Karadeniz Pet

Muhabbet kuşumun nesi vardı?

Scorpion

Yeni Üye
Merhabalar arkadaşlar. Umarım konuyu doğru yere açmışımdır.
2-3 aylıkken almıştım yavrumu. Aldığımda uçabiliyordu. 1 buçuk ay sonra falan uçamamaya başladı. Kuyruk ve kanat tüyleri döküldü ve tekrar uzamadı. İştahı çok iyiydi ama , hiçbişeyle oynamaz ilgilenmezdi. Genel de kabarık uyurdu. Yanına eş aldım anlaşamadı, avisol b , yulaf tohumu gibi şeyler denedim pek bir fark olmadı. Bu şekilde 7-8 ay geçti. Bu ayın başında veterinere götürdüm, vitamin mineral iğnesi yaptı, bir de balık yapıyla karışık antibiyotik ilaç verdi. 5 gün bu ilacı içirdim. O hafta kuyruğu uzadı , daha enerjik oldu. Bir hafta sonra ikinci iğnesini yaptık. Eve gelince kustu. Daha önce hiç kusmamıştı. Eskisinden daha hareketsiz oldu. Daha çok kabararak daha çok uyumaya başladı. Veteriner serum verdi hiç bişey değişmedi. Sürekli uyuyordu , sadece yemek için hareket ediyordu. İştahı kötü değildi. Elinize aldığınızdaysa kondisyonu iyiydi. Birşey çıkmaz ama Röntgen ve dışkı kontrolü yapalım dedi onlarda da bir sorun çıkmadı. Gün geçtikçe Kuşum daha kötü olmaya başladı. Hiç yapmadığı şeyi yaptı ve kafesin dibine giderek uyumaya başladı. Yavrum çok ürkekti. Hep bas bas bağırırdı. Veteriner korku ve stresten olabilir buraya getirmeden evde gözlemleyelim dedi. Pazar sabahı yavrumu ölü buldum.
Size sormak istediğim ,bu neden olabilir? Kendime gelemiyorum bir türlü, suçlu muyum? Veteriner mi suçlu? Ya da kronik bir rahatsızlığı vardı da ölümü bu sürece mi denk geldi. Başka bir veterinere götürmeyi düşündüm ama diğerinin dediği gibi stres yüzündense daha çok strese de sokmak istemedim.
ölmeden önce zayıflama ya da jilet göğüs dedikleri şey yoktu. Ama öldüğünde yavrumu elime aldığımda göğüsü jilet göğüs denilen şey gibiydi. Veteriner kalp krizi geçirmiş de olabilir kuruma da olabilir dedi.
Anlaşamadığı dişiyi bir tanıdığıma vermiştim şimdi onu geri alacağım. En azından onda aynı hataları yapmak istemiyorum. Şimdiden teşekkürler

Ekli dosyalar

• 81022A9F-6B59-402D-A758-EA1F00009FBB.jpeg
    81022A9F-6B59-402D-A758-EA1F00009FBB.jpeg
    624.8 KB · Görüntüleme: 33
Ölmeden 2-3 gün önceki hali. Elimde ki tek foto bu şu an

Dışkıları nasıldı,kusma ya da başka bir anormallik var mıydı?
Dışkısı normal gözüküyordu. Veteriner de öyle söyledi. Yine de dışkı tahlili de yaptık birşey yok dedi veteriner.
ikinci vitamin iğnesinden sonra benim görebildiğim 3 kez kustu. 3 farklı günde. veteriner de kusma yüzünden endişelendi serum yaptı. Serumdan sonra daha da kötü oldu

Dışkısı normal gözüküyordu. Veteriner de öyle söyledi. Yine de dışkı tahlili de yaptık birşey yok dedi veteriner.
ikinci vitamin iğnesinden sonra benim görebildiğim 3 kez kustu. 3 farklı günde. veteriner de kusma yüzünden endişelendi serum yaptı. Serumdan sonra daha da kötü oldu
Tabi işin uzmanı daha iyi bilir asla itham etmek istemem ama kuşlardan anlayan veteriner bulmak çok zor.En azından benim bulunduğum şehirde.İkinci enjeksiyondan sonra kötülediyse ona bağlı gelişmiş olabilir maalesef.İlki sorun yaratmamış anladığım kadarıyla diğeri ağır mı geldi acaba?

Tabi işin uzmanı daha iyi bilir asla itham etmek istemem ama kuşlardan anlayan veteriner bulmak çok zor.En azından benim bulunduğum şehirde.İkinci enjeksiyondan sonra kötülediyse ona bağlı gelişmiş olabilir maalesef.İlki sorun yaratmamış anladığım kadarıyla diğeri ağır mı geldi acaba?
Benim de aklıma ilk gelen bu oldu. Veteriner de aşırı stres yüzünden olmuş olabilir iğneyi keselim dedi. Kusma başlayınca da serum yaptı bu kez. Sonrası daha kötüye gitti zaten. Veterinerim çok ilgiliydi , ben onu aramadan o beni arayıp soruyordu , bu yüzden de güvenip çok gereksiz zaman kaybettim sanırım. Vücdan azabından öleceğim başka bir veterinere de göstermedim diye.
dediğiniz gibi, çoğu veteriner bakmıyor zaten. Ben istanbul da olduğum için bu konuda daha şanslıyım diyeceğim ama belki de bakacak veteriner bulamasaydım yavrum hala yaşıyor olacaktı

Yaptırmış olduğunuz 2.iğne ağır gelmiş olabilir. Siz kendinizi suçlamayın. Elinizden geleni yapmışsınız siz, ülkemizde maalesef ki kanatlıdan anlayan veteriner neredeyse hiç yok..

Yaptırmış olduğunuz 2.iğne ağır gelmiş olabilir. Siz kendinizi suçlamayın. Elinizden geleni yapmışsınız siz, ülkemizde maalesef ki kanatlıdan anlayan veteriner neredeyse hiç yok..
Teşekkür ederim Bi kendime kızıyorum bi veterinere. Sebebin tam olarak ne olduğunu bilmemek de çok kahredici. Gerçi bilsem de geri gelmeyecek o can. Bilmiyorum işte bir garip hissiyat

Benim de aklıma ilk gelen bu oldu. Veteriner de aşırı stres yüzünden olmuş olabilir iğneyi keselim dedi. Kusma başlayınca da serum yaptı bu kez. Sonrası daha kötüye gitti zaten. Veterinerim çok ilgiliydi , ben onu aramadan o beni arayıp soruyordu , bu yüzden de güvenip çok gereksiz zaman kaybettim sanırım. Vücdan azabından öleceğim başka bir veterinere de göstermedim diye.
dediğiniz gibi, çoğu veteriner bakmıyor zaten. Ben istanbul da olduğum için bu konuda daha şanslıyım diyeceğim ama belki de bakacak veteriner bulamasaydım yavrum hala yaşıyor olacaktı
İnsan kendini suçluyor ister istemez,ben de ilk kuşumda aynı şeyleri yaşadım.Gerçi benim götürdüğüm veterinerler hiç anlamadı sorunu ilaç verip yolladılar.Ama ben kullanmadım hiçbirini çünkü kafadan verdikleri belliydi.O süreden sonra 4 yıl daha yaşadı kızım.Kuşlar çok narin canlılar en ufak bir değişim bile bünyelerini alt üst ediyor.Teşhis ve tedavi de zor oluyor maalesef.Üzmeyin kendinizi,onların iyiliği için yapıyoruz her şeyi ama bazen sonuç beklenmedik oluyor ne yazık ki.Ne siz ne de veteriner böyle olacağını bilemezdi.

İnsan kendini suçluyor ister istemez,ben de ilk kuşumda aynı şeyleri yaşadım.Gerçi benim götürdüğüm veterinerler hiç anlamadı sorunu ilaç verip yolladılar.Ama ben kullanmadım hiçbirini çünkü kafadan verdikleri belliydi.O süreden sonra 4 yıl daha yaşadı kızım.Kuşlar çok narin canlılar en ufak bir değişim bile bünyelerini alt üst ediyor.Teşhis ve tedavi de zor oluyor maalesef.Üzmeyin kendinizi,onların iyiliği için yapıyoruz her şeyi ama bazen sonuç beklenmedik oluyor ne yazık ki.Ne siz ne de veteriner böyle olacağını bilemezdi.
Haklısınız niyetimiz iyi ama niyet yeterli olmadığında sonucu da çok ağır. Dünya da neredeyse hiç yer kaplamayan ,çok narin ,küçücük bir candan sorumlu olmak çok zormuş. Hele ki böyle bittiğinde verdiği acı. Tek çare zaman sanırım. Desteğiniz için çok teşekkür ederim

Geri