Karadeniz Pet

Muhabbet Kuşumuzun Belirleyemediğimiz hastalığı

ExFlasher

Yeni Üye
Merhaba,

7-8 Aylık dişi bir muhabbet kuşumuz var.

2 gündür şuuru yerinde değilmiş gibi davranışlar sergiliyor. Bizi tanımıyor.
-Kafesinde başı hep aşağıda ve başı eğik duruyor. Hareketleri tutuk.
-Sık olmamakla birlikte ara sıra hapşırıyor.
-Kafesin içinde yerde ya da tellere tutunarak kanatlarıyla çırpınır gibi hareketler yapıyor. Bunu yaparken bir yerleri ısırmaya çalışıyor.
-Parmağımı karnına dokundurunca alıştığı gibi üzerine çıkıyor. Avucumda tuttuğumda kızgın sesler çıkarması gerekirken çıkarmıyor. Sadece güçsüz bir şekilde kurtulmaya çalışıyor.
-Yem yemiyor. Dışkısı normale göre biraz daha sulu. Ama ishal değil.
-Uçurduğumda yükselip tavana çarptı, sonra yere düşer gibi indi. Normalde iyi uçardı.
-Hareketleri Alzaymır olmuş bir insanınkiler gibi.

Ne yapmam lazım bilemiyorum. Grip ya da ishale benzemiyor. Kuşlarda bunların dışında bir hastalığı tanımlayabilecek bir veteriner bulmanın zor olduğunu biliyorum. Muhabbeti bu belirtileri gösterip iyileştiren ya da hastalığın ne olduğunu bilen varsa yardımcı olabilir mi?

Dışkısını paylaşmalısınız. Mantar da olabilir bakteriyel bir hastalık da.. şimdiden önlem olarak apzına 3 saatte bir bir damla sirke damlatın. Suyuna da 15 damla kadar. Dışkıdan sonra ilaç öneririz.

Elinizi çabuk tutun hastalığı çok ilerlemiş. Bence zaman kaybetmeden nöbetçi eczaneden biteral serum veya tablet alıp. Hapın 1/8 ini toz haline getirerek Yarım suluğa karıştırın iyice. Serum olursa da yarım suluğa 10 damla su her gün hatta imkan varsa günde iki kez taze hazırlayın. Tedavi 7 gün sürecek. Bu yöntem % 70-80 ihtimalle tedavi edecektir.

Son düzenleme:
Yanıtladığınız için teşekkür ederim. dışkısı sulu. kafesin altına serdiğimiz peçeteye yayılıyor. ortasında muhallebi kıvamında sarı bir kısım da var. Kuşlarla ilgili bir arkadaşımın önerisi ile saat 19.00 gibi şırıngayla bir miktar yoğurt verdim. az önce de biraz ballı yoğurt verdim. Kursağı bomboş. su içmiyor yemek yemiyor.

Dediğim gibi ilaç edinene kadar ağzına 3 saatte bir bir damla sirke damlatın ve imkanınız varsa nöbetçi eczaneden biteral temin edin.

Maalesef eczaneden antibiyotik için reçete istediler. Nöbetçi veterineri aradım, kuşlardan anlamıyorum dedi, başkasına yönlendirdi. O da şekerli su verin, kan şekeri düşmesin, yarın bana getirin dedi. Şimdi 3 saatte bir sirke vericem, bunun yanında şekerli su da vericem. Yarın da hayatta kalırsa veterinere götürücem. Yardımınız için teşekkür ederim.

Evde kıyıda köşede antibiyotik veya anti fungal var mı ? Varsa onu kullanın bari..

Macrol buldum. Kızım için vermişlerdi. kullanmadık, toz halinde 250mg/5ml yazıyor üstünde. ne kadar vermeliyim?

şimdi ve yarın Yarım suluğa 2 mercimek tanesi kadar katarak verin. ilaçlı suyu hazırlamadan önce 1 saat kadar veya siz uyuyana kadar suluğu alın önünden. Işığını açık bırakın ara ara içsin. Sabah taze hazırlayın suyunu. Öbür gün ve sonrasında tek mercimek tanesi kadar katın. Bu arada net dışkı fotografını da paylaşın. Eğer bakteriyel bir hastalık değilse boşa kürek çekmiş olursunuz.

Tamam. Çok teşekkür ederim. Sonucu buraya yazıcam. İyi geceler.

DSC_0663.JPG

Kuşunuz aç yemek yiyemiyor. Elle besleme yapabiliyorsanız yapın. Bir küçük boy enjektörü dolduracak kadar ekmeği lapadan daha akışkan hale getirip içine çeyrek mercimek tanesi kadar ilaç da katarak enjektör yardımıyla yedirin. Bakteriyel bir hastalık gibi geldi bana. Kanlı dışkı oldu mu hiç ?

Yarın sabah da aynı beslemeyi yapın. Kuşu uçurmayın ve enerji kaybedecek hareketler yaptırmayın. enerji toplaması lazım çünkü.

2 gündür yemiyor da içmiyor da. Kursağı bomboş. Enjektörle verdiklerimin yarısını yese keşke. İlacı da şimdi dediğiniz oranda hazırlayıp şırıngayla verdim biraz. Suluğa da koydum ama içeceğini sanmam. sabah da vericem. Şırıngayla verdiğim fazla gelince kafasını sallayıp, dışarı savuruyor. Kuşların yavrularına yaptıkları gibi beslemeyi düşündüm ama sıvı ciğerlerine gider diye korkuyorum. Ekmeği denicem, ama sanmıyorum ki yedirebiliyim.

Selçuk Bey, malesef kuşumuzu kaybettik. Yardımlarınız için teşekkürler.

Geri