Karadeniz Pet

Muhabbet kuşunun popo şişliği

WhayBee

Meraklı Üye
Merhaba, uzun zamandır dişi kuşumun poposu şiş. İlkte çok umursamadık yumurtadır diye ama git gide büyüdü ve şuan kötü durumda.. Bu hastalık nedir tedavisi nasıldır bilen var mı?
38192

Çok can sıkıcı bir görüntü çok üzüldüm..
Ben tedavi konusunda fikir sahibi değilim ama gördüğüm kadarıyla bilgili olan arkadaşımızı etiketleyeyim :(
@Karma

Estağfirullah @Geceninrüyası teşekkür ederim.

@WhayBee Direkt kuşun durumu kötü ise ilk aklıma gelen şey Tümör (Ur) ve bu cerrahi müdahale gerektiriyor.
Tümör (Ur) dıştan belli oluyor mu? Belli olmuyorsa yumurtalık tümörü olabilir. Yumurtalık tümörü olursa eğer cerrahi müdahale zorunlu.
Kesinlikle iyi bir veteriner bulmanız lazım ama çevrede bir çoğumuz gibi iyi bir veteriner bulamıyorsanız biraz araştırdım. Sirke ruhu kullanılabileceği yazıyor.

BU TİP TEDAVİ SADECE UR'LAR İÇİN
Küçük bir nohut tanesi kadar ur'ların kuşları rahatsız edecek şekilde büyümesi.
Bu tip urların üzerine kulak çubuğu veya kibrit'e sarılmış pamuk yardımıyle periyodik olarak(günde 3 kere olmak üzere) 1 hatfa süreyle sirke ruhu sürülmelidir.1 hafta sonra urun üzeri kızardıktan sonra alınabilir veya kendiliğinden düşene kadar sürülmelidir.
(Alıntıdır.
Link: https://muhabbetkusukusu.tr.gg/muhabbet-kuşu-hastalıkları.htm )

Bu tür yazan yöntemlerin kuşa zarar vermesinden korkarım genelde mümkün mertebe en son yapacağınız şey olmalı bence.
İyi günler...

Estağfirullah @Geceninrüyası teşekkür ederim.

@WhayBee Direkt kuşun durumu kötü ise ilk aklıma gelen şey Tümör (Ur) ve bu cerrahi müdahale gerektiriyor.
Tümör (Ur) dıştan belli oluyor mu? Belli olmuyorsa yumurtalık tümörü olabilir. Yumurtalık tümörü olursa eğer cerrahi müdahale zorunlu.
Kesinlikle iyi bir veteriner bulmanız lazım ama çevrede bir çoğumuz gibi iyi bir veteriner bulamıyorsanız biraz araştırdım. Sirke ruhu kullanılabileceği yazıyor.

BU TİP TEDAVİ SADECE UR'LAR İÇİN
Küçük bir nohut tanesi kadar ur'ların kuşları rahatsız edecek şekilde büyümesi.
Bu tip urların üzerine kulak çubuğu veya kibrit'e sarılmış pamuk yardımıyle periyodik olarak(günde 3 kere olmak üzere) 1 hatfa süreyle sirke ruhu sürülmelidir.1 hafta sonra urun üzeri kızardıktan sonra alınabilir veya kendiliğinden düşene kadar sürülmelidir.
(Alıntıdır.
Link: https://muhabbetkusukusu.tr.gg/muhabbet-kuşu-hastalıkları.htm )

Bu tür yazan yöntemlerin kuşa zarar vermesinden korkarım genelde mümkün mertebe en son yapacağınız şey olmalı bence.
İyi günler...
Günaydın, öncelikle cevap için teşekkürler. Popo kısmı aşırı derece şişdi ve bazen kanıyor ve morluk oluyor. Yani dıştan bakınca sadece poposu gibi gözüküyor, büyük ihtimal içte birşey büyüyor. Bugüne kadar veterinere götürdüğüm hiç bir kuşum yaşamadı. Bu dediğiniz sirke ruhunu uygulasam kendiliğinden düşer dediğiniz şey eğer içteyse nasıl düşecek ? Yani kuşun bu durumu rahatsız edici fakat bir yol varsa da uygulamak isterim

Sirke ruhu yakmaz mı? Ben olsam riske atamam ve veterinere kesinlikle giderim.

Günaydın, öncelikle cevap için teşekkürler. Popo kısmı aşırı derece şişdi ve bazen kanıyor ve morluk oluyor. Yani dıştan bakınca sadece poposu gibi gözüküyor, büyük ihtimal içte birşey büyüyor. Bugüne kadar veterinere götürdüğüm hiç bir kuşum yaşamadı. Bu dediğiniz sirke ruhunu uygulasam kendiliğinden düşer dediğiniz şey eğer içteyse nasıl düşecek ? Yani kuşun bu durumu rahatsız edici fakat bir yol varsa da uygulamak isterim

Teşekküre hiç gerek yok. İçteyse dediğim gibi cerrahi müdahale şart ayrıca düşmez veterinere gitmeniz lazım isterseniz bulunduğunuz şehiri yazın bilen arkadaşlar iyi bir veteriner önerisinde bulunsun

Sirke ruhu yakmaz mı? Ben olsam riske atamam ve veterinere kesinlikle giderim.
Büyük ihtimal yakar ama biz insanların uygulamış olduğu acılı tedaviler de var ayrıca kuş operasyon geçirse de yine acıyacaktır sonuç olarak şu ana kadar tedavi amaçlı yaptığımız bir çok şeyi onlar için yapıyoruz

Yumurta bence o. Youtube da videolar var . Bir bakin bence.

Avea inTouch 4 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Yumurta bence o. Youtube da videolar var . Bir bakin bence.

Avea inTouch 4 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
@WhayBee videolara bakın ama sakın elinizle sıkıştırmayın ur olursa eğer patlayabilir dikkatli olun lütfen
Sağlıklı günler dilerim...

Belki bir ilaç falan olsa alıp kullanırım, içten büyüyen ur sanıyorum bu

İsterseniz sirke ruhunu deneyin onun dışında bir ilaç var mı? Bilmiyorum

Ben bir soruşturacağım ve dönüş yapacağım size. Herhangi bir tedavi yapmadan önce iyice araştırın. Yabancı forumlara da bakabilirsiniz.

Ben bir arkadaş aracılığı ile bir veterinere sordum cevap bekliyorum ama kuşlar hakkında yeterli bilgisi olmadığını söyleyebilirim.

ben kuşumu kötü huylu kanser tümöründen kaybettim. yani tedavisi cerrahi müdahalesi olmayan. fakat bu çok yüksek ihtimalle iyi huylu ur. zaten bu aşamaya kadar gelmiş ve halâ ayakta duruyor maşallah. direk uyutulup cerrahi müdahale yaparlar ancak yapabilecek kapasitede çok az yer var. istanbuldaysanız ve ücret ne olursa olsun gözden çıkarırsanız floryada ki egzotik kuş veterineri diye internette aratın götürün isterseniz.

İlerlemiş bir tümör ilaçla düzeltilebilinir mi? Emin değilim.
İnşaAllah bir yolu vardır ama bence veteriner arayışına girseniz iyi olur.

İlerlemiş bir tümör ilaçla düzeltilebilinir mi? Emin değilim.
İnşaAllah bir yolu vardır ama bence veteriner arayışına girseniz iyi olur.

eğer cerrahi müdahale öncesinde yeteri kadar "güçlü göremezler" ise kısa süreli ilaç tedavisi uygulanıyor ama kuş oldukça dirençli görünüyor.daha fazla zaman kaybetmemek adına direk cerrahi operasyon uygulanır. hiç zaman kaybetmeyin. veteriner diye de önünüze gelene elletmeyin. malesef bu anlamda deli gibi koşturup her yere gösterdiğim dönem bahsettiğim veteriner dışında diğerleri donanım yönünden ilgilenemediler. üniversite fakültelerine götürebilirsiniz diyeceğim ama çok önemli bir müdahale bu. kedi köpek olmadığı için aşırı hassas bir ameliyat gerekli. uzman biri dokunacaksa gösterilebilir derim hiç yoktan iyidir deyip

Son düzenleme:
eğer cerrahi müdahale öncesinde yeteri kadar "güçlü göremezler" ise kısa süreli ilaç tedavisi uygulanıyor ama kuş oldukça dirençli görünüyor.daha fazla zaman kaybetmemek adına direk cerrahi operasyon uygulanır. hiç zaman kaybetmeyin. veteriner diye de önünüze gelene elletmeyin. malesef bu anlamda deli gibi koşturup her yere gösterdiğim dönem bahsettiğim veteriner dışında diğerleri donanım yönünden ilgilenemediler
Cevremde tümör olarak tedavi gören oldu ama kuşlarda nasıl yapıldığını açıkçası bilmiyorum. Ne yazık ki veterinerler kuştan pek anlamıyor arkadaşımın bahsettiği veteriner birçok kişiden daha iyimiş ama yani iyinin kötüsü belki bir önerisi vardır diye sormak istedim.
Aklıma lipoma olma ihtimali geldi ama bilemeyeceğim zaten bu tür vakalarda detaylı araştırma yapılıyor
Kan testi, doku örnekleri vs.
Yani bunu gözle belirlemek oldukça zor
Zaten tümör ve yağ bezesi olması bir şey değiştirmiyor ikisi de kuşun hayatını tehlikeye atan sorunlar.

Cevremde tümör olarak tedavi gören oldu ama kuşlarda nasıl yapıldığını açıkçası bilmiyorum. Ne yazık ki veterinerler kuştan pek anlamıyor arkadaşımın bahsettiği veteriner birçok kişiden daha iyimiş ama yani iyinin kötüsü belki bir önerisi vardır diye sormak istedim.
Aklıma lipoma olma ihtimali geldi ama bilemeyeceğim zaten bu tür vakalarda detaylı araştırma yapılıyor
Kan testi, doku örnekleri vs.
Yani bunu gözle belirlemek oldukça zor
Zaten tümör ve yağ bezesi olması bir şey değiştirmiyor ikisi de kuşun hayatını tehlikeye atan sorunlar.

arkadaş hangi şehirde acaba onu öğrenemedik. yada yazdıysa göremedim..
röntgenler testler yine yapılıyor ama anlayan bu işin erbabı olduğundan formaliteden yapıyor gibi biraz. çünkü görür görmez tanıyı koyuyo aslında :) tahminini yapıyor yani.knser tümöründe ameliyat olsa bile kanda kanser olduğundan kurtulamıyor. yani ameliyat başarılı geçse bile pek anlamı yok gibi düşünün.. burada renginden de biraz anlaşılacağı üzere iyi huylu ama yine de doğru ameliyat sonrası yaşamına devam eder. zaten bu aşamaya kadar gelip bu şekilde diri duruyorsa dediğimin ispatı gibi ama yine de hiç zaman kaybetmemek lazım. 1 saat bile aşırı önemli özellikle kuşlarda.

arkadaş hangi şehirde acaba onu öğrenemedik. yada yazdıysa göremedim..
röntgenler testler yine yapılıyor ama anlayan bu işin erbabı olduğundan formaliteden yapıyor gibi biraz. çünkü görür görmez tanıyı koyuyo aslında :) tahminini yapıyor yani.knser tümöründe ameliyat olsa bile kanda kanser olduğundan kurtulamıyor. yani ameliyat başarılı geçse bile pek anlamı yok gibi düşünün.. burada renginden de biraz anlaşılacağı üzere iyi huylu ama yine de doğru ameliyat sonrası yaşamına devam eder. zaten bu aşamaya kadar gelip bu şekilde diri duruyorsa dediğimin ispatı gibi ama yine de hiç zaman kaybetmemek lazım. 1 saat bile aşırı önemli özellikle kuşlarda.
Haklısınız katılıyorum.
Yok henüz yaşadığı şehri öğrenemedik

Geri