Karadeniz Pet

Muhabbet kuşumun popo tüyleri uzun ( yorum kısmında fotoğraf eklendi)

culsuzbatman

Yeni Üye
Arkadaşlar merhabalar, benim muhabbet kuşumun popo tüyleri uzun. Dışkısı o tüylere yapışıyor. İshal olmadığına eminim çünkü sıvı değil dışkısı yani bir ıslaklık yok. Bu durumda o tüylere ne yapmam gerekir ? Kısaltmazsam bir sorun oluşturur mu ? Bir de tüylerin kesilmesi gerekiyorsa bunu veterinerler yapar mı ? Şimdiden teşekkürler.

Poposunun resmini cekeblir misiniz
Dıskisi yapisiyorsa kabiz olabilir

Veterinerler kısaltma işlemi yapabilir. Siz kesmeyin risk olur çünkü popo kısmında üreme organları var. Kesim esnasında zarar verebilirsiniz.
Fotoğraf ekler misiniz?

Kaka yapışması kabızlığa bağlı olarak ortaya çıkmış olabilir. Haftada bir sebze, meyve verin.
Kuşu tutup ters çevirin, makasın ucu ile beyaz tüyleri yarısından traşlayın, faydası olur. İki kişi yaparsanız daha kolay olur.
Kanarya beslerken üreme zamanı geldiğinde kuşların Fİ'sinin etrafını bu şekilde traş ederdik.

20190830_122103.jpg

Arkadaşlar poposu bu şekilde. Yeşillik ( marul, salatalık, az miktarda rendelenmiş havuç) veriyorum. Bu popo tüyleri sizce uzun mu ? Kendim kesemem ama veterinere kestirebilirim. Sizce kestirmeli miyim ? Ayrıca popo kısmı temizlensin falan diye banyoluk falan koydum ama nafile. Hiçbir şekilde girmiyor. Banyoluğun içine marul falan koydum girsin diye bu sefer de girmedi. Havalar sıcak diye fısfıs ile su sıkıyorum serinlesin diye mecburen.

Son düzenleme:
Beni kuşumun da kıç tüyleri bu kadar uzundu galiba dahada uzundu kendi mi çıkardı kendiliğinden mi çıktı bilmiyorum ama tüyleri düşmüştü.

Ekli dosyayı görüntüle 41116

Arkadaşlar poposu bu şekilde. Yeşillik ( marul, salatalık, az miktarda rendelenmiş havuç) veriyorum. Bu popo tüyleri sizce uzun mu ? Kendim kesemem ama veterinere kestirebilirim. Sizce kestirmeli miyim ? Ayrıca popo kısmı temizlensin falan diye banyoluk falan koydum ama nafile. Hiçbir şekilde girmiyor. Banyoluğun içine marul falan koydum girsin diye bu sefer de girmedi. Havalar sıcak diye fısfıs ile su sıkıyorum serinlesin diye mecburen.
Kesime gerek yok bence.

Arkadaşlar merhabalar, benim muhabbet kuşumun popo tüyleri uzun. Dışkısı o tüylere yapışıyor. İshal olmadığına eminim çünkü sıvı değil dışkısı yani bir ıslaklık yok. Bu durumda o tüylere ne yapmam gerekir ? Kısaltmazsam bir sorun oluşturur mu ? Bir de tüylerin kesilmesi gerekiyorsa bunu veterinerler yapar mı ? Şimdiden teşekkürler.
benimde çok degil ama 2 günde bir bakıyorum orada dışkı oluyor yüylere yapışıp orada kalıyo

aynı sorun jumbo kuşumda var. Uzun tüy dışkının çıkış boşluğunu kapatıyo dolayısı ile dışkı orada kalıyor kuruyor ve zamanla o tüylerin uçları sararıyo,suyla bölgesel temizlik yapmak zorunda kalıyorsun fakat tam temizlenmiyo. Ben 2 kere boşluğu kapatan kıç bölgesi tüylerini kısalttım ama o da çözüm değil hızlı bir şekilde geri uzuyor. 2 sene oldu hayvan çoğunlukla kıç tüylerinde takılıp kalan dışkılarla yaşıyor. Başka bir tanıdığımın jumbo kuşunda da aynı sorun var. Genetik olarak o bölgede tüylerin uzamaması lazım normal muhabbet kuşlarında böyle bir sorun yok belki kırma jumbo olduklarından dolayıdır bilemiyorum.

Geri