Karadeniz Pet

Muhabbet Kuşumun kursağı şiş, kabız ve halsiz. Ne yapmalıyım?

İyi kursağın boşalması rahatlatır hayvanı. Ancak antibiyotik konusunda emin olamadım. Bu tarz kursakta sıvı birikmesi candida mantarında oluyor ve tabiki sindirimide etkiliyor. Mantar enfeksiyonlarında antibiyotiğin faydası olmadığı gibi zararı da oluyor.

Verdiği ilacın fotoğrafını çekip atarmısın. Ve kuş uyandığı zaman kuşunda fotoğrafını at.

Veteriner ilacı veremedi, önerdi. İlçedeki özel veterinerlerden temin etmeye çalışıyor babam.İlaç, neomycin. Alıp geldiğinde fotoğrafını atarım. Kuşu biraz hareketlenir belki yer diye kaldırıp içinde yem olan minik havuz gibi bir oyuncağı var onun üzerine koyduk. Orada uyuyor şimdi de kafasını sırtına koymuş. Kaka yapmış biraz, ishal gibi.

Hocam hayvanın yemesi için yapabileceğim bi' şey var mı?

Ekli dosyalar

• 99f0a56c-a282-47bf-a408-bb996b201342 (1).jpg
    99f0a56c-a282-47bf-a408-bb996b201342 (1).jpg
    75.3 KB · Görüntüleme: 37
Veteriner ilacı veremedi, önerdi. İlçedeki özel veterinerlerden temin etmeye çalışıyor babam.İlaç, neomycin. Alıp geldiğinde fotoğrafını atarım. Kuşu biraz hareketlenir belki yer diye kaldırıp içinde yem olan minik havuz gibi bir oyuncağı var onun üzerine koyduk. Orada uyuyor şimdi de kafasını sırtına koymuş. Kaka yapmış biraz, ishal gibi.

Hocam hayvanın yemesi için yapabileceğim bi' şey var mı?

Bence kuşu biraz rahat bırak dinlensin toparlansın. Sonuçta bi operasyon geçirdi, onun etkiside var.

Mamaya alışıkmı yumurta maması yiyorsa yapıp ver. Sevdiği sebze meyve varsa ver. Petshoptan dal darı al, onuda çok severler.

Bence kuşu biraz rahat bırak dinlensin toparlansın. Sonuçta bi operasyon geçirdi, onun etkiside var.

Mamaya alışıkmı yumurta maması yiyorsa yapıp ver. Sevdiği sebze meyve varsa ver. Petshoptan dal darı al, onuda çok severler.

Haklısınız dediğiniz gibi toparlasın hayvan, yarım saat önce tekrardan elime alıp şırıngayla ağzına triflucanlı sudan verdim, zorla da olsa iki üç damla içti. Şimdi uyumaya bıraktım tekrardan. Mamaya alışkın değil maalesef yemiyorlar. Salatalık, marul, lahana ve armudu çok seviyorlar. Dal darıyı alayım deneyeyim asıl yiyecekleri o herhalde bu hayvanların doğada.

• Beğen
Tepkiler: Kca
@umitFB Hocam Sormak istediğim bir şey daha var:
Sonradan farkettim sırtının kafasını koyduğu yerdeki tüyleri yolmuş, çok zayıf, bir de ayakları kilitleniyor bazen, gözlerini açamıyor. Daha önce de yazdığım gibi bugün güç bela içirdim ilacını. Hala bir şey yemiyor. Öbür kuşumuz yanına geldiği zaman yem kusmaya çalışıyor ona. Yapabileceğim bir şey var mı?

Bir de son durumunu göstermek istiyorum:

Son düzenleme:
@umitFB Hocam Sormak istediğim bir şey daha var:
Sonradan farkettim sırtının kafasını koyduğu yerdeki tüyleri yolmuş, çok zayıf, bir de ayakları kilitleniyor bazen, gözlerini açamıyor. Daha önce de yazdığım gibi bugün güç bela içirdim ilacını. Hala bir şey yemiyor. Öbür kuşumuz yanına geldiği zaman yem kusmaya çalışıyor ona. Yapabileceğim bir şey var mı?

Öbür kuşun yem kusması avantaj tabi ama yeterli değil beslenmesi için. Aslında yapılacak şey şırınga maması hazırlayıp içinede ilaç damlatıp kursağına basmak. Ama bilen birisinin yapması gerekiyor onuda.

En azından elinde vitamin varsa ağzına damlatabilirsin biraz faydası olur. Vitamin yoksa eczaneden Supradyn All Day suda eriyen tablet vitamin al. Bir tabletin onda birini tam dolu sulukta eritip kuşun ağzına damlat gün içinde.

Onun dışında bişeyler yedirmeye çalış. İnternetten şırınga maması tarifi bul, mamayı ağzına damlat.

Kuşun son fotoğraflarını eklermisin.

717f04e9-84e4-44c9-b559-0cca0f728375.jpg

Veterinerden geldik böyleydi. Bir 2 saat uyudu ilacını içirdim tekrar uyudu, 2 saat sonra yani iki gibi bir şeyler yemesi için kaldırdım bebe bisküvisiyle yaptığım mamayı yer ümidiyle şırıngayla vermeyi denedim onu da yemedi.

Bu da 14:30 civarı çektiğim bir fotoğraf. Bulaşan mamayı ılık suyla temizledikten sonra.
86aa7258-5832-473b-9135-19fee1fc4078 (1).jpg

Hafifçe kurutup tüneğe yerleştirmiştim. uyurken bazen düşecek gibi oluyor toparlanıyordu. Aşağı inmiş:
6ccd4614-8fda-463e-a4c3-1d339c14619f.jpg

Veterinerin önerdiği ilacı da nihayet temin edebildik: Cesamolin, içinde Neomycin ve Pektin var. Şırınga ile birkaç damla uyguladık şimdi tabanda uyumaya devam ediyor. Bakalım akşama kadar istirahat etsin.
7761d6e1-526e-49e5-bafc-fcd5874db787.jpg

Öbür kuşun yem kusması avantaj tabi ama yeterli değil beslenmesi için. Aslında yapılacak şey şırınga maması hazırlayıp içinede ilaç damlatıp kursağına basmak. Ama bilen birisinin yapması gerekiyor onuda.

En azından elinde vitamin varsa ağzına damlatabilirsin biraz faydası olur. Vitamin yoksa eczaneden Supradyn All Day suda eriyen tablet vitamin al. Bir tabletin onda birini tam dolu sulukta eritip kuşun ağzına damlat gün içinde.

Onun dışında bişeyler yedirmeye çalış. İnternetten şırınga maması tarifi bul, mamayı ağzına damlat.

Kuşun son fotoğraflarını eklermisin.
Vitamin var hocam onu ilaç çözeltilerinin içine ekliyordum direkt. Az önce cesamolin'i uygularken de yaptık. İlaçtan önce anjiyokat ve enjektörle yaptığımız mama aparatı benzeri bir aletle ağzına bebe bisküvili mamadan da damlattık 2 yudum filan aldı aldıysa.

Ekli dosyayı görüntüle 41311

Veterinerden geldik böyleydi. Bir 2 saat uyudu ilacını içirdim tekrar uyudu, 2 saat sonra yani iki gibi bir şeyler yemesi için kaldırdım bebe bisküvisiyle yaptığım mamayı yer ümidiyle şırıngayla vermeyi denedim onu da yemedi.

Bu da 14:30 civarı çektiğim bir fotoğraf. Bulaşan mamayı ılık suyla temizledikten sonra.
Ekli dosyayı görüntüle 41312

Hafifçe kurutup tüneğe yerleştirmiştim. uyurken bazen düşecek gibi oluyor toparlanıyordu. Aşağı inmiş:
Ekli dosyayı görüntüle 41317

Veterinerin önerdiği ilacı da nihayet temin edebildik: Cesamolin, içinde Neomycin ve Pektin var. Şırınga ile birkaç damla uyguladık şimdi tabanda uyumaya devam ediyor. Bakalım akşama kadar istirahat etsin.
Ekli dosyayı görüntüle 41318

Canım benim ya inşaallah atlatır. Veteriner antibiyotik önerdide neye göre önerdi? Kursağındaki sıvıya tahlilmi yaptı da antibiyotik önerdi.

Kuşta bakteriyel enfeksiyon yoksa eğer antibiyotik daha kötü yapar haberin olsun.

• Beğen
Canım benim ya inşaallah atlatır. Veteriner antibiyotik önerdide neye göre önerdi? Kursağındaki sıvıya tahlilmi yaptı da antibiyotik önerdi.

Kuşta bakteriyel enfeksiyon yoksa eğer antibiyotik daha kötü yapar haberin olsun.
Enfeksiyondan öyle kursakta şişlik olur mu peki? Mantardan oluyor diye gördüm hep bilmediğim için soruyorum.

Hastalıkları araştırmalarımda benim gördüğüm, mantar enfeksiyonlarında oluyor. Bakteriyel enfeksiyonda kursakta şişlik sıvı birikmesi görmedim hiç.
Ozaman suan mantıken antibiyotik yerine flucan falan vermeleri gerekmiyor mu? Bu veterinerler falan çok kafamı karıştırıyor.

Kanatlı hayvanlarda uzman olması gerekiyor veterinerin. Her veterinerin her dediğini doğru kabul edersek daha çok kuş kaybederiz.
İşte napalım lanet şehirde 1tane kanatlı hayvan vet var onu da biliyosun zaten yorum yapmayacağım. Tahlil falan hak getire. Kuşçu var bitane çok meşhur o daha çok güven veriyor insana.

Haklısınız hocam, kuş zaten içmedi gibi bir şey onu da. Ben bu yazdığınızı gördükten sonra flucana devam ettim. Önce yarım şırınga kadar internetten tarifini bulduğum şırınga mamasını yedirdim. Bu sefer yedi zorla. Sonra bir damla flucan'ı doğrudan ağzına damlattım. Buraya kadar güzel. Ancak hiç takati kalmadı hocam,Ayaklarını büzüyor pençelerle kavrama hareketi filan gitti. Bugün çok mu örseledik tedavi edeceğiz diye yoksa kuşumun canı hala yanıyor mu onun ikilemindeyim şu an...Yarını çıkaramayacak gibi. Berbat hissediyorum. Ölecekse de artık daha fazla acı çekmesin Boncuğum. Onu öyle gördükçe kahroluyorum, daha da kötüsü öbür kuşumuz Paşa da durumun farkında altına giriyor yardım etmeye çalışıyor. Boncuğu beslemeye çalışırken omzumdaydı, hıçkırır gibi sesler çıkardı. Çok üzülüyorum.

• Sad
İşte napalım lanet şehirde 1tane kanatlı hayvan vet var onu da biliyosun zaten yorum yapmayacağım. Tahlil falan hak getire. Kuşçu var bitane çok meşhur o daha çok güven veriyor insana.

Veterinerlerin şu durumda kocakarıdan, çıkıkçıdan farkı yok ya. Normalde bu kadar kutsal bir mesleğin ülkemizde böyle ayağa düşmesi çok acı. Ülkede gerçekten veteriner diyebileceğin 100 kişi yok ya, çıldırıyorum.

• Beğen
Haklısınız hocam, kuş zaten içmedi gibi bir şey onu da. Ben bu yazdığınızı gördükten sonra flucana devam ettim. Önce yarım şırınga kadar internetten tarifini bulduğum şırınga mamasını yedirdim. Bu sefer yedi zorla. Sonra bir damla flucan'ı doğrudan ağzına damlattım. Buraya kadar güzel. Ancak hiç takati kalmadı hocam,Ayaklarını büzüyor pençelerle kavrama hareketi filan gitti. Bugün çok mu örseledik tedavi edeceğiz diye yoksa kuşumun canı hala yanıyor mu onun ikilemindeyim şu an...Yarını çıkaramayacak gibi. Berbat hissediyorum. Ölecekse de artık daha fazla acı çekmesin Boncuğum. Onu öyle gördükçe kahroluyorum, daha da kötüsü öbür kuşumuz Paşa da durumun farkında altına giriyor yardım etmeye çalışıyor. Boncuğu beslemeye çalışırken omzumdaydı, hıçkırır gibi sesler çıkardı. Çok üzülüyorum.

Kuşu sıcak tutmaya çalış. Hastayken vücut ısısını koruyamaz. Bişeyler yedirdiğin iyi olmuş. Kafes dibine kuşun yakınına su ve yem koy. Yemezse yine şırınga maması yap. Kabuksuz yavru yemi al ve iyice ezip toz haline getir mamanın içine kat. İnşaallah atlatır.

Kaybettik

Öbürü arkadaşını arıyor, göstermeli miyim

Son düzenleme:
  • Sad
Bir ara ölümüyle ilgili detayları anlatacağım(öldü işte gerçi nesi anlatılır bilmem de) ama bir sorum var @Kca ve @umitFB hocalarım ve -şu an online moderatör olarak gördüğüm için çağırıyorum hocam kusura bakmayın rahatsız ettiysem- @Ahmet ASLAN hocam;

Paşa'ya yeni bir arkadaş edinmek istiyoruz, daha önce ikisi de erkekti. Paşa 1.5 yaşında (20 aylık filan). Şimdi dişi bir kuş edinmek istiyoruz, bunun yavru veya akran olması durumunda ne gibi farklar var? Yani nasıl yapalım akran mı edinelim?

Bir diğer soru daha:Aslında dişi bir kuş almayı isteme sebebimiz, Paşa'nın Boncuğu hala arıyor olması o olmadığı için kafesin dışına az çıkıyor, durgun, omzuma alıyorum geziyoruz beraber ama çok uzun sürmüyor. Dişi bir kuş alırsak daha çabuk adapte olur mu?

Onun dışında yanına erkek bir arkadaş daha alsak fikrinden belki hala Boncuğu arar zor adapte olur filan diye çekindik

Sizce nasıl yapalım?

Bir diğer soru daha: Paşam da Boncuk hastayken onunla haşır neşirdi baya. Onu da hastalıktan korumak için yapabileceğim neler var? Bugün kafesi ve içindeki her şeyi dezenfekte ettim, sirkeli suyla da yıkadım. Çevresinde Boncuğun değdiği veya onu tedavi etmeye çalışırken koyduğumuz yerleri de temizledim. Yemleri yeniledim. Suyuna multivitamin + 2 damla triflukan koydum. Başka ne yapabilirim? Veya bir şey yapmama gerek var mı?

Bu arada her ne kadar Boncuğu kaybetsek de o zor zamanda, çevremde akıl danışabilecek kimse yokken, verdiğiniz tavsiyeler ve yardımlarınız için çok teşekkür ederim, Allah razı olsun. Belki biz geç kalmasaydık kurtarabilirdik ama olsun, şu an daha iyi bir yerde oğlum. Onu o haliyle hatırlamaktansa zıp zıp gezdiği balkon kapısının koluna tünediği, "Nerdeymiş, boncuğum?" dediğimizde saklandığı yerden tıpır tıpır geldiği haliyle hatırlayacağım.

Son düzenleme:
yaaaa ben böyle olunca çok duygulanıyorum Allah masum bebeklerimizin hepsine uzun ömür versin. hastalık bulaşıcımıdır bilmiyorum uzman arkadaşlar fikirlerini söylerler. inşallah Paşaya bir şey olmaz. bence akranı bir dişi kuş alın ama iyice inceleyin saglıklı mı diye.

Geri