Karadeniz Pet

Muhabbet Kuşunun Tırnağını Koparması

eNeTeN

Meraklı Üye
Geçenlerde aldığım yerli yeni yeme düşmüş muhabbet kuşlarımın birinin ayağında ip fark ettim. Kıl kadar ince bir ip yuvalıkta kuşun başının üstünden geçip iki ayağına da dolanmış. Kaç gün kadar kalmışsa ip iki ayağında da derin kesikler oluşturmuş ve o kesiklerin arasında hala duruyordu. Hatta bir ayağında iki parmağını keserek o kadar derine gelmiş ki biraz daha görülmese parmağı koparacakmış.
Aldığım kişiyi aradım fark etmedim filan dedi, tekrar alabileceğini söyledi ama versem de benim kadar iyi bakamayacağını düşündüm vermedim geri.

Öncelikle boynuna ayağına parmaklarına dolanan ipleri güç bela kestim. İki marmakta derin kesik vardı. diğer ayakta ki parmakta da kan akışını engellediği için heralde kesik oluşmamış ama morarma olmuş bariz bir şekilde. Bu şekilde uğraşırken kesikler derin olmasına rağmen kanama çok az oldu. İlk 2 gün pamukla tamamen ayaklarını temizleyip sabah akşam kanturun yağı sürdüm. 3.gün kesik olan parmaklardaki kesikler hafifledi fakat tırnakları tam gelişmemiş kısa kalmıştı ve o tırnakların uçlarında sararmalar oldu. İltihaplandı. kanturun yağını bıraktım iltihap kurutucu kremi sürmeye başladım. 2 gün de sabah akşam yarayı temizleyip kremi sürdüm. dün de 5. gün o gelişmemiş tırnaklardan birini kuşun kendi koparmış çıkarmış. O bölge kanamış. Alkollü pamukla yine tırnağın çıktığı bölgeyi temizledim ve tekrar kanturun yağı sürdüm.

Kuşun kursağı herzaman dolu oluyor yerken de denk geliyor yemesi ve dışkısı normal. En başından beri her zaman tünekte duruyor, yere koysam bile tüneğe çıkıyor ondan yana da bir sıkıntı yok.
Zannedersem o gelişmemiş 2 tırnak daha var onlarıda çekip düşürecek.
Moraran parmakta herhangi bir değişiklik yok. Morarma geçmedi. Parmakta çürümede yok.

Resimleri şimdi atamıyorum akşam ekleyecem.

BİLGİSİ OLAN ARKADAŞLAR
acaba düşen, kopardığı tırnaklar, tekrar çıkar mı? Bundan sonraki süreçte nasıl bir yol izlemem lazım tavsiye verirseniz sevinirim.

Konuyu da gün gün kuşun ilerleyişi hakkında bilgi vererek güncel tutmaya çalışacam. Daha sonra böyle sorunla karşılaşabilecek başka arkadaşlara yol göstermesi açısından faydalı olur belki.

Son düzenleme:
Resimlerini bugün çekme fırsatım oldu. 2 kere krem kullandıktan sonra krem sürmeyi bıraktım. Krem yarayı çok kurutuyor. Her gün temizleyip kanturun yağı sürüyorum.

Resimlere göre de konu hakkında bilgisi olan arkadaşlar varsa yardımcı olursa da sevinirim.

Ekli dosyalar

• 23621499_1904221896562553_3196985576092012037_n.jpg
    23621499_1904221896562553_3196985576092012037_n.jpg
    47.2 KB · Görüntüleme: 1,180
  • 23621544_1904222059895870_971721472091928230_n.jpg
    23621544_1904222059895870_971721472091928230_n.jpg
    41.3 KB · Görüntüleme: 1,190
  • 23659306_1904221973229212_3561922297966168375_n.jpg
    23659306_1904221973229212_3561922297966168375_n.jpg
    51.8 KB · Görüntüleme: 1,116
  • 23517886_1904221866562556_8818909931070975780_n.jpg
    23517886_1904221866562556_8818909931070975780_n.jpg
    51.1 KB · Görüntüleme: 1,029
Sol ayak arka parmağı nekroza gitmiş (doku ölmüş) ve kesilmesi gerek. Tırnaklar da büyük ihtimalle canlılığını yitirmiş ve düşecek ne yazık ki. Sizin bir veterinere götürmeniz
gerek kuşu. Ayrıca kantaron yağı değil, düzenli aralıklarla antiseptik solüsyon ve antibiyotikli krem sürmeniz gerekiyor. Zaten veteriner gerekenleri söyleyecektir. Çok geçmiş olsun, bir küçük talihsizlik ya da yetiştiricinin ihmali yüzünden ne acı çekmiştir zavallı.

Sol ayak arka parmağı nekroza gitmiş (doku ölmüş) ve kesilmesi gerek. Tırnaklar da büyük ihtimalle canlılığını yitirmiş ve düşecek ne yazık ki. Sizin bir veterinere götürmeniz
gerek kuşu. Ayrıca kantaron yağı değil, düzenli aralıklarla antiseptik solüsyon ve antibiyotikli krem sürmeniz gerekiyor. Zaten veteriner gerekenleri söyleyecektir. Çok geçmiş olsun, bir küçük talihsizlik ya da yetiştiricinin ihmali yüzünden ne acı çekmiştir zavallı.

Çok teşekkür ederim bilgiler için. Kullandığım krem THİOCİLLİNE idi. Fakat kullanımdan sonra dikkatimi çeken yaraları ve parmak uçlarını kuruttuğuydu. Kuşta zaten kremden sonra tırnağının birini koparttı. Kanturun sürdükçe yaralar kabuk bağlamıyor ve hızla iyileşme gösteriyor. Diğer tırnaklarda düşecek galiba orası belli oldu. Tekrar çıkarmı umudum yok. Şimdi en büyük sıkıntı sol arka parmak. Orayı biraz daha gözlemleyecem eğer ki değişim olmazsa kesilmesi çok acı olacak.

Siz yine de antiseptik solüsyonlarla düzenli temizleyin yaraları çünkü nekrotik (ölmüş) dokularda enfeksiyon çok hızlı ilerler ve sağlıklı dokuları da tutabilir. Fotoğrafta arka parmağın tamamı siyahlaşmış gibi duruyor ki bu da doku ölümünü işaret ediyor. Bu aşamadan sonra düzelmesi imkansız. Ayrıca tırnak köylerindeki ayak dokuları da siyah görünüyor haliyle tırnak kökleri de ölmüş olduğundan bir daha tırnakları çıkmayacaktır yüksek ihtimalle.

Yaraların kabuk bağlaması iyileşme sürecinde vücudun yara yüzeyini enfeksiyondan korumak ve yara iyileşmesini hızlandırmak için bir savunma mekanizması olduğundan kabuklanmayı dert etmemek gerek, lakin kuşlar bunları didikliyorsa yaralı parmakları bir şekilde sarmak yararlı olabilir.

Tüm bunları belki de daha doğrularını veteriner en iyi şekilde anlatacaktır (eğer veterinere ulaşabiliyorsanız tabii). Burada size yardımcı olma niyetim tedavide yol gösterici olmaktan ziyade krem ya da yağlar sürmenin tek başına yeterli gelmeyeceğini ifade etmek. Kuş epey acı çekmiştir ama evrimsel sürecinde hastalığı belli etmemeye çalışmak onu ilgisiz/dikkatsiz yetiştirici elinde bu noktaya kadar getirmiş. Çok yazık.

Siz yine de antiseptik solüsyonlarla düzenli temizleyin yaraları çünkü nekrotik (ölmüş) dokularda enfeksiyon çok hızlı ilerler ve sağlıklı dokuları da tutabilir. Fotoğrafta arka parmağın tamamı siyahlaşmış gibi duruyor ki bu da doku ölümünü işaret ediyor. Bu aşamadan sonra düzelmesi imkansız. Ayrıca tırnak köylerindeki ayak dokuları da siyah görünüyor haliyle tırnak kökleri de ölmüş olduğundan bir daha tırnakları çıkmayacaktır yüksek ihtimalle.

Yaraların kabuk bağlaması iyileşme sürecinde vücudun yara yüzeyini enfeksiyondan korumak ve yara iyileşmesini hızlandırmak için bir savunma mekanizması olduğundan kabuklanmayı dert etmemek gerek, lakin kuşlar bunları didikliyorsa yaralı parmakları bir şekilde sarmak yararlı olabilir.

Tüm bunları belki de daha doğrularını veteriner en iyi şekilde anlatacaktır (eğer veterinere ulaşabiliyorsanız tabii). Burada size yardımcı olma niyetim tedavide yol gösterici olmaktan ziyade krem ya da yağlar sürmenin tek başına yeterli gelmeyeceğini ifade etmek. Kuş epey acı çekmiştir ama evrimsel sürecinde hastalığı belli etmemeye çalışmak onu ilgisiz/dikkatsiz yetiştirici elinde bu noktaya kadar getirmiş. Çok yazık.

Tam bu konuda sitede yol gösterici kimse yok galiba derken verdiğiniz bilgiler benim için çok önemliydi. Bilgiler için çok teşekkür ederim.
Gelişmeleri yine paylaşacağım.

Geri