Karadeniz Pet

Muhabbet Kuşları İçin Mama Tarifim[Resimli Aşamalı Anlatım] Umarım Faydalı Olur :)

taşkın

Meraklı Üye
Merhaba Arkadaşlar bir kaç gündür forumda mama tarifi ile ilgili çok sık soru gördüm. Özellikle yani başlayan ve kuşlarını ilk defa mama ile tanıştıracak olanlar baya bir öğrenme konusunda heyecanlı ve istekliydiler. Bende hem bu konuda görsel ve aşamalı bir şekilde anlatarak hem de içeriklerden bahsederek bir tavsiye de bulunmak istedim. Hazırladığım mama içeriği elimdeki stoklu ürünlere göre değişse de içeriği zengin tutmaya çalışıyorum. Yine de kuşlarım içerisinde bir ürün eksilse dahi yemekten geri durmuyorlar :) Hadi başlayalım

1. Adım:
3 yaprak marulu güzelce yıkayarak ince ince bıçak yardımıyla kıyın. [bazen semizlik ve nanede ekliyorum bahçeden toplayıp taze taze :) ]
lZX5QX.jpg

2. Adım:
1 adet sap kısmı alınmış havucu güzelce rendeleyin [isteğe bağlı havucun suyunu elinizle sıkarak alabilirsiniz]
vPGW74.jpg

3. Adım:
1 adet sap kısımları alınmış salatalığı ve çekirdekleri çıkarılmış yarım elmayı rendeleyiniz. [kesinlikle suyunu el yardımıyla süzün]
vPGWDr.jpg

4. adım:
1 adet yumurtayı rendeleyiniz ve yumurtanın kabuğunu da bir havan yardımıyla toz haline getirerek ekleyiniz. [isterseniz kabuğuyla beraber rendeleye bilirsiniz]
ODb46A.jpg

5. Adım:
İçeriğini kendiniz hazırladığınız kuru mamayı ekleyin, Şuan eklediğimin içeriğin de "bebe bisküvisi, irmik, mısır unu, kuru ekmek, susam, tarçın" bulunmaktadır. İçine duruma ve amaca göre "galete unu, civciv yemi, nijer tohumu, buğday çimi, yem çimi vs." çoğaltılabilcek ürünlerde katabilirsiniz.
PDdJJ6.jpg

6. Adım:
Bütün malzemeleri ekledikten sonra hepsini güzelce harmanlıyoruz ve sunuma hazır, ama bitmedi :) Son resme bakmayı unutmayın :)
pnAJLq.jpg

7. Adım:
Afiyet olsun :);):)
zMZo9g.jpg

up up :)

Geri