Karadeniz Pet

Muhabbet Kuşumun kursağı şiş, kabız ve halsiz. Ne yapmalıyım?

sekilevon

Yeni Üye
Yaklaşık iki yıldır elimizde olan iki adet erkek muhabbet kuşumuz var. Ev içinde alan da müsait olduğu için daima salık haldelerdi ve sadece uyumak için kafese girerlerdi. İki haftalık tatil için akrabalarımıza bıraktık ve haliyle 15 gün kafeste kaldılar.Dün geri döndüğümüzde uçmayı resmen unutmuşlar gibiydi. Sanırım bizim kuşlar hem kapalı kalmanın hem de stresin etkisiyle yeme abanmış durmuşlar gibi görünüyordu. Daha da önemlisi...

...Kuşlardan bir tanesinin kloak ucunda çok fazla dışkı birikmiş, kursağı şiş, çok halsiz ve güçsüz halde.

Akrabamızın dediğine göre 2-3 gündür öyleymiş ancak diğer kuşumuzla ara ara kavga ettiği için öyle olduğunu sanmış.

Dışkıyı hafifçe kloaktan aldık kloak çevresini temizledik biraz zeytinyağı ile ovduk, teramycin sürdük. Kloaktaki dışkı da çok büyük ve taş gibiydi kuşumuzun canını yakmamak için baya bir uğraş verdik. Bir veteriner tanıdığımıza da durumu anlattık, gagasına zeytinyağı damlatmamızı, kursağı içinse şişliği yukarı doğru masaj yaparak kusturmamız gerektiğini, kusmasa da o şişliğin patlayacağını ve kuşun rahatlayacağını ancak iyileşene kadar yine uzun süre ilgilenmemiz gerektiğini söyledi. Dediklerini yaptık .Bugün Kursağındaki şişlik biraz daha inmiş gibiydi ve dışkısı da artık katı değildi ara ara büyük miktarda dışkılıyor (dışkısının etrafında yeşilimsi bir sıvı halesi oluyor). Yeşillik yemiyor ve hunharca yem arıyor kabızı geçene kadar ve kursağındakileri tüketsin diye düşündüğümüz için yemi uzaklaştırmıştık 1-2 saatliğine ancak yem aramaya devam ettiği için koyduk tekrardan.

Uçamıyor ancak yürüyor tırmanıyor geziyor bazen atlıyor süzülmek için ona da takatı olmuyor ve çabuk yoruluyor, halsizleşiyor hayvan.

Bulunduğum ilçede(Kaş) ve çevrede kuştan anlayan veteriner olmadığı için bir de buradaki tecrübeli arkadaşlara sormak istedim. Sizce ne yapmalıyım?

Not: Resimleri birazdan yükleyeceğim.

Ekli dosyalar

• 20190901_182001.jpg
    20190901_182001.jpg
    1.3 MB · Görüntüleme: 201
  • 20190901_182031.jpg
    20190901_182031.jpg
    1.1 MB · Görüntüleme: 180
  • 20190901_182146.jpg
    20190901_182146.jpg
    1.1 MB · Görüntüleme: 188
  • 20190901_182610.jpg
    20190901_182610.jpg
    1 MB · Görüntüleme: 215
Son düzenleme:
Mikostatin alıp 3 damla tam dolu suluga ekleyiniz. Muhtemelen kursak mantarı ama daha bilgili kişileri de bekleyin diski fotosu atın @umitFB

Aynen o patlar falan olayı bana da mantikli gelmedi. Ya sindiriminde bir sorun var ya da dediği gibi kursak mantarı ihtimali var. Ağız kokusu var mı kusta? Bir şey çıkarmaya çalışır gibi hareketler yapıyor mu?

Aynen o patlar falan olayı bana da mantikli gelmedi. Ya sindiriminde bir sorun var ya da dediği gibi kursak mantarı ihtimali var. Ağız kokusu var mı kusta? Bir şey çıkarmaya çalışır gibi hareketler yapıyor mu?

Ağız kokusu yok, iştahı güzel ancak yeşillik yemiyor, yem arıyor bulunca da kıtlıktan çıkmış gibi yiyor.Öğürme hareketini Bazen yapıyor, bazen kusuyor hatta öbür kuşumuz da kusmasına yardım ediyor bazen kursağından alıyor (sanırım ayırmamız gerekecek) bazen de hiç ağzını bile açmıyor öğürmüyor. Bugün birkaç kez kafesin dibinde ve bazen dışarıda kuytu köşede uyuklarken bulduk. Şu anda da kafeste tüneğin üzerinde uyuyor. Titriyor, üşütmüş de olabileceğini düşündük. Dışkı resmini hala alamadım. Alt tablayı değiştirdim takip ediyorum.

Evet kursak şiş duruyor. Kusması ve öğürmeside kursakta sıvı birikmesine işaret. Şu veterinerlerin kuşu kusturmaya çalışmasına acayip sinirleniyorum :confused: Yaw kardeşim siz bu işin kitabını okumuş adamsınız niye cahil cahil işler yapıyorsunuz.

Neyse kursaktaki sıvı normalde, ucunda serum hortumu veya mama aparatı olan bir şırıngayla alınması gerekiyor. Daha sonra enfeksiyonun giderilmesi için TRİFLUCAN şurup kullanılması gerekiyor.

Çevrendeki veterinerleri araştır ve veterinerlik fakültesi varsa orayada götürebilirsin. Kursaktaki sıvıyı sen alamazsın! kursağa diye nefes borusuna sokabilirsin hortumu! oyüzden profesyonel birisinin yapması gerekiyor.

Hiç bir şekilde kanatlı veterinerine götürme imkanın yoksa, kesinlikle kursaktan sıvı alma işlemi yapma! Sadece dediğim TRİFLUCAN şurubu kullan. Kullanım şekli; tam dolu suluğa 3 damla damlatıcaksın. Sabah verip akşam alıcaksın, ertesi gün yine taze suyla beraber hazırlayıp vericeksin kuşa. Bu ilaç duruma göre 3 - 5 - 7 gün kullanılır.

Not : Kullanıp kullanmamak kendi sorumluluğundadır.

Evet kursak şiş duruyor. Kusması ve öğürmeside kursakta sıvı birikmesine işaret. Şu veterinerlerin kuşu kusturmaya çalışmasına acayip sinirleniyorum :confused: Yaw kardeşim siz bu işin kitabını okumuş adamsınız niye cahil cahil işler yapıyorsunuz.

Neyse kursaktaki sıvı normalde, ucunda serum hortumu veya mama aparatı olan bir şırıngayla alınması gerekiyor. Daha sonra enfeksiyonun giderilmesi için TRİFLUCAN şurup kullanılması gerekiyor.

Çevrendeki veterinerleri araştır ve veterinerlik fakültesi varsa orayada götürebilirsin. Kursaktaki sıvıyı sen alamazsın! kursağa diye nefes borusuna sokabilirsin hortumu! oyüzden profesyonel birisinin yapması gerekiyor.

Hiç bir şekilde kanatlı veterinerine götürme imkanın yoksa, kesinlikle kursaktan sıvı alma işlemi yapma! Sadece dediğim TRİFLUCAN şurubu kullan. Kullanım şekli; tam dolu suluğa 3 damla damlatıcaksın. Sabah verip akşam alıcaksın, ertesi gün yine taze suyla beraber hazırlayıp vericeksin kuşa. Bu ilaç duruma göre 3 - 5 - 7 gün kullanılır.

Not : Kullanıp kullanmamak kendi sorumluluğundadır.

Hocam çok teşekkürler çok sağolun. Yarın ilk işim ilacı alıp başlamak olacak. Veterinerlik fakültesi de maalesef yok ama dediklerinizi babama da ileteceğim, tarım müdürlüğünde çalışıyor belki vardır bir tanıdığı. Muhtemelen kuştan kuşa göre değişir ama eğer kursaktan sıvı drenajını yapamazsak ve sadece flukanazol tedavisi uygularsak kursağının şişliğinin düzelme ihtimali nedir?

Hocam çok teşekkürler çok sağolun. Yarın ilk işim ilacı alıp başlamak olacak. Veterinerlik fakültesi de maalesef yok ama dediklerinizi babama da ileteceğim, tarım müdürlüğünde çalışıyor belki vardır bir tanıdığı. Muhtemelen kuştan kuşa göre değişir ama eğer kursaktan sıvı drenajını yapamazsak ve sadece flukanazol tedavisi uygularsak kursağının şişliğinin düzelme ihtimali nedir?

İlacın büyük ölçüde faydası olur, ama dediğim gibi tam tedavi için birikmiş sıvının alınması gerekiyor.

İlacın büyük ölçüde faydası olur, ama dediğim gibi tam tedavi için birikmiş sıvının alınması gerekiyor.

Çok teşekkürler hocam, biraz önce çıkıp eczaneleri gezdim ama ilacı direkt dükkanlardan temin edemedim, öğleden sonraya depodan getirtecekler. Şimdilik kuşuma iyi gelecek herhangi bir yöntem, karışım filan var mı? Elma sirkesi vs. uygulayayım mı ilaç gelene kadar? Yoksa kendi haline mi bırakayım?
Zavallım uyukluyor, titriyor baktıkça kahroluyorum.

Dışkı fotoğrafları:

Ekli dosyalar

• IMG-20190902-WA0021.jpg
    IMG-20190902-WA0021.jpg
    125 KB · Görüntüleme: 193
  • IMG-20190902-WA0022.jpg
    IMG-20190902-WA0022.jpg
    139.1 KB · Görüntüleme: 195
Çok teşekkürler hocam, biraz önce çıkıp eczaneleri gezdim ama ilacı direkt dükkanlardan temin edemedim, öğleden sonraya depodan getirtecekler. Şimdilik kuşuma iyi gelecek herhangi bir yöntem, karışım filan var mı? Elma sirkesi vs. uygulayayım mı ilaç gelene kadar? Yoksa kendi haline mi bırakayım?
Zavallım uyukluyor, titriyor baktıkça kahroluyorum.

Elma sirkesi fayda etmez, gerek yok.

Elma sirkesi fayda etmez, gerek yok.
Tamamdır hocam

Aldınız mı ilacı ? Veterinere goturme sansiniz yok ise Ümit Hocamın dediği şekliyle ilaca başlayın bence.

İlacı nihayet temin ettik. Bugün civarda anlayabileceğini düşündüğümüz bir veterinere götürdük ancak çat diye IV yolla antibiyotik başlamayı teklif etmesi ve kursağı kursaktaki şişliği tespit etmesinin biraz zaman alması sebebiyle geri bastık açıkçası. Triflucan'a başladık bu arada, ayrı bir kabın içine hazırladığım sulu ilacı döküp üzerine sevdiği yemlerden de koyup kandırarak içirdik biraz. Onun dışında suluğuna da ilacı koyup hazırladım. Şu an tünekte uyuyor.

Ümit Hocam, ilaca maalesef akşam(altı civarı) başladım ilacı yatmadan önce mi geri alayım yoksa yarın sabaha kadar kalsın mı?

Ümit Hocam tekrardan Allah razı olsun, ilacı verdikten sonra bir iki saat içinde kendini biraz daha iyi hissetti az biraz güç buldu hayvan, kafesin dibine gitmiyor, tünekte hatta salıncağında uyuyor, güzel yiyor. Yarın sabah da kursağını boşaltması için başka bir veterinere göstereceğiz. Flukonazol'e de devam.

Aklımda birkaç soru var yalnız,saçma olabilir onları da mazur görün çok endişeleniyorum iyileşmezse diye;
  • Hocam veteriner bulamazsak, kursağı boşalttırma işlemini herhangi bir üreticiye yaptırabilir miyiz?
  • Bir de yarın gideceğimiz veteriner insulin iğnesiyle de yumuşak dokudan girip drenaj yapılabileceğini söyledi. İyileşmesini olumsuz yönde etkiler mi? veya iğneyle açıp drene ettiğimiz yer ne kadar sürede iyileşir?
  • Daha önce böyle bi' şey yaptırmış mıydınız, tavsiye edebileceğiniz başka şeyler var mı?
  • Hocam gerekli işlemleri yaptığımız takdirde iyileşmesi ne kadar zaman alır kuşumuzun?

Son düzenleme:
Eğer akşam almadiysaniz suyunu değiştirip ilacı yenileyin. Yenileme amacımız uzun süre sulukta ilacın durmaması için. Siz akşam verdiğiniz için bence sorun olmaz. Akşamları da sulugu komple alıyoruz ki gece susasin ve sabah ilacı koyar koymaz çok su içsin daha çok fayda etsin. Sabah erken uyanip hemen ilacı hazırlayıp vermek gerekiyor yani yaz günü susar yavrucak. İyi gelmesine sevindim geçmiş olsun tekrar.

Hocam veteriner bulamazsak, kursağı boşalttırma işlemini herhangi bir üreticiye yaptırabilir miyiz?

Ne yaptığını bilen, bilgili ve tecrübeli birisiyse yaptırabilirsiniz. En azından şırıngayla yavru beslemiş birisi olması lazım, kursağın yerini bilmesi lazım.

Bir de yarın gideceğimiz veteriner insulin iğnesiyle de yumuşak dokudan girip drenaj yapılabileceğini söyledi. İyileşmesini olumsuz yönde etkiler mi? veya iğneyle açıp drene ettiğimiz yer ne kadar sürede iyileşir?

Daha önce iğneyle bu tarz dışarıdan müdahale yapmışmı sorun, yani tecrübelimi bu konuda? Bazı durumlarda iğneyle dışarıdan müdahale edildiğini duymuştum. Ancak en temizi ve sorunsuz olanı kursaktan direk mama aparatıyla sıvının alınması.

Hocam gerekli işlemleri yaptığımız takdirde iyileşmesi ne kadar zaman alır kuşumuzun?

Yaklaşık bir haftada sağlığına kavuşur diye düşünüyorum. Tabi kuştan kuşa hastalığın seviyesine göre değişir.

Gelişmeleri yazmaya devam et.

Eğer akşam almadiysaniz suyunu değiştirip ilacı yenileyin. Yenileme amacımız uzun süre sulukta ilacın durmaması için. Siz akşam verdiğiniz için bence sorun olmaz. Akşamları da sulugu komple alıyoruz ki gece susasin ve sabah ilacı koyar koymaz çok su içsin daha çok fayda etsin. Sabah erken uyanip hemen ilacı hazırlayıp vermek gerekiyor yani yaz günü susar yavrucak. İyi gelmesine sevindim geçmiş olsun tekrar.

Ne yaptığını bilen, bilgili ve tecrübeli birisiyse yaptırabilirsiniz. En azından şırıngayla yavru beslemiş birisi olması lazım, kursağın yerini bilmesi lazım.

Daha önce iğneyle bu tarz dışarıdan müdahale yapmışmı sorun, yani tecrübelimi bu konuda? Bazı durumlarda iğneyle dışarıdan müdahale edildiğini duymuştum. Ancak en temizi ve sorunsuz olanı kursaktan direk mama aparatıyla sıvının alınması.

Yaklaşık bir haftada sağlığına kavuşur diye düşünüyorum. Tabi kuştan kuşa hastalığın seviyesine göre değişir.

Gelişmeleri yazmaya devam et.

Teşekkürler, sabah kafesin dibinde bulduk yine çok halsizdi. Yem yedirmeye ve su içirmeye çalıştık fayda etmedi. Az önce geldim veterinerden. Veteriner, ilçe tarım ve hayvancılık müdürlüğünden babamın arkadaşı, daha önce özelde de çalışmış ve kendi kuşuna da uygulamış bunu. O ana kadar yaptıklarımızı anlattık işte flukanazol başladığımızı vs vs... Bulabildiğimiz en küçük gujlu insulin iğnesiyle drene etti. Zavallımın içinden bir bir enjektör kadar, çok yoğun sümük kıvamında püğ geldi. Veteriner enfeksiyonun sindirim sistemine yayılmış olduğunu söyledi. Drenajı yaptıktan sonra antibiyotik önerdi, neomisin tableti kırıp sulandırıp şırıngayla ağzına vermemizi söyledi.

Şimdi sanırım biraz da az önceki örselenmenin stresinden olsa gerek halsiz, kafesin tabanında kafasını sırtına koymuş halde uyuyor. Biraz rahatlasa, iştahı olsa yese güçlense keşke. Çok zayıflamış hocam göğsünün ortasındaki kemikleri hissediyorum dokununca, jilet göğüs mü acaba diyip kurumadan da şüphelendim açıkçası ama her zayıflamayı ona yormamak lazım herhalde. Yemesi için yapabileceğim bir şey var mı ?

• Beğen
Tepkiler: Kca
Teşekkürler, sabah kafesin dibinde bulduk yine çok halsizdi. Yem yedirmeye ve su içirmeye çalıştık fayda etmedi. Az önce geldim veterinerden. Veteriner, ilçe tarım ve hayvancılık müdürlüğünden babamın arkadaşı, daha önce özelde de çalışmış ve kendi kuşuna da uygulamış bunu. O ana kadar yaptıklarımızı anlattık işte flukanazol başladığımızı vs vs... Bulabildiğimiz en küçük gujlu insulin iğnesiyle drene etti. Zavallımın içinden bir bir enjektör kadar, çok yoğun sümük kıvamında püğ geldi. Veteriner enfeksiyonun sindirim sistemine yayılmış olduğunu söyledi. Drenajı yaptıktan sonra antibiyotik önerdi, neomisin tableti kırıp sulandırıp şırıngayla ağzına vermemizi söyledi.

Şimdi sanırım biraz da az önceki örselenmenin stresinden olsa gerek halsiz, kafesin tabanında kafasını sırtına koymuş halde uyuyor. Biraz rahatlasa, iştahı olsa yese güçlense keşke. Çok zayıflamış hocam göğsünün ortasındaki kemikleri hissediyorum dokununca, jilet göğüs mü acaba diyip kurumadan da şüphelendim açıkçası ama her zayıflamayı ona yormamak lazım herhalde. Yemesi için yapabileceğim bir şey var mı ?

İyi kursağın boşalması rahatlatır hayvanı. Ancak antibiyotik konusunda emin olamadım. Bu tarz kursakta sıvı birikmesi candida mantarında oluyor ve tabiki sindirimide etkiliyor. Mantar enfeksiyonlarında antibiyotiğin faydası olmadığı gibi zararı da oluyor.

Verdiği ilacın fotoğrafını çekip atarmısın. Ve kuş uyandığı zaman kuşunda fotoğrafını at.

Geri