Karadeniz Pet

Muhabbet kuşumun kuyruğu neden böyle?

burakdalbudak

Yeni Üye
Merhaba,

Kuşum henüz 3 aylık yavru fakat kuyruğu bir türlü düzgün çıkmıyor ve düzgün çıkmayanlar uzadıkça kuşum daha az uçmaya başladı. Birine sormuştum çek yenisi çıksın demişti 2 tane kuyruğunu çektim ama vicdanım sızladı bayağı bağırıyordu ve kuyruk bağlanmış gibi kopmuyordu üstüne kanayınca ellemedim. Başka birisine sorduğumda ise onlar kuyruk olucak çekme sakın yavru o dedi. Ne yapmam lazım yardımcı olabilir misiniz?

Birde kuşum dişi mi erkek mi anlayamadım hala fotoğraflarını koyuyorum bilen biri söylerse mutlu olurum :) şimdiden teşekkürler.

Ekli dosyalar

• IMG_20211013_013528.jpg
    IMG_20211013_013528.jpg
    749.7 KB · Görüntüleme: 60
  • IMG_20211013_013443.jpg
    IMG_20211013_013443.jpg
    615.2 KB · Görüntüleme: 57
  • IMG_20211013_013459.jpg
    IMG_20211013_013459.jpg
    702.6 KB · Görüntüleme: 66
Merhaba,
yavru çok küçük olduğu için dişi mi erkek mi ayırt etmek biraz zor ama bence dişi
bu arada çok yanlış bir bilgi verilmiş kesinlikle bir daha çekmeyin kuşun tüylerini travma yaratabilir kuşta. Açıkçası daha küçük olduğu için bir gözlemleyin derim b vitamini kullanabilirsini düzenli

yalnız aşırı sinir oldum yanlış anlamayın size değil bilgiyi veren kişiye ya nasıl bir mantık çek yenisi çıksın zaten bu hayvanlar tüy dönemlerine neden giriyolar yeni tüy çıkması için eski tüylerinden kurtulmak için. yazık değil mi o hayvana ya

Kuşunuz dışı fakat 4 aylık veya üzeri yaşı, şuan tüy döneminde kaliteli bir B vitamini verin duş aldırın spreyle ama cereyanda kalmasın, 8 aylıkta 2.tüyüne girecek büyük ihtimalle 9 10 aylıkta düzelir

Uzun suredir öyleyse atamadığı icin size Çek demiştir bazı kuşlar tuy dönemlerinde tuy atmakta zorlanırlar tımar yapmak ondan gerekir yavru masallah çok güzel bir dışı yavru olduğu icin vitamine çok yüklenmek yerine doğal ( dere otu brokoli havuç vb.) vitaminler ile çok olmamak kaydıyla destekleyin bir de havalar soguk olsa da 1 çay kaşığı yulaf verin tuy döneminde iyi gelecektir

Cevaplarınız için çok teşekkürler. Bu tüyler kendi kendine düşecek ise sıkıntı yok zaten tüylerinide çekmem bu saatten sonra ne olursa olsun dereotu brokoli vb. Dediğiniz şeyleri bir yedireyim bi belki zamanla düzelir. Birde konuşturmak istiyorumda ötmeye bile niyeti yok ne yapabilirim 😁

Cevaplarınız için çok teşekkürler. Bu tüyler kendi kendine düşecek ise sıkıntı yok zaten tüylerinide çekmem bu saatten sonra ne olursa olsun dereotu brokoli vb. Dediğiniz şeyleri bir yedireyim bi belki zamanla düzelir. Birde konuşturmak istiyorumda ötmeye bile niyeti yok ne yapabilirim 😁
Dişi olduğu için ve çok çok ufak olmadığı için konuşması baya zor

Merhaba tekrardan

Kuşçu ile birlikte kuyruğunu çektik artık ayağına dolanıyordu hiç uçamıyordu şimdi düzeldi fakat söylediği üzere tüy hastalığı varmış herhalde bunlarda çok zor dedi kuyruk çıkması kendisinde de aynı şekilde kuyruksuz kuşlar vardı. Evin maskotu olur dedi uçamaz çok fazla dedi geçiştirdi. Şansını yinede dene dedi vitamin vs. Verirsen belki düzeltebilirsin fakat ben ne verdiysem düzelmedi dedi. Fransız tüy hastalığı mı demişti tam hatırlamıyorum:)
Aynı şekilde olanlar var ise bu şekilde olabilme ihtimali vardır diye söylüyorum.

Ekli dosyalar

• Snapchat-2110063409.jpg
    Snapchat-2110063409.jpg
    457.1 KB · Görüntüleme: 37
  • Snapchat-28065180.jpg
    Snapchat-28065180.jpg
    190.2 KB · Görüntüleme: 29
  • Snapchat-1411929011.jpg
    Snapchat-1411929011.jpg
    441.3 KB · Görüntüleme: 30
Geri