Karadeniz Pet

Muhabbet kuşumun tırnakları

Serenlimon

Meraklı Üye
Aldığım petshop bana kuşumun 4 aylık olduğunu söyledi ama tırnakları aşırı uzun . Ne yapmalıyım kesmeli miyiz ?

Muhabbet kuşlarının tırnaklarında kılcal damarlar bulunur. Ben kesmenizi pek tavsiye etmiyorum. Törpülü tünek alırsanız üzerinde yürüdükçe tırnakları düzelir. Ille de keseyim derseniz çok derine inmeden uçlarındaki sivriligi alabilirsiniz.
Kanama gibi herhangi bir durum olursa kuşun tırnağını nişastaya batırıp kanamayı kolaylıkla durdurabilirsiniz. Kanama durduktan sonra tekrar kanaması düşük bir ihtimal. Ama kesinlikle kesmenizi önermiyorum.

Ben kuşlarımın tırnağını kesiyorum ışığa doğru tutarsanız damar belli olur damarın altından sadece uçlarını kesin

B0693551-7DB2-4B0F-ADFB-3704E2D09AEF.jpeg
379612CA-9487-4132-BC98-783C1DD8E7E3.jpeg

KESMEK YERİNE TAHTA TÜNEK KULLANIN TÖRPÜLENSİN BENCE

Muhabbet kuşlarının tırnaklarında kılcal damarlar bulunur. Ben kesmenizi pek tavsiye etmiyorum. Törpülü tünek alırsanız üzerinde yürüdükçe tırnakları düzelir. Ille de keseyim derseniz çok derine inmeden uçlarındaki sivriligi alabilirsiniz.
Kanama gibi herhangi bir durum olursa kuşun tırnağını nişastaya batırıp kanamayı kolaylıkla durdurabilirsiniz. Kanama durduktan sonra tekrar kanaması düşük bir ihtimal. Ama kesinlikle kesmenizi önermiyorum.
Çok teşekkür ederim bu tünekleri nerden alabilirim çünkü tırnakları aşırı uzun

Kusu aldığınız petshopa yada baska bi yere götürün keserler orda tabi veteriner daha iyi olur ama bazi petshoplar daha iyi yapiyor bu işi. Hem uzun tirnakla kuşu salmayin her yere takılır

Geri