Karadeniz Pet

Muhabbet kuşunun uçmasını engelleme

zahidcakmak

Yeni Üye
Merhabalar, ben 40 günlük bir yavru muhabbet kuşu sahibiyim. Üreticiden aldığım için kuşumun herhangi bir korkusu ve ürkekliği mevcut değil. Elime ve omzuma kolaylıkla geliyor, boynundan sevdirmeye izin veriyor.Bugün birlikte 3. günümüzü geçirdik ve ikinci günden itibaren dışarı çıkmasını sağladığım için odayı tanıma fırsatı buldu. Şuan benden korkmamasına rağmen kafesten çıktıktan sonra odadaki yüksek bir noktaya uçuyor ve orada bir süre durduktan sonra başka noktalara uçuyor. Uçtuğu yeri oda yapısı itibariyle kaldıramıyor ve üstünü örtemiyorum. Eğitebilmek için elimden ben istemedikçe uzaklaşmamasını istiyorum. Ne yapabilirim?

(Şuan kafesinin içinde dahi dışarı çıkabilmek için bana maymunluklar yapıyor ve çıkardıktan sonra o yüksek noktaya uçarak sakin sakin vakit geçiriyor.)

Muhabbet kuşunuzun o yüksek yerlere uçması normal bence çünkü muhabbet kuşları yüksek yerlerde olmayı sever. Yada dediğiniz gibi daha yeni odaya salmaya başlamışsınız odayı tanımaya çalışıyor olabilir (Bence ona biraz zaman verin oralardan hevesi gidince gitmeyebilir). Ve oralarda zaman geçirerek sizi unutacağını düşünmüyorum. Ama oralara gitmesini istemiyorsanız oralara onu ürkütecek veya oraya konmasını engelleyecek birşey koyabilirsiniz mesela pet şişe ,poşet olabilir. Ama o yere böyle şeyler koyamıyorsanız kafesini açtığınızda elinizde onun seveceği birşey alabilirsiniz mesela dal darı, marul, yulaf yada ne seviyorsa ,bence sevdiği şeye hayır diyemeyecektir Eğer istediğimiz gibi olursa hem elinize alışır hemde orayı unutur.

Engellemenizin tek yolu kanat ayarı yapmak yani kanat kesimi.Bu da tamamen kuşa eziyet.Zaten fiyat olarak ucuz bir tür oldugu için muhabbet kuşuna kanat ayarı yaptırmanız çok zor.

Muhabbet kuşunuzun o yüksek yerlere uçması normal bence çünkü muhabbet kuşları yüksek yerlerde olmayı sever. Yada dediğiniz gibi daha yeni odaya salmaya başlamışsınız odayı tanımaya çalışıyor olabilir (Bence ona biraz zaman verin oralardan hevesi gidince gitmeyebilir). Ve oralarda zaman geçirerek sizi unutacağını düşünmüyorum. Ama oralara gitmesini istemiyorsanız oralara onu ürkütecek veya oraya konmasını engelleyecek birşey koyabilirsiniz mesela pet şişe ,poşet olabilir. Ama o yere böyle şeyler koyamıyorsanız kafesini açtığınızda elinizde onun seveceği birşey alabilirsiniz mesela dal darı, marul, yulaf yada ne seviyorsa ,bence sevdiği şeye hayır diyemeyecektir Eğer istediğimiz gibi olursa hem elinize alışır hemde orayı unutur.
Teşekkür ediyorum tavsiyeleriniz için. Bir de şu sorun var ki kuş daha yavru olduğu için sevdiği bir yiyecek yok, hiçbirinin tadını bilmiyor :) Elimle uzattığımda da ne yapacağını algılayamadığı için yemiyor. Sanırım zamanla değişecek durumlar bunlar.

Engellemenizin tek yolu kanat ayarı yapmak yani kanat kesimi.Bu da tamamen kuşa eziyet.Zaten fiyat olarak ucuz bir tür oldugu için muhabbet kuşuna kanat ayarı yaptırmanız çok zor.
Kanat ayarı tecrübem var daha önceden birkaç yavrumda yapıp olumlu sonuç almıştım. Fakat her halükarda faydası gibi zararları da olan bir uygulama. Sizce bahsettiğim kadarıyla kanat ayarı yapılması elzem midir, yoksa zamanla aşılacak bir durum mudur?

Kanat ayarı tecrübem var daha önceden birkaç yavrumda yapıp olumlu sonuç almıştım. Fakat her halükarda faydası gibi zararları da olan bir uygulama. Sizce bahsettiğim kadarıyla kanat ayarı yapılması elzem midir, yoksa zamanla aşılacak bir durum mudur?

Zamanla aşılmaz,iç güdüsel sürü psikolojisiyle en tepede olmak isterler.Muhabbet kuşu için asla kanat ayarı önermem,aslında genel olarak önermem.Zaten üreticiler 10-20 binlik nadir papağanlar dışında kanat ayarı yapmaz.

Peki teşekkür ediyorum. O halde zamana bırakmayıp psikolojik bir mücadeleye gireceğim benim haytayla :) Buna yönelik önerilere açığım.

Kesinlikle kanatlarını kesmenizi önermem kuşun kanatlarını kesmek biz insanların bacaklarını kesmekle hemen hemen aynı şey kuş istediği yere kanatlarıyla biz ayaklarımızla gidiyoruz sonuçta. Hem kuşta uçamadığı için strese de girer bence .bu uygulamayı hiç önermiyorum. Ve bence Yaşadığınız durum zamanla aşılacak bir durum .mesela benim de kuşum kapının üstünde vakit geçirmeyi çok seviyor. Ben de oraya gittiği zaman rahat bırakıyorum sıkılıncada geri elime alıp ilgileniyorum bu süre bazen saat bazen de dakikalar oluyor ,yani bence sizin de kuşunuz orada durmaktan eninde sonunda sıkılır.Sadece biraz zaman verin;)

kanat kesimini son derece yanlış buluyorum ve karşıyım, hicbir canliya eziyeti desteklemiyorum.
gelelim sorununuza sevdigi meyveleri bilmiyor olabilir ve ilk kez verdiginizde genelde korkuyorlar yemiyorlar. ben bunun çözümünü şöyle buldum bilmiyorum siz ne düşünürsünüz ama dudaginizin arasına küçük lokmalar alip uzatirsaniz o zaman korkmuyorlar. tadina bakiyorlar en azindan

Benim ilk kuşumda aynı böyleydi tavanda çıkıntılara konardı ben izin vermesdim hemen indirirdim ışığı kapatıp uzun sopayla alırdım kuşu ya da sandalyeyle çıkar elimle alırdım oraya gitmesine izin vermesdim alçıyı gagalıyodu çünkü sonra balkon kapısının üst camına onun için yer yaptım uzun bi dal koydum oyunçaklar koydum kuşumun yeri orasıydı canı istediğinde oraya uçardı istediğinde yerde oynardı alışmıştı epey ama kesinlikle ve kesinlikle geceleri kafese koyardım kafes harıç biyerde uyutmazdım ama gündüzleri özgürce istediği yere konardı. Bu arada o ilk başlarda konduğu tavana ben engel olduktan sonra hiç konmadı ona yaptığım tüneğe alıştı hep

Bencede kanat kesmek arkadalarımızın da dediği gibi çok bencilce ve gaddarca.Ayrıca muhabbet kuşları bir kedi bir köpek değil ki bu kadar bizimle iç içe olamazlar.Onların kendi keyiflerine bağlı.En güzeli zaman sadece zaman..

Muhabbet kuşları canlıdır,robot değil.Bizim isteklerimizi yapmak gibi bir sorumlulukları da yok.Kuşlar özgürlüğüne düşkün canlılardır.Kanat kesme veya çekme kuşu strese sokmak ve üzmekten başka bir işe yaramaz.Kuşunuzu anlamak için kendinizi onun yerine koyun.

Teşekkür ediyorum kıymetli yorumlarınız için. Kuşumun dışarıda vakit geçirmesi için ona tünek ve oyun alanı inşa ettim, şuan daha çok orada vakit geçiriyor. Bir yorumda olduğu gibi uçtuğu yere hafiften korkacağı bir cisim yerleştirerek ulaşamayacağım yerlere kaçmasını engelledim. Onun dışında odamı benim tanıdığımdan daha fazla tanıyıp bilmesine neden olacak kadar dışarıda vakit geçirip serbestçe uçuyor. Akşamları ışıkları söndürüp bilgisayar ışığında konuşup severek dikkati dağılmadan elimde sabit kalmayı öğretiyorum, aynı sorunu yaşayanlar için faydalı bir uygulama olacaktır.

Geri