Karadeniz Pet

Muhabbet kuşunda kusma ve bir ayağın kasması durumu.

buğranarefe

Yeni Üye
Merhabalar, iyi günler dilerim. 11.5 yaşında erkek muhabbet kuşum var. Geçtiğimiz ay bir ayağı boşa çıkmaya başlamış, ishal ile birlikte dengesini kaybeder hale gelmişti. Hatta ishal ile birlikte bir gün gibi kısa süre içerisinde o kadar kasıldı ki elimizde hareket edemez duruma geldi. Veteriner eşliğinde (dışkıda parazit bulunduğu için) Sulphamezatine %16 kullanarak o süreci atlattık. Sonrasında öğürmeye benzeyen fakat ardından kusmanın olmadığı bir durum nüksetmeye başladı sürekli. Malum korona, karantina (ailecek o süreçte geçirdik) ve sokağa çıkma yasağı üst üste olduğu için sonraki süreci veterinersiz, elimdeki 4in1 mix ile atlatmaya çalıştım. İlacı kullandığım süreçte ve sonraki 10-15 günlük süreçte problem yaşamadık, sonra öğürmeye benzeyen o hareket tekrar nüksetti ve tekrar 4in1mix kullanımı yaptım. Yine 10-15 günlük iyi geçen süreden sonra dün itibari ile bu sefer kusma ile birlikte önceden olan ayağın kasılımı başladı fakat dengeyi kaybetmedik. Yem yedikten sonra anlık bir nöbet gibi kusarken hem ayak kasıldı hem de sindirilmemiş sulu birbirine yapışık yemler kustu. Böyle beyaz bir madde ile karışık. Anında veterinerine geri götürdüm. Midede asidik bir sorun olabilmesi ihtimali ile birlikte bir ilaç verdi. O ilaçla birlikte tam 24 saat hiç kusma olmadı fakat 24 saatin sonunda tekrar başladı. Bu sefer tek ayak kasılmadı ama kusma nüksetmeye başladı. Verdiği ilaç beyaz renkli acımsı kokan bir ilaç okunuşu emin olmamakla beraber "serin" gibi bir şeydi. İsmini bilmiyorum araştırmak için sorduğumda da tepki gösterdi kendisi. Genel anlamda kendini şişirmeyen, yemini ve suyunu içen, olaylara tepki verebilecek durumdayız. Dışkı etrafında yeşil bir halka bırakıyor fakat uzun zamandır böyle. İlaç zamanında düzelip sonra tekrar başlıyor. Elimde 4in1 mix, Roni-Canker Mix, Sulphamezatine var. Önerilerinizi bekliyorum çünkü veteriner işin içerisinden çıkamadı ama araştıracağını söyledi. Ek tahlil yaptıracak maddi durumum da yok malesef. (Elimde videolar var fakat onları ekleyemedim.) Tecrübeli arkadaşlar dönüş sağlarsa çok sevinirim.

dışkı.jpg
kusmukörnek.jpg
kusmukörnek2.jpg

Veterinerden aldığım dönüş sebebiyle güncelliyorum. Veteriner yaptığı araştırma sonucunda "macrorhabdus ornithogaster" yani namı-değer "megabakteri" olabileceğini söyledi. Yaklaşık 1,5 2 ay aralıklı olarak gittiğim için hakim duruma. Elinde sadece dışkı tahlili yapabiliyor fakat bu bir tahlil sonucu değil araştırma sonucu söylenmiş bir durum. 1-2 aydır durumu çözemeyince araştırmış ve bunun olabileceğini, takipte kalıp ona göre hareket edebileceğimizi, ama ilacının 500 lira gibi çok pahalı olduğunu söyledi.. Siz ne düşünüyorsunuz? Kuşta uzun zamandır nükseden bir durum var, megabakteri değilse bile, piyasadaki birçok ilaca duyarlı olan, ilaç süresince geçen sonraki 1-2 hafta süreçte tekrarlatan bir durum mevcut. Bu durumda önerilerinizi bekliyorum. 2 aydır öğrenci olmama rağmen, bayağı bütçe ayırdım ama çözemiyoruz. Devamı için de pek bütçem kalmadı malesef. Önerileriniz önemli benim için lütfen geri dönüş sağlayın. @Recai SULAMİS @ADRIAN

Megabakter eger 2.evreyi geçmediyse %60-70 kurtulma şansı var benim paşanın da başına gelmisti 3 ay boyunca veteriner kontrolünde tedavi ettirdim bu bahsedilen ilacin adı ampho ve evet ne yazikki çok pahalı ayrıca bu ilacın dozu kuşun ağırlığına göre ayarlanıyor her veterinerde ampho tedavisini ne yazık ki bilmez bu öyle sinsi kotu bir hastalikki ilk başlarda anlayamayabiliyorsunuz cunku kus normal aktivitelerine saglikliymis gibi devsm ediyor bu sebeple de ne yazikki genelde hastalik 2.evreyi gecince anlaşılabiliyor ama çok şükür maaşallah iyi bakmışsınız bu arada megabakter herhangi bir hastalık sonucunda ortaya çıkabiliyor mesela benim kuşta solunum yolu enfeksiyonu vardi once onu tedavi etmiştik bu arada megabakter tedavisinde ampho max.1 ay kullanılabiliyor sonra eger tamamen geçmezse 3.ay tekrar veriliyor bu süreçte tekrar ilerlememesi için sodyum benzoat veriliyorbama bunlar hep veteriner kontrolünde ve dolar kuşun durumuna göre ayarlaniyor bu arada paşayı ne yazikki kaybettik veterinere 2-3 ay daha erken gitseydim kurtulabilme ihtimali vardi çok vakit kaybetmeden tedaviye basmanız gerekiyor ben bu konularda tecrübeli değilim basimdan geçtiği için sadece paylaşmak istedim bence kusunuzla geçireceğiniz vakitlerin tadını çıkarmaya bakınız

Merhaba, konuyu şuan görme imkanım oldu.
Sulphamezathine den sonra 2 kez 4 in 1 mix kullanmışsınız. 3 tane antibiyotik kullanmışsınız, bu kuşun vücudundaki mantarı arttırmıştır. 5 gün flukonazol ya da nystatin etken maddeli bir ilaç kullanın eğer bir mantar hastalığı var ise ( aspergillosis, moniliasis, candidiasis..) tedavi edecektir.

5 günün ardından sonra kuşta bir düzelme olmaz ise, megabakteri olma ihtimali yüksek. 5.günün sonunda dışkı tahlili yapıp kesin olarak megabakteri teşhisi konulduktan sonra bana ulaşın, ilacı temin edebiliriz, bildiğim birkaç kişi ve yer var. Fiyatı 200 - 300 TL arasında fiyattıydı en son. Fiyatta bir değişiklik olduğunu hatırlamıyorum.

Bu arada ayakta ki kasılma, sinir sistemine bağlı bir durum olabilir..
Elinizde kaliteli bir b vitamini var ise, 3 gün kullanmanızı öneririm.
Merhabalar öncelikle teşekkür ederim cevabınız için. Kaldığım bölgeye yakın bir kaç kez gittiğim veteriner ile sorunu çözemeyince İzmir'de kuş hastanesine götürme kararı aldım. Bir arkadaşım sağolsun, şimdilik harcamaları karşıladı ve bugün götürdük. Baştan sona bir analiz yapıldı kuşa ve karaciğerin çok yıprandığı, büyüyerek artık böbrekleri zorlar hale geldiğini belirttiler. Kasları falan zayıflamış, karaciğer çok büyümüş ve yorulmuş maalesef uzun süre ilaç kullanınca ardı ardına. D vitamini eksiğimiz de var. Mantar enfeksiyonu varmış fakat megabakteri olmadığını geçebilecek bir tür olduğunu söyledi. Diğer sorunların aslında daha ciddi olduğu vurgulandı biraz da. Kendisi bütün şikayetleri ve durumu dinledikten sonra röntgen dahil bir dizi tahlil yaptı ve bir program çıkarttı, karaciğer desteği, doğal bağışıklık düzenleyici, antifungal solüsyon ve 5'li bir karışım (içeriğini sormayı unuttum) aldık, doğal ve organik içeriklerle yapıldığı özellikle belirtildi ürünlerin. Her gün 20 dakika güneş ışığı ve D (Devit 3) vitamini desteği alacağız ayrıca. Bir de bakteri testi için kursaktan galiba ya da ciğerden mi tam bilmiyorum onu ama bir örnek alındı, incelenmek üzere laboratuvara yollandı. Onun sonucuna göre de düzenleyeceğiz yapılacakları. Yardım etmeye çalıştığınız için teşekkür ederim. Yapılan yardımlardan (veteriner dahil) sonuç alamayınca böyle bir yol izledik, umarım sonucunu alırım. Son 5-6 ayı takiben, biraz bizim yanlış ve eksik beslememiz, yanlış adımlar atmamız ve de biraz önceden gittiğim veterinerin azizliği sebebiyle röntgen bayağı üzücüydü sağlıklı bir kuşa göre. 11 yıllık dostum için umarım geç kalınmamıştır. Bu önümüzdeki 1 ayı atlatabilmeyi umuyoruz öncelikle. Gidişatı ve kuşun durumunu bildirir, konuyu bir kaç günde bir güncellerim. Eğer ileriki zamanlarda megabakteri gibi bir şey çıkarsa da size ulaşırım Recai bey, tekrar teşekkür ederim.

Merhabalar öncelikle teşekkür ederim cevabınız için. Kaldığım bölgeye yakın bir kaç kez gittiğim veteriner ile sorunu çözemeyince İzmir'de kuş hastanesine götürme kararı aldım. Bir arkadaşım sağolsun, şimdilik harcamaları karşıladı ve bugün götürdük. Baştan sona bir analiz yapıldı kuşa ve karaciğerin çok yıprandığı, büyüyerek artık böbrekleri zorlar hale geldiğini belirttiler. Kasları falan zayıflamış, karaciğer çok büyümüş ve yorulmuş maalesef uzun süre ilaç kullanınca ardı ardına. D vitamini eksiğimiz de var. Mantar enfeksiyonu varmış fakat megabakteri olmadığını geçebilecek bir tür olduğunu söyledi. Diğer sorunların aslında daha ciddi olduğu vurgulandı biraz da. Kendisi bütün şikayetleri ve durumu dinledikten sonra röntgen dahil bir dizi tahlil yaptı ve bir program çıkarttı, karaciğer desteği, doğal bağışıklık düzenleyici, antifungal solüsyon ve 5'li bir karışım (içeriğini sormayı unuttum) aldık, doğal ve organik içeriklerle yapıldığı özellikle belirtildi ürünlerin. Her gün 20 dakika güneş ışığı ve D (Devit 3) vitamini desteği alacağız ayrıca. Bir de bakteri testi için kursaktan galiba ya da ciğerden mi tam bilmiyorum onu ama bir örnek alındı, incelenmek üzere laboratuvara yollandı. Onun sonucuna göre de düzenleyeceğiz yapılacakları. Yardım etmeye çalıştığınız için teşekkür ederim. Yapılan yardımlardan (veteriner dahil) sonuç alamayınca böyle bir yol izledik, umarım sonucunu alırım. Son 5-6 ayı takiben, biraz bizim yanlış ve eksik beslememiz, yanlış adımlar atmamız ve de biraz önceden gittiğim veterinerin azizliği sebebiyle röntgen bayağı üzücüydü sağlıklı bir kuşa göre. 11 yıllık dostum için umarım geç kalınmamıştır. Bu önümüzdeki 1 ayı atlatabilmeyi umuyoruz öncelikle. Gidişatı ve kuşun durumunu bildirir, konuyu bir kaç günde bir güncellerim. Eğer ileriki zamanlarda megabakteri gibi bir şey çıkarsa da size ulaşırım Recai bey, tekrar teşekkür ederim.
Megabakteri çıkmamasına sevindim gerçekten, geçmiş olsun. Konuyu güncellersiniz.

İyi forumlar..

Arkadaşlar tekrar merhaba. Birkaç gün önce herhangi bakteriyel bir problem olmadığı haberi geldi laboratuvardan. 5 ayrı ilacı kullanmaya devam ediyorum, kuşun durumu oldukça iyi. 26 haziran civarında kontrolümüz var, bu sürece kadar verilenleri kullanıp talimatlara uymaya çalışıyoruz. O sürece kadar herhangi bir gelişme olursa güncelleyeceğim konuyu. Olmazsa kontrolden sonra güncelleyeceğim. Herkese iyi günler, iyi forumlar dilerim.

Arkadaşlar tekrar merhaba. Birkaç gün önce herhangi bakteriyel bir problem olmadığı haberi geldi laboratuvardan. 5 ayrı ilacı kullanmaya devam ediyorum, kuşun durumu oldukça iyi. 26 haziran civarında kontrolümüz var, bu sürece kadar verilenleri kullanıp talimatlara uymaya çalışıyoruz. O sürece kadar herhangi bir gelişme olursa güncelleyeceğim konuyu. Olmazsa kontrolden sonra güncelleyeceğim. Herkese iyi günler, iyi forumlar dilerim.
Teşekkür ederim güncellediğiniz için. Umarım en kısa sürede atlatırsınız..

İyi forumlar.

Arkadaşlar tekrar selamlar, malesef bugün tekrar kusmaya başladı kuşum. Yine kafasını sağa sola sallayarak saçtı yediklerini. Aynı zamanda beyaz da bir madde çıkıyor ağzından kusarken. Fotoğraflarını paylaşıyorum, veteriner operasyonda olduğu için saat 5'ten sonra görüşebileceğim anca. Onun dediklerine göre tekrar güncellerim fakat durum şimdilik bu. Dışkı ve kusmuk fotoğrafını paylaşıyorum.

Hem dışkı hem kusmuk gözüküyor, buradaki beyaz madde darılarla karışık olarak sıçratılmış madde. Tek tek kafasını sallayarak sıçrattığı da oldu, bu şekilde maddenin çıktığı da. Son durum bu, veterinerle 17.00'da konuşup tekrar güncelleyeceğim.

Ekli dosyalar

• BeyazMaddeliKusmuk.jpg
    BeyazMaddeliKusmuk.jpg
    996.4 KB · Görüntüleme: 7
Veteriner bir kaç gün takip etmemi söyledi. Devam etmesi durumunda kontrol tarihimizi öne çekeceğiz. Güncelleme veya bir değişim olursa tekrar yazacağım. Herkese iyi forumlar dilerim

Konuyu uzun bir aradan sonra güncelliyorum. 23 Haziranda bu sürecin kontrolü gerçekleşti. Durumunun iyiye gittiğini ve 15 gün daha devam edip ilaçlara sonrasında daha genel bir kontrol yapalım dendi. Ara ara bazı küçük problemler yaşasak da keyfi genel anlamda iyiydi. Fakat malesef 8 temmuzu 9 temmuza bağlayan gece hiçbir şey yokken önce kafasını sağa sola sallamaya başladı kusmuksuz, sonra kusma eşlik etti ve sonra sağ ayağı ve genel olarak kuşun sağ tarafı önceden bir kere olduğu gibi çekmeye başladı. Sanki kasları çekiliyormuş gibi kasılmalar yaşadık. O gece ve sonrasındaki gündüz yapılan müdahalelere rağmen durumu gittikçe ağırlaştı ve 9 temmuz öğleden sonra kuşu kaybettim. Malesef 12 yıllık dostluğum öldü.. Çocukluğum öldü.. Sanki bir parçam kopmuş gibi hissediyorum: Yardımcı olmaya çalışan herkese teşekkür ediyorum. Konuyu kilitleyebilirsiniz..

Konuyu uzun bir aradan sonra güncelliyorum. 23 Haziranda bu sürecin kontrolü gerçekleşti. Durumunun iyiye gittiğini ve 15 gün daha devam edip ilaçlara sonrasında daha genel bir kontrol yapalım dendi. Ara ara bazı küçük problemler yaşasak da keyfi genel anlamda iyiydi. Fakat malesef 8 temmuzu 9 temmuza bağlayan gece hiçbir şey yokken önce kafasını sağa sola sallamaya başladı kusmuksuz, sonra kusma eşlik etti ve sonra sağ ayağı ve genel olarak kuşun sağ tarafı önceden bir kere olduğu gibi çekmeye başladı. Sanki kasları çekiliyormuş gibi kasılmalar yaşadık. O gece ve sonrasındaki gündüz yapılan müdahalelere rağmen durumu gittikçe ağırlaştı ve 9 temmuz öğleden sonra kuşu kaybettim. Malesef 12 yıllık dostluğum öldü.. Çocukluğum öldü.. Sanki bir parçam kopmuş gibi hissediyorum: Yardımcı olmaya çalışan herkese teşekkür ediyorum. Konuyu kilitleyebilirsiniz..
Bu kadar uğraşa rağmen kurtulamamasına çok üzüldüm başınız sağ olsun 12 yıl dile kolay

Bu kadar uğraşa rağmen kurtulamamasına çok üzüldüm başınız sağ olsun 12 yıl dile kolay
Evet çok uzun süre uğraştım onunla iyi olabilmesi için. O da direndi gerçekten hastalığa uzun süre ve hayata tutundu. Anca bu kadar olabildi.. Elimden gelen her şeyi yaptığım için içim rahat fakat büyük bir boşluk hissediyorum. Teşekkürler yazdığınız için

Evet çok uzun süre uğraştım onunla iyi olabilmesi için. O da direndi gerçekten hastalığa uzun süre ve hayata tutundu. Anca bu kadar olabildi.. Elimden gelen her şeyi yaptığım için içim rahat fakat büyük bir boşluk hissediyorum. Teşekkürler yazdığınız için
Eminim ki 12 yıl boyunca mutludur dediğiniz gibi elinizden geleni yapmışsınız

Geri