Karadeniz Pet

Muhabbet kuşumun kanadı yamuk ve uzadıkça düşüyor..

Es.

Yeni Üye
Kuşumu Nisan da almıştım geldiğinden beri kanadı öyle. Uzayınca düşüyor ve kanıyor. Bir kere uçurmayınca uzar diye istemeden de olsa 1 ay çıkarmamıştık. O kanat baya uzadı ama uçurmaya başladıktan bir kaç ay sonra o da düştü. Kanadı düştükçe kanıyor. Ve korkuyorum kanayıp kan kaybından bir şey olacak diye.

İlk geldiği hafta ki kanadı ve bugün ve geçen ay düşen kanadı..

Babam ucunu keselim bir yere takılıyordur belki falan dedi. Sorun olur mu bilen birisi varsa lütfen söylesin.. Ya da kesmek dışında bir yöntem bulunur mu?

Ekli dosyalar

• Screenshot_20171228-195433.jpg
    Screenshot_20171228-195433.jpg
    968.3 KB · Görüntüleme: 310
  • Screenshot_20171228-195452.jpg
    Screenshot_20171228-195452.jpg
    463.2 KB · Görüntüleme: 297
  • Screenshot_20171228-195433.jpg
    Screenshot_20171228-195433.jpg
    968.3 KB · Görüntüleme: 280
  • 20171228_195941.jpg
    20171228_195941.jpg
    787.4 KB · Görüntüleme: 285
Eğer bilginiz yoksa kesme işine girmeyin. Kendi düşme zamanı geldiği için düşüyordur. Vitamin, meyve,sebze ve probiyotik takviyesi yaparak tüylerini geliştirebilirsiniz. Ama herhangi bir hastalık belirtisi midir bilemem. O konu da daha iyi anlayan arkadaşlar bilgi verirler.

• Beğen
Tepkiler: Es.
Eğer bilginiz yoksa kesme işine girmeyin. Kendi düşme zamanı geldiği için düşüyordur. Vitamin, meyve,sebze ve probiyotik takviyesi yaparak tüylerini geliştirebilirsiniz. Ama herhangi bir hastalık belirtisi midir bilemem. O konu da daha iyi anlayan arkadaşlar bilgi verirler.
Her ay neredeyse belli bir boya ulaştıktan sonra kanayarak düşüyor. Ben de bir şey olur diye kesmeyi de hiç istemiyorum.

Kanadını kesinlikle kesmeyin.
Kuşunuzun kanadının sürekli yeniden uzayıp yeniden düşmesi, kanamalı olması bana Frenç molt hastalığını hatırlattı. Kanamalı olanı tehlikelidir, ancak tedavisindeki süreci bilmiyorum, kanamalı fransız tüy dökümü de denir. Belki kanatları kesilebilir uzamasın düşmesin diye ancak bu yine etki etmez. Veterinere gitmenizi öneriyorum.

Son düzenleme:
Kanadını kesinlikle kesmeyin.
Kuşunuzun kanadının sürekli yeniden uzayıp yeniden düşmesi, kanamalı olması bana Frenç molt hastalığını hatırlattı. Kanamalı olanı tehlikelidir, ancak tedavisindeki süreci bilmiyorum, kanamalı fransız tüy dökümü tehlikelidir. Belki kanatları kesilebilir uzamasın düşmesin diye ancak bu yine etki etmez. Veterinere gitmenizi öneriyorum.
Çok teşekkürler :) Umarım düzelir

Çok teşekkürler :) Umarım düzelir
Rica ederim, B vtamini ve B vitamininin formlarını içeren takviyeler yapabilirsiniz. Yine veterinerden temin edebilirsiniz, çeşitli markalar mevcuttur. Herhangi birini temin etmeniz yeterlidir.

Rica ederim, B vtamini ve B vitamininin formlarını içeren takviyeler yapabilirsiniz. Yine veterinerden temin edebilirsiniz, çeşitli markalar mevcuttur. Herhangi birini temin etmeniz yeterlidir.
French molt hastalığına baktım uçma da zorluk diyor. Ama benimki jet gibi uçuyor :D galiba uçmayı engelleyen bir kanat değil. Ve benim kuşumun eşi var ve büyüdüler artık yetişkinler çiftleşmeleri halinde yavrulara da geçebilme ihtimali var diye çiftleşmelerine mani mi olmalıyız ? :/

French molt hastalığına baktım uçma da zorluk diyor. Ama benimki jet gibi uçuyor :D galiba uçmayı engelleyen bir kanat değil. Ve benim kuşumun eşi var ve büyüdüler artık yetişkinler çiftleşmeleri halinde yavrulara da geçebilme ihtimali var diye çiftleşmelerine mani mi olmalıyız ? :/
Uçması Franch Molth değildir demek değildir ki, sizin kuşunuzdaki durum kanamalı ve geldiğinden beri bu şekilde diyorsunuz. Kanamalı olan Franc Molth hastalığında kuşunuzun kanatlarının uzayıp uzayıp düşmesi, diplerinin kanamalı olması başlıca bir belirti olduğu için; kuşunuzun kanatları uzadığı zaman kuşunuz zaten uçacaktır.

Ayrıca evet, yavrulara geçebilir. Siz kuşunuzu nereden aldınız? Üreticiden mi, petshoptan mı?

Ayrıca evet, yavrulara geçebilir. Siz kuşunuzu nereden aldınız? Üreticiden mi, petshoptan mı?
Üretici sayılır arkadaşları vardı babamın kuş bakan ama satmıyorlardı. Birisi verdi gibi oldu. Ben zaten demedim değildir diye sadece önemli bir kanatta değildir dedim çünkü düştüğünde de uçuyor.

Kuşumu Nisan da almıştım geldiğinden beri kanadı öyle. Uzayınca düşüyor ve kanıyor. Bir kere uçurmayınca uzar diye istemeden de olsa 1 ay çıkarmamıştık. O kanat baya uzadı ama uçurmaya başladıktan bir kaç ay sonra o da düştü. Kanadı düştükçe kanıyor. Ve korkuyorum kanayıp kan kaybından bir şey olacak diye.

İlk geldiği hafta ki kanadı ve bugün ve geçen ay düşen kanadı..

Babam ucunu keselim bir yere takılıyordur belki falan dedi. Sorun olur mu bilen birisi varsa lütfen söylesin.. Ya da kesmek dışında bir yöntem bulunur mu?
Parazit kaynaklı bir sorun olabilir. Veterinerden ivermectin etken maddeli bir damla isteyip, ense derisine gelecek şekilde haftada bir damla olmak üzere üç hafta kullanın

• Beğen
Ayrıca 3-4 gün oda sıcaklığındaki suya 1/3 oranında sirke katarak banyoda kuşun tüylerini tamamen ıslatacak duruma getirene kadar fısfısla sıkın. Sonra kuşu kurıyana kadar peteğin yanına koyun. Bulunduğu ortam soğuksa yani 20 derecenin altındaysa bunu yapmayın.

• Beğen
Ayrıca 3-4 gün oda sıcaklığındaki suya 1/3 oranında sirke katarak banyoda kuşun tüylerini tamamen ıslatacak duruma getirene kadar fısfısla sıkın. Sonra kuşu kurıyana kadar peteğin yanına koyun. Bulunduğu ortam soğuksa yani 20 derecenin altındaysa bunu yapmayın.
Zaten çoğunlukla yapıyorum ama fısfıstan çok korkuyor kıyamıyorum. Büyük geniş kaba su koyuyorum yıkanmayı çok sveiyor suyu gösterince sirke varsa elma sirkesi de koyuyorum güzelce yıkanıp çıkıyor

Peki kanadının yamuk olması fransız tüy dökümü ile alakası var mı diğer kanatlar gibi düz çıkmıyor

1 ay çıkarmayınca uzayan düşmeyen, çıkardıktan bir kaç ay sonra düşen kanadı düşmeden önce böyleydi işte

Ekli dosyalar

• 20171231_222721.png
    20171231_222721.png
    492.3 KB · Görüntüleme: 248
Son düzenleme:
Peki kanadının yamuk olması fransız tüy dökümü ile alakası var mı diğer kanatlar gibi düz çıkmıyor
Fransız tüy dökümü olduğunu düşünmüyorum şu an, çünkü yamuk çıkıyor ve tek kanadı imiş. Ben dikkatli bakmamışım konuya. Size söylenen tedaviyi uygulayın, yoksa bu durum böyle devam eder. Hatta kanamalı olduğu için açık yaradan mikrop kaparsa kuşunuz, kanına da karışabilir. O zaman bir sürü enfeksiyon ile uğraşırsınız.

• Beğen
Fransız tüy dökümü olduğunu düşünmüyorum şu an, çünkü yamuk çıkıyor ve tek kanadı imiş. Ben dikkatli bakmamışım konuya. Size söylenen tedaviyi uygulayın, yoksa bu durum böyle devam eder. Hatta kanamalı olduğu için açık yaradan mikrop kaparsa kuşunuz, kanına da karışabilir. O zaman bir sürü enfeksiyon ile uğraşırsınız.
Teşekkürler. Şimdi benim tam olarak ne yapmam gerekiyor.

Yukarıdaki yorumlarda Süleyman Bey'in ve Selçuk abinin dediğini uygulayın.

• Beğen
Eğer bu durum bir tek tüyde varsa, tüyün çıkışında yapısal bir sorun vardır, olması gereken doğrultuda çıkmıyordur, bu da kuşu rahatsız edip tüyü kendisinin yolmasına sebep oluyordur. Bu durumda, tüyün çıkması gereken doğrultuda siz çekerseniz daha sağlıklı olarak çıkabilir.

Geri