çözemedim gerçekten ama @umitFB size yardımcı olacaktır Geçmiş olsun... Allah şifa versin.

Merhaba arkadaşlar yaklaşık 13 aylık henüz 15 günlük iken aldığım muhabbet kuşum neredeyse 7 aydır hasta.
Hastalık ilk olarak tüy dökümü ile başladı ve ilk hafta tüy dökümü zamanı olduğunu düşünüyordum fakat durum daha da kötüleşince vitamin takviyesine başladım.

Yeni tüyler çıktı sürekli ama hepsi çıkar çıkmaz döküldü ve dökülen tüylerin dipleri koyu kırmızıydı yani kanlıydı hepsi daha sonra veterinere götürdüm kanatlı hayvanlarda bilgiliymiş bana B vitamini ve mineral takviyesi verdi bunu kullanmamı istedi tedaviye bununla devam ettim,
Ne yazık ki yine bir sonuç alamadım başka veterinerlere götürdüm onlarda aynı şekilde B vitamini ve yulaf vs. çeşitli yemlerden önerdiler onları da kullandım hiç bir işe yaramadı.
Bu sırada kuşumun artık sadece tüyleri dökülmekle kalmıyor kanatları da döküldü uçamaz hale geldi eskiden öterdi her şeyi konuşurdu şuan elime aldığım zaman bir cik sesi bile çıkarmıyor.
3 ay önce de daha iyi bir veteriner kliniğine götürdüm oradaki veteriner mikroskopla dışkısını inceledi bağırsağında parazit olduğunu söyledi ve 2 ilaç verdi birisi karışık vitamin kuvvetli bir ilaç, diğeri ise antibiyotik. Bunları da kullandım ama kuşum git gide kötü olmaya başladı yaklaşık 2-3 aydır da ayakları tutmuyor, tünekten düşüyor falan şimdi en alçakta duruyor düşmesin diye öyle koydum ayakları tutmadığı için bazen ona masaj yapıyorum rahatlatıyor sanırım sonra uyuyor daha iyi duruyor.
Bu zamana kadar her şeyi yaptım denedim ama hiç biri işe yaramadı artık çaresiz kaldım ölmemesi için çok uğraşıyorum kendi ellerimle yediriyorum yemini, mamasını, suyunu içiriyorum.
Durumumuz böyle arkadaşlar böyle bir şey yaşayan veya bu hastalık hakkında bilgisi olan varsa yardımcı olmanızı rica ediyorum, sağlıklı günler dilerim.

İlk tahminim kuşta french molt tüy rahatsızlığının olduğu yönünde. kanat tüylerinin dökülmesi tüy diplerinde kan olması bunu destekliyor. öncelikle 10 gün ara ile tam suluğa vilmectin damlatın. ve 3 kür uygulayın. (yani 20. gün 3. kür bitmiş olacak.) bu arada haftada 3 gün kaliteli bir mama takviyesi yapın. aminosol vitamin temin edin haftada 3 gün suluğuna damlatın. ara ara yulaf yedirin bir çay kaşığı kadar. kalsiyum ve mineral takviyeleride gerekli buda haftada 1 gün. tedavisi çok zor bi hastalık. benim acizane tavsiyelerim bunlar. geçmiş olsun.

Kuşta bence French Molt var B vitamini takviyesi bu süreçte yapılmalı. Bildiğim kadarıyla henüz kesin tedavisi yok ayrıca yulaf verilmeli ve haftada 1-2 ıspanak vermeniz iyi olabilir (iyice yıkayıp) kuşa çok fazla ilaç yüklemesi yapmayın bu durumunu daha kötü yapacaktır tahminimce.

B vitaminini hangi sıklıkla ve ne zamandan beri kullanıyorsun? Vitaminin markası ne?

En son antibiyotik ve multivitamin vermiş veteriner, ilacın ve vitaminin isimlerini yaz.

Ve kuşun dışkısını da ekleyin.

B vitamininin markası AVİSOL-B 6-7 aydır kullanıyorum ilk zamanlar günde bir ağzına damlatıyordum veteriner öyle yapın demişti, sonradan yaklaşık 4 aydır da ben ayrı bir bardağa orantılı bir şekilde su ile karıştırıp kendim veriyorum 4-5 damla şeklinde.

Antibiyotik ve multivitaminin de şöyle fotoğrafını atayım ben size.

Neocure toz çözelti 20190905_203101.jpg bu da Chicktonic 20190905_203117.jpg/20190905_203134.jpg

Hocam dışkısı da bu şekilde 20190905_203440.jpg

Kardeşim yapmaman gereken herşeyi yapmışsın. Bir soru daha sorucam ondan sonra tekrar yazıcam sana.

Neocure toz ilacını ne kadar süreyle kullandın ve hala kullanıyormusun?

Birde kuşun ayakları ne kadar süredir bu şekilde? 2-3 aydır ayakları tutmuyor demişsin ama teyit etmek için tekrar soruyorum.
Veterinerler ne dediyse onu yaptım ama anladım ki onlarında bir şeyden anladığı yok. Kaç ay oldu bir iyileşme belirtisi bile yok.

Neocure'ü 1 ay kullandım suluğuna bir pirinç tanesi büyüklüğünde karıştırarak sonra onu vermeyi kestim yararlı olmayacağını düşündüm keşke hiç vermeseydim diyorum.
Tam 3 aydır böyle ayakları tutmuyor, fotoğraflarını atmıştım kuşun yere koyunca öyle duruyor bazen parmağıma geliyor ama arkaya öne sendeliyor.

• Sad
Tepkiler: Kca
Öncelikle çok uzun süre ve sık aralıklarla B vitamini takviyesi yapmışsın. Bu kuşu tüyden çıkarır tekrar tüye sokar, böyle kısır döngü şeklinde devam eder. Ve kullandığın B vitamini iyi bir marka değil kesinlikle tavsiye etmiyorum.

Kullandığın antibiyotiğe gelince, etken maddesi ''Oksitetrasiklin + neomisin sülfat'' ve çok ağır bir ilaçtır. Onuda çok uzun süre kullanmışsın, kuş yaşadığı için şükret. Bu etken maddeli ilaçlar yüzünden kör olan kuşlarmı dersin, felç olan kuşlarmı dersin, ölen kuşlarmı dersin birçok vaka var. Bununla ilgili bir uyarı konusu hazırlamam gerekiyor artık kullanmasın kimse.

Sana tavsiyelerim;

Öncelikle bonnie marka yem kullanmanı istiyorum. Bu yemde keten tohumu oranı fazladır ve tam sana göre bir yem. Çünkü kuşta kabızlık var (dışkıdan anladığım) ve tüy sorunu var. Keten tohumu ikisi içinde birebirdir.

İkinciside kullanmanı istediğim vitaminler var. Supradyn All Day ve CALCIMAX-D3, ikiside suda eriyen tablet vitamindir. CALCIMAX-D3 vitaminini kalsiyum eksikliğinden dolayı öneriyorum (tırnaklarından belli oluyor) ve iskelet yapısının güçlenmesi için öneriyorum. Supradyn'i ise genel vitamin mineral ihtiyacı için öneriyorum, içerisinde B grubu vitaminler ve selenyum gibi önemli mineraller var, güzel bir vitamindir. Kullanım şekli ve süresi ise şu şekilde olucak; Bir tabletin onda birini koparıp tam dolu sulukta eritip kullanıcaksın. Üç gün arayla bir gün Supradyn All Day, üç gün sonra bir günde CALCIMAX-D3 kullanıcaksın. Bu şekilde sırayla iki vitaminden de üçer kere kullanıcaksın (yani 18 günde 3 kere supradyn 3 kere CALCIMAX-D3).

Vitamin kullanımı bittikten sonra, kuşu gözlemle ayaklarındaki felç devam ediyormu diye. Vitaminlerden sonra düzelme ihtimali var. Eğer sorun devam ediyorsa, DEKORT 0.50 mg tablet ilacını kullanıcaksın. İlacı ezip toz haline getir ve ilacın onda birini tam dolu sulukta karıştırıp iyice erit. Bu ilacı arka arkaya 3 gün duruma göre 5 güne kadar kullanıcaksın. İlaç kullanımından önce ve sonra bir gün probiyotik takviyesi yap mutlaka.

Tedavi bittikten sonra haftalık düzenli olarak Supradyn All Day'i kullanmaya devam et (dediğim dozajda bir tabletin 10'da 1'i) Ve CALCIMAX-D3'ü ise ayda birkere düzenli kullanmaya devam et. Supradyn'in içinde yeteri kadar B grubu vitaminler var, kanatları için başka birşey kullanmana gerek yok.

Kanatları için tek tedavi B vitamini ve stresten uzak tutmak. Başka yapılabilecek birşey yok malesef. Bu illet kanser gibi birşey, düzelme ihtimali kuştan kuşa değişir. Ama kuşun moral ve motivasyonunu yüksek tutarsan yani bol bol ilgilenirsen düzelme ihtimali var tabi.

Geçmiş olsun tekrar. Sormak istediğin birşey varsa sorabilirsin...

Hocam öncelikle tavsiyeleriniz için çok teşekkür ederim dediklerinizi harfiyen uygulayacağım. Probiyotik takviyesi yapın demişsiniz bunu hangi gıdadan karşılayabilirim? Biraz baktım internetten yoğurt suyu olur mu suluğuna damlatsam?

Ay bu tatlı kuşu nerden buldunuz ? Bembeyaz çok güzel dişi mi

Geri