Karadeniz Pet

Muhabbet kuşumun neyi var ?

birsorumvar

Yeni Üye
Dün hiç bir şeyi yoktu , bugün bir baktım kafesin dibinde uyukluyor, peteğin yanına yaklaştırdım üzerini örttüm. Sonra tekrar baktım yine aynı. Eşi de yanında oturuyordu, kafesin altını çıkarıp yakından bakayım dedim o sırada dişi oturduğu yerden kalktı, yuvarlak top şeklinde rengi siyahımsı beyazlı dışkısı vardı. Normalde çok kolay bir şekilde kafesin demirine tırmanabilir ama bugün tırmanamadı geri indi. Ne olmuş olabilir ?

Ekli dosyalar

• IMG_20191211_162534_125.jpg
    IMG_20191211_162534_125.jpg
    397.6 KB · Görüntüleme: 87
  • IMG_20191211_161509_366.jpg
    IMG_20191211_161509_366.jpg
    666.8 KB · Görüntüleme: 95
bu diski cok tehlikeli hizli mudahele etmezsen kusu kaybedebilirsin.

Dün hiç bir şeyi yoktu , bugün bir baktım kafesin dibinde uyukluyor, peteğin yanına yaklaştırdım üzerini örttüm. Sonra tekrar baktım yine aynı. Eşi de yanında oturuyordu, kafesin altını çıkarıp yakından bakayım dedim o sırada dişi oturduğu yerden kalktı, yuvarlak top şeklinde rengi siyahımsı beyazlı dışkısı vardı. Normalde çok kolay bir şekilde kafesin demirine tırmanabilir ama bugün tırmanamadı geri indi. Ne olmuş olabilir ?
Genelde kafes tabanında uyumalar müdahale edilmez ise birkaç gün içinde ölümle sonuçlanir acil müdahale edilmeli

Genelde kafes tabanında uyumalar müdahale edilmez ise birkaç gün içinde ölümle sonuçlanir acil müdahale edilmeli
Yem falan da yemiyor , daha önce veterinere götürmüştüm iyiydi o zaman bir şey çıkmadı. Bugün elimle yedirmeye çalıştım çok çok az yedi tünekte duruyordu az önce yine aşağı inmiş, arada tüneğe çıkıp tekrar iniyor. Ne yapacağımı da bilemedim vitamin falan kullanıyorum onun dışında bişey vermedim. Bugün pirinci haşlayıp suyunu suluğa koydum çok az içti. Kafesin içine de sıcak su dolu kavanoz koydum ısıtsın diye. Ötüşü de çok cılız

bu diski cok tehlikeli hizli mudahele etmezsen kusu kaybedebilirsin.
Ne yapabilirim ? Çünkü veterinere götüremem bu aralar. Daha önce götürmüştüm iyiydi bişey çıkmadı. Evde yapabileceğim bir şey var mı? Ya da ilacı falan varsa alayım

Koksidiyoz olabilir bir araştırın isterseniz
Baktım ama sanmıyorum çünkü dışkısı siyahımsı yeşil ve beyaz bir şey, ötüşü cılız ve halsizlik var bariz bir şekilde. Yem falan yemiyor biraz elimle yedirdim bugün , o aşağı inince eşi de hemen iniyor ayrılmıyor yanından

Dün hiç yem yemiyordu gece zorla çok azıcık yem yedirdim, bir de birisi haşlanmış pirincin suyunu içirmemi tavsiye etmişti. Ondan çok az içti. Sabah bir kaç petshop gezdim, birisi suyuna elma sirkesi koymamı söyledi diğeri de eline alıp baktı yumurta tıkanmış olabileceğini söyledi. Suyuna sirkeyi koydum, az önce ballı kraker yedi biraz yeminden yiyip sirkeli sudan içti. Şuan kafesin dibindeki yemleri yiyor. En azından dünkü gibi değil iştahı hali falan. Ayakları da soğuk biraz , kafesin içine sıcak su koyup vitamin vericem , gelişmeleri yazarım umarım iyi olur

Yumurta şişliğimi varki kuşta neden yumurta sıkışması dedi kuşçu? Sadece kafesin dibinde yatıyor diyemi yoksa bir şişlik varmı? Kuşun yandan alttan fotolarını ekle kontrol edelim. Ancak kuşta koksidiyoz var yüksek ihtimalle ve ilaç kullanması gerekiyor pirinç suyuyla falan olmaz!

Şu ilaçlardan birini temin et;
  • SULPHAMEZATHİNE
  • PIYELOSEPTYL 50 mg 30 kapsül (Nitrofurantoin)
  • BACTRIM 200/40 mg/5 ml 100 ml şurup (Trimetoprim + Sulfametoksazol)

Yumurta şişliğimi varki kuşta neden yumurta sıkışması dedi kuşçu? Sadece kafesin dibinde yatıyor diyemi yoksa bir şişlik varmı? Kuşun yandan alttan fotolarını ekle kontrol edelim. Ancak kuşta koksidiyoz var yüksek ihtimalle
Yumurta şişliğimi varki kuşta neden yumurta sıkışması dedi kuşçu? Sadece kafesin dibinde yatıyor diyemi yoksa bir şişlik varmı? Kuşun yandan alttan fotolarını ekle kontrol edelim. Ancak kuşta koksidiyoz var yüksek ihtimalle ve ilaç kullanması gerekiyor pirinç suyuyla falan olmaz!

Şu ilaçlardan birini temin et;
  • SULPHAMEZATHİNE
  • PIYELOSEPTYL 50 mg 30 kapsül (Nitrofurantoin)
  • BACTRIM 200/40 mg/5 ml 100 ml şurup (Trimetoprim + Sulfametoksazol)
Teşekkür ederim fotografları atıyorum şimdi. Petshopta çalışan kişi ur olabilir ya da yumurta tıkanmıştır dedi. İç parazit de var tüy dökülmüş falan dedi. Onun dışında zaten triflucan kullanıyorum bir süredir, bugün de verdim. Dune göre sanki daha iyi , dün çok halsizdi kafesin demirlerine bile çıkamıyordu. Ayakları da soğuk biraz çok olmasa da.

Ekli dosyalar

• IMG_20191211_173830_755.jpg
    IMG_20191211_173830_755.jpg
    263.6 KB · Görüntüleme: 59
  • IMG_20191211_161509_366.jpg
    IMG_20191211_161509_366.jpg
    666.8 KB · Görüntüleme: 54
  • IMG_20191212_194635_958.jpg
    IMG_20191212_194635_958.jpg
    437.7 KB · Görüntüleme: 53
  • 1576241687397860382805273810111.jpg
    1576241687397860382805273810111.jpg
    1.7 MB · Görüntüleme: 54
Teşekkür ederim fotografları atıyorum şimdi. Petshopta çalışan kişi ur olabilir ya da yumurta tıkanmıştır dedi. İç parazit de var tüy dökülmüş falan dedi. Onun dışında zaten triflucan kullanıyorum bir süredir, bugün de verdim. Dune göre sanki daha iyi , dün çok halsizdi kafesin demirlerine bile çıkamıyordu. Ayakları da soğuk biraz çok olmasa da.

Triflucan mantar ilacı iyi geldiyse kullan ama ben koksidiyoz olduğunu düşünüyorum.

Triflucan mantar ilacı iyi geldiyse kullan ama ben koksidiyoz olduğunu düşünüyorum.
Yazdığınız ilaçlardan birini alırım recetesizse ama benim anlamadığım dışkısı koyu yeşil ve beyaz renk var üzerinde, koksidiyoza baktığımda siyah solucan gibi dışkı gördüm görsellerde. Ama sanki ölecek gibi sürekli gözleri kapalı uyuyor, parmağımı uzatınca normalde gelmezdi şimdi geliyor. Sürekli tuylerini ayıkliyor arada silkeleniyor bir de elimdeyken de ayakları titriyor titreşimli gibi. Vitamin veriyorum düzenli olarak. Araştırdığımda tüy dökme zamanında böyle uyurlarmış 10-15 güne geçermiş ama bu sanki ölecek gibi duruyor buraya video atamıyorum Mesela eşine çok az yaklaşıyor sürekli kafasını titretiyor

Ekli dosyalar

• 15762765044255010727175599555000.jpg
    15762765044255010727175599555000.jpg
    1.7 MB · Görüntüleme: 47
tedaviye başlamanızniyi olabilir kabarık ve sanırım uyuyor
Evet sürekli uyuyor iştahı da pek yok arada ballı kraker yiyor ya da ben elime alıp su içiriyorum zorla. Bir çok seyde bu belirtiler varmış aslında bitlenmis olabilir yazıyor birinde, birinde de tüy dökme zamanında böyle uyurlarmış

Acil tedaviye başlayınız
Evet sürekli uyuyor iştahı da pek yok arada ballı kraker yiyor ya da ben elime alıp su içiriyorum zorla. Bir çok seyde bu belirtiler varmış aslında bitlenmis olabilir yazıyor birinde, birinde de tüy dökme zamanında böyle uyurlarmış
şunu söyleyebilirim tüy dökme zamanında ağrıları olabiliyor Daha çok uyuyorlar ama asla böyle değil kabarık olmazlar sizin kuşunuz hasta ve acele davranmanız gerekiyor benim çok bilgim yok ama koksidiyoza benziyor kanlı ishal direk yaptığında koyu ise rengi içine kan karışmış oluyor bitlenme bit görmeniz gerek? Siz bilirsiniz ama acil durum

şunu söyleyebilirim tüy dökme zamanında ağrıları olabiliyor Daha çok uyuyorlar ama asla böyle değil kabarık olmazlar sizin kuşunuz hasta ve acele davranmanız gerekiyor benim çok bilgim yok ama koksidiyoza benziyor kanlı ishal direk yaptığında koyu ise rengi içine kan karışmış oluyor bitlenme bit görmeniz gerek? Siz bilirsiniz ama acil durum
Çok teşekkür ederim Umit beyin önerdiği ilaçlardan birini temin edip başlayacağım kısa zamanda

Yazdığınız ilaçlardan birini alırım recetesizse ama benim anlamadığım dışkısı koyu yeşil ve beyaz renk var üzerinde, koksidiyoza baktığımda siyah solucan gibi dışkı gördüm görsellerde. Ama sanki ölecek gibi sürekli gözleri kapalı uyuyor, parmağımı uzatınca normalde gelmezdi şimdi geliyor. Sürekli tuylerini ayıkliyor arada silkeleniyor bir de elimdeyken de ayakları titriyor titreşimli gibi. Vitamin veriyorum düzenli olarak. Araştırdığımda tüy dökme zamanında böyle uyurlarmış 10-15 güne geçermiş ama bu sanki ölecek gibi duruyor buraya video atamıyorum Mesela eşine çok az yaklaşıyor sürekli kafasını titretiyor

Dostum sulphamezatin veteriner ilacı. Herhangi bir veterinerden alabilirsin. Diğerleri reçeteli ama eczanelerin %50si reçetesizde veriyor. Ha baktın vermiyorlar aile hekiminden rica et yazdırmaya çalış. Biran önce tedaviye başlaman gerekiyor.

Dostum sulphamezatin veteriner ilacı. Herhangi bir veterinerden alabilirsin. Diğerleri reçeteli ama eczanelerin %50si reçetesizde veriyor. Ha baktın vermiyorlar aile hekiminden rica et yazdırmaya çalış. Biran önce tedaviye başlaman gerekiyor.
Teşekkür ederim, ayarladım bir doktor yazdıracak ilacı. Bir de elime aldığımda göğüs kafesinin olduğu yer çok açık , bir de fazla zayıf duruyor. Bir süredir hiç yem yediğini görmüyorum elime alıp su içiriyorum zorla mamasından yediriyorum , iştahını artırmak için ne yapmam lazım

Teşekkür ederim, ayarladım bir doktor yazdıracak ilacı. Bir de elime aldığımda göğüs kafesinin olduğu yer çok açık , bir de fazla zayıf duruyor. Bir süredir hiç yem yediğini görmüyorum elime alıp su içiriyorum zorla mamasından yediriyorum , iştahını artırmak için ne yapmam lazım
Göğüs kafesi keskinse çok zayıflamıştır iki tarafında hafif yağ tabakası var oradaki yağ ve kas dokusu azalmış olabilir bol bol yedirin proteinli besinler verin yumurta beyazı olabilir ceviz verebilirsiniz besleyicidir yemiyorsa hiç besleme maması temin edebilirsiniz versela laganın a21 olması gerek kodu

Geri