Karadeniz Pet

Muhabbet kuşumun tüyleri normal mi

yeni üye

Meraklı Üye
Merhaba arkadaşlar yaklaşık 1 ay önce muhabbet kuşumun ayağı kapıya sıkıştığı için konu açmıştım çok şükür düzeldi fakat şimdi de tüyleriyle ilgili bir sorun var gibi.

Aşağıda fotoğrafını ekledim ve bu durum bana normal gibi gelmedi. Kuş yaklaşık 10 gün önce inanılmaz kaşınmaya başlamıştı ve dikkatli baktığımda derisi soyulmaya başlamıştı. Bunun sebebini ayağı için sürdüğüm kremin tüylerine bulaşmasına bağlamış ve krem sürmeyi kesmiştim

Sonucunda deri soyulması geçti. Son 3 gündür boynundaki tüyler dökülmeye başlamıştı. Dün bacaklarının oralar dökülmeye başladı ancak pek belirgin değildi bugün ise fotoğrafta göründüğü halini aldı ve hala dökülüyor. Gagasıyla kaşırken kalıp tüyler ağzında oluyor hatta ben kaşırken bile dökülüyor. Bir hastalık mı acaba bu yoksa ben mi kuruntu yapıyorum?

Kuşun maşallahı var çok hareketli , parmağıma gelip kafa sallayıp mırıldanıyor sonra gidip tekrar geliyor oyun oynuyor parmağımla. Herhangi bir halsizlik durumu da yok

Ayağı sıkıştığında ayağına sürdüğüm kremleri gagasıyla tüm vücuduna bulaştırmıştı tüyleri perişan haldeydi ondan mı acaba diye düşünüyorum. Tekrar çıkmama gibi bir durum olabilir mi?

Ekli dosyalar

• 1.PNG
    1.PNG
    245.5 KB · Görüntüleme: 136
  • 2.PNG
    2.PNG
    169.1 KB · Görüntüleme: 134
  • 3.PNG
    3.PNG
    141.7 KB · Görüntüleme: 126
Son düzenleme:
Bence çok da normal değil. Tüyleri kendisi mi yoluyor yoksa dökülüyor mu? Veteriner baksa iyi olacak.

Bence çok da normal değil. Tüyleri kendisi mi yoluyor yoksa dökülüyor mu? Veteriner baksa iyi olacak.

Kaşınırken dökülüyor ayrıca ben kaşırken de dökülüyor. Veterinere güvenmiyorum artık, burada başka veteriner de yok götürebileceğim. Sebebi ne olabilir?

Çok hareketli kuş, halsizlik vs. yok sadece az yem yiyor.

Kaşınırken dökülüyor ayrıca ben kaşırken de dökülüyor. Veterinere güvenmiyorum artık, burada başka veteriner de yok götürebileceğim. Sebebi ne olabilir?

Çok hareketli kuş, halsizlik vs. yok sadece az yem yiyor.
Parazitsel bir durum veya deride bir sorun olabilir. Kafesi iyice dezenfekte edin. Bantoluk takın kuş banyo yapsın rahatlasın. Tüyler için faydalı yulaf içi, biber, domates gibi besinler yedirin. Kaliteli bir vitamin alıp kullanın.

Parazitsel bir durum veya deride bir sorun olabilir. Kafesi iyice dezenfekte edin. Bantoluk takın kuş banyo yapsın rahatlasın. Tüyler için faydalı yulaf içi, biber, domates gibi besinler yedirin. Kaliteli bir vitamin alıp kullanın.

Kafesi sıcak suyun altında yeni yıkadım. Dün omzumda duruyordu ellerimi yıkarken ilk defa omzumdan uçup elime geldi suyun altına kendini soktu ve kafesinde yemliğin birinde yulaf vardı 3 gün kadar durdu ve bugün çıkarttım çünkü fazlasının daha fazla tüy döktüğü yazıyordu açılan konularda.

Veterinerin verdiği vitamini de kullanıyorum. Tekrar tüy çıkmaması gibi bir durum olabilir mi? Ayrıca kafesinin üstüne konup duvarın boyasını soyuyor.

Yulaf tüy dökmez fakat fazlası şişmanlatabilie. Orantılı verin. B vitamin içeriği yüksek kuşlar için faydalı besinlere yönelin. Kafesi duvardan daha uzak konuma getirebilir, biraz ileriye taşıyabilirsiniz.

Fotoğraflar çok net olmasa da cildi acayip tahriş olmuş gibi duruyor. Sorun içten değil sürülen krem yüzünden deride diye düşünüyorum. İnternette bazı tüy dökümlerine baktım ama cilt sorunlarına pek değinilmemiş. Ben de nasıl bir çözüm yapılabilir bilmiyorum. Şimdilik bekleyin endişeye gerek yok. Kuşta halsizlik falan görmemişsiniz. Korkutmak da istemiyorum ama tamamen tüysüz kalırsa bakımı çok zor olacaktır. Uçamayacak ya da düşerse derisi zarar görecek, iyi bir bakıma ihtiyacı olacaktır. Tüyleri tamamen dökülmez umarım. Ya da geri gelirler. Belki hepsi dökülürse deriyi doğal birşeylerle temizliyebilirsiniz. Ama şimdilik bekleyin.

Fotoğraflar çok net olmasa da cildi acayip tahriş olmuş gibi duruyor. Sorun içten değil sürülen krem yüzünden deride diye düşünüyorum. İnternette bazı tüy dökümlerine baktım ama cilt sorunlarına pek değinilmemiş. Ben de nasıl bir çözüm yapılabilir bilmiyorum. Şimdilik bekleyin endişeye gerek yok. Kuşta halsizlik falan görmemişsiniz. Korkutmak da istemiyorum ama tamamen tüysüz kalırsa bakımı çok zor olacaktır. Uçamayacak ya da düşerse derisi zarar görecek, iyi bir bakıma ihtiyacı olacaktır. Tüyleri tamamen dökülmez umarım. Ya da geri gelirler. Belki hepsi dökülürse deriyi doğal birşeylerle temizliyebilirsiniz. Ama şimdilik bekleyin.

Halsizlik bir yana çıldırmış gibi heyecanlı uçuyor :) Eklediğim fotoğraflardan birinde derisinin soyulduğu zamanlar hiç uçmuyor gibi bir şeydi odada bir tur atamıyordu yorulup yere konuyordu şimdi maşallahı var.

İnşallah dediğiniz gibi bir şey olmaz tüy dökümü ve tüysüz kelaynak gibi kalmaz :) Ben de tüye girdi diye bakıyordum kuşa. Aşağıda eklediğim fotoğraflar ayağı sıkışmadan önceki pofuduk hali, kapıya sıkışıp krem sürmeye başladıktan sonra gagasıyla kremi bütün tüylerine dağıtmış hali ve son olarak aşırı kaşınmaya başladığı zamanki deri soyulması.

Deri soyulması bitince kalıp kalıp tüy dökmeye başladı.

Ekli dosyalar

• Ekran Alıntısı (1).PNG
    Ekran Alıntısı (1).PNG
    3.6 MB · Görüntüleme: 124
  • Ekran Alıntısı.PNG
    Ekran Alıntısı.PNG
    543.1 KB · Görüntüleme: 113
  • 2332.PNG
    2332.PNG
    210.5 KB · Görüntüleme: 107
Yulaf tüy dökmez fakat fazlası şişmanlatabilie. Orantılı verin. B vitamin içeriği yüksek kuşlar için faydalı besinlere yönelin. Kafesi duvardan daha uzak konuma getirebilir, biraz ileriye taşıyabilirsiniz.

Yulaf yemliğini çıkartmayayım mı diyorsunuz yani ?

Arkadaşlar bugün kuş kaşınırken fark ettim ve fotoğraflarını çektim. Kuşun tüylerini dökme sebebi tüye girmiş olması anlamına mı geliyor bu fotoğraflardaki durum. Göğüs ve kanat arasında diken diken kısım oluşmaya başlamış. Boynuna da dikkatli baktığımda deri altında çok ufak aynı renk oluşum var.

Bir de kuşun renginin değişmesi gibi bir şey mümkün mü? Bu diken gibi kısımlar kuşun renginden daha koyu. Bu dikenlerin normale dönmesi ne kadar zaman alıyor? Ne kadar sonra normal tüye dönüşür bunlar. Görünce çok sevindim çünkü tüy hastalığı olmasından korkuyordum.

Ekli dosyalar

• Ekran Alıntısı.PNG
    Ekran Alıntısı.PNG
    1 MB · Görüntüleme: 85
  • Ekran Alıntısı1.PNG
    Ekran Alıntısı1.PNG
    606.4 KB · Görüntüleme: 80
  • Ekran Alıntısı2.PNG
    Ekran Alıntısı2.PNG
    1 MB · Görüntüleme: 74
Tüye giren kuşlarda bu kadar birden dökülmez. Bir şey olmuş ama yeni tüyler geliyor sanırım.

Tüye giren kuşlarda bu kadar birden dökülmez. Bir şey olmuş ama yeni tüyler geliyor sanırım.

Epeydir ciddi şekilde kaşınıyordu ve son 1 haftadır kaşınırken tüylerini dökmeye koparmaya başladı. Bugün ise bu hali dikkatimi çekti. Kuşun neşesi oldukça yerindeydi bu süre zarfında. Herhangi bir hastalık belirtisi yoktu. Strese girmiş olabileceğini düşündüm ancak o durumda da neşesiz olması gerekir diye biliyorum.

Sadece daha az yem yiyor o kadar. Şu an masamın üstünde koşturuyor gayet neşeli. Boynunda da deri altından aynı şekil çıkmaya başladığı görünüyor. Hastalıktan korkmuştum,çok şükür hasta değil sanırım.

Epeydir ciddi şekilde kaşınıyordu ve son 1 haftadır kaşınırken tüylerini dökmeye koparmaya başladı. Bugün ise bu hali dikkatimi çekti. Kuşun neşesi oldukça yerindeydi bu süre zarfında. Herhangi bir hastalık belirtisi yoktu. Strese girmiş olabileceğini düşündüm ancak o durumda da neşesiz olması gerekir diye biliyorum.

Sadece daha az yem yiyor o kadar. Şu an masamın üstünde koşturuyor gayet neşeli. Boynunda da deri altından aynı şekil çıkmaya başladığı görünüyor. Hastalıktan korkmuştum,çok şükür hasta değil sanırım.
Ya hadi bakalim bence tugleri yerine gelicek ayagi nasil oldu peki ? Ondan bahsetmemissiniz benim kusumun ara ara fotolarini istiyorum bakiyorum da yani geceleri yine kaldirmis oluyor ayagini gun icinde evde olmadigimiz icin bilmiyoruz ama gece baktigimda su halde atiyorum bir yorumunuz olursa cok sevirim

Ekli dosyalar

• 0D3A1177-0770-4E46-9BAE-46F3E0501C8B.jpeg
    0D3A1177-0770-4E46-9BAE-46F3E0501C8B.jpeg
    124.7 KB · Görüntüleme: 78
Arkadaşlar bugün kuş kaşınırken fark ettim ve fotoğraflarını çektim. Kuşun tüylerini dökme sebebi tüye girmiş olması anlamına mı geliyor bu fotoğraflardaki durum. Göğüs ve kanat arasında diken diken kısım oluşmaya başlamış. Boynuna da dikkatli baktığımda deri altında çok ufak aynı renk oluşum var.

Bir de kuşun renginin değişmesi gibi bir şey mümkün mü? Bu diken gibi kısımlar kuşun renginden daha koyu. Bu dikenlerin normale dönmesi ne kadar zaman alıyor? Ne kadar sonra normal tüye dönüşür bunlar. Görünce çok sevindim çünkü tüy hastalığı olmasından korkuyordum.
Hadi bakalım hayırlısı. Yeni tüylerin çıkmasına çok sevindim. Ayrıca renk değiştiren kuşlar var 1 2 kere tüye girdikten sonra.

Ya hadi bakalim bence tugleri yerine gelicek ayagi nasil oldu peki ? Ondan bahsetmemissiniz benim kusumun ara ara fotolarini istiyorum bakiyorum da yani geceleri yine kaldirmis oluyor ayagini gun icinde evde olmadigimiz icin bilmiyoruz ama gece baktigimda su halde atiyorum bir yorumunuz olursa cok sevirim

Ayağında az bir şey şişlik kaldı sadece. Onun dışında sıkışmadan önce nasılsa şu an da öyle. Ne bir topallama ne de basamama gibi bir durum var , çok şükür atlattı o badireyi :) Sizinkini ben de anlayamadım yanlış yorum yapmak istemem ancak sadece tahmin olarak söyleyebilirim. Tahminim ya alışkanlık ya da dinlendirme durumu.

Hadi bakalım hayırlısı. Yeni tüylerin çıkmasına çok sevindim. Ayrıca renk değiştiren kuşlar var 1 2 kere tüye girdikten sonra.

Teşekkürler. Ben de çok sevindim ama bir an önce eski halinde görmek istiyorum sıpayı :) Ne kadar süreceği hakkında bilginiz var mı acaba?

Bir de bir türlü konuşturamadım içimde kaldı :)

Teşekkürler. Ben de çok sevindim ama bir an önce eski halinde görmek istiyorum sıpayı :) Ne kadar süreceği hakkında bilginiz var mı acaba?

Bir de bir türlü konuşturamadım içimde kaldı :)
Normal tüyden daha uzun sürer hepsini yerine oturması 2 ay sürebilir belki de tam bilemiyorum. Cinsiyetininin erkek olduğundan eminseniz kızgınlığa yavaş yavaş girince konuşmaya başlıyorlar. Ben öyle düşünüyorum en azından. Yavruyken sadece ıslık felan çalıyorlar. Erkek kuşumu 1 aylıkken falan aldım. Adını ses kaydına alıp 5 6 saat dinletmiştim. Konuşmamıştı. Ne zamanki ceresi lacivert oldu baktık bizimki aşkım, Maşuk demeye öpücük sesi çıkarmaya başladı.

Normal tüyden daha uzun sürer hepsini yerine oturması 2 ay sürebilir belki de tam bilemiyorum. Cinsiyetininin erkek olduğundan eminseniz kızgınlığa yavaş yavaş girince konuşmaya başlıyorlar. Ben öyle düşünüyorum en azından. Yavruyken sadece ıslık felan çalıyorlar. Erkek kuşumu 1 aylıkken falan aldım. Adını ses kaydına alıp 5 6 saat dinletmiştim. Konuşmamıştı. Ne zamanki ceresi lacivert oldu baktık bizimki aşkım, Maşuk demeye öpücük sesi çıkarmaya başladı.

Sol kanadıyla göğüs arasında bayağı uzun diken diken tüyleri . Onlar bile açılmadı hala diken şeklinde. Sanırım dediğiniz gibi bayağı uzun sürecek. En azından çıktığına şükür :) Kızgınlığa ne kadarlıkken giriyorlar ?

Sanırım tam 105 günlük oldu kuş ve erkek diye biliyorum yukarılarda fotoğrafları vardı bakarsanız sevinirim. Müzik çalınca, televizyonda konuşma sesi duyunca ve zilli oyuncağıyla oynarken mırıldanıyor ve bazen beatbox yapıyor sanki :) ama konuşması konusunda ümidim tükeniyor.

Kuşunuz henüz bebek konuşmasına daha var. Umudunuz tükenmesin yani. Tüyleri tam çıktıktan sonra bi güncelleme daha atarsınız. Şimdilik bi sorunu kalmadı herhalde.

Geri