Karadeniz Pet

Muhabbet Kuşumun Tırnağını kesmekte zorlanıyorum

KusManyagi0646

Yeni Üye
Merhabalar;

Aranızda yeniyim. Ve ilk sorumu sormak istiyorum.

Kuşumu sahipleneli yaklaşık 3 ay oldu. Ve tırnakları çok uzadı. Sürekli sağa sola takılıyor. Yakın zamanda bu yüzden ayağını sakatladı.

Tırnaklarını kestirmeme de izin vermiyor, ayağını kanatmaktan korktuğum için kesemedim.

Buna karşın ne önerebilirsiniz, bunu yapan veteriner hizmetleri, teknikler, yöntemler paylaşırsanız memnun olurum.

İyi forumlar :D

Tahta tünek kullanabilirsin. Bir kaç tane tünek al biri normal olsun bulabilirsen bir tanesini de normalden kalın olacak şekilde al.

• Beğen
Tepkiler: cey
Aynen öyle tahta tünekle törpülüyorlar gaga ve tırnaklarını hatta kendiniz de tünek yapabilirsiniz iğde dut gibi ağaç dallarından ;)

Tırmağını kesmeyin tırnak içinde ince kılcal damarlar var, yanlışlıkla keserseniz kanamaya neden olabilirsiniz ve ölümle sonuçlanan durumlar bile var kuş zaten kendi tırnağını törpüler bir şekilde.

• Beğen
Tepkiler: cey
Tırmağını kesmeyin tırnak içinde ince kılcal damarlar var, yanlışlıkla keserseniz kanamaya neden olabilirsiniz ve ölümle sonuçlanan durumlar bile var kuş zaten kendi tırnağını törpüler bir şekilde.
Katılıyorum hatta güneş ışığında tırnağa bakarsanız damarı görebilirsiniz dediğiniz gibi riskli bir işlem normalde bir şeye gerek olmayabilir derdim ama ayağı takılacak derecede uzunsa tahta tünek almak/yapmak kesin önerim ;)

Geri