Karadeniz Pet

Muhabbet kuşunu konuşturmak için neler önerirsiniz ?

ysfsylr

Yeni Üye
Kuşum 4 aylık erkek bir kuş. Irkını falan bilmiyorum. Kuşa kelime öğretmek istiyorum bu konuda neler önerebilirsiniz ? Kafesinde ayna yok , oyuncak olarak 1 tane zilli metal top ve 2 adet tünek var . Sizce neler olmalı veya olmamalı ? Yardımcı olursanız sevinirim, şimdiden teşekkür ederim.

1. Merhaba. İyi yapmışsınız kuşunuza kesinlikle aynalı oyuncaklar vermeyin, ayna kuşların psikolojisini bozar. Karşısındaki gördüğü kuşu (kendisini) eşi zannedip sürekli ona kur yapma eğilimine girer, sizinle ilgilenmeyi bırakır ve size karşı hırçın bir tavır alır.

2. Bir süre size ve elinize alışana kadar kafesinden çıkarmayın kafes içerisine elinize yavaşça sokup işaret parmağınızı karın kısmına getirerek üzerine çıkmasını sağlayın, sonrasında yine kafes içerisinde elinizden yem veya meyve yedirin bu yöntem kuşunuzu elinize alıştırmak için birebirdir. Konuşması için önce size alışması gerekiyor, ilk aşamadaki alıştırma yöntemini uyguladıktan sonra kuşu parmağınıza alıp ağzınızın önüne getirerek, onunla hafif bir ses tonuyla konuşun çok hoşuna gidecektir, zamanla söylediklerinizi hafızasına alıp tekrar etmeye başlayacaktır. Kuşunuz zaten size alışık ise bu süreç daha da hızlanır.

3. Ayrıca kuşunuzun konuşma aşamasını hızlandırmak istiyorsanız ona Youtube'dan konuşan kuşları (ötenleri değil) açarak dinletebilirsiniz, Konuşan Muhabbet Kuşu Fıstık naçizane tavsiyemdir. Konuşmayı ilk başladığı zamanlarda kelimeleri ötmeye benzer bir ses tonuyla çıkarmaya başlayacaktır, o aşamaya geldiğinde istediğiniz kelimeleri öğretmeye başlayabilirsiniz.

Daha önce başka bir konuya yazmış olduğum mesajdan alıntı yaptım :)

Kuşunuz konuşmayı iyice öğrenene kadar oyuncak vermeyin ve konuşmayı öğrense dahi gün içerisinde onunla sohbet etmeye devam edin, öğrenmesini istediğiniz kelimeleri tekrar edin (geçici bir süreliğine).

Geri