Karadeniz Pet

Muhabbet Kuşları İçin Resimli Mama Hazırlanışı. ADIM ADIM...

Y

yusufelmas

Guest
Merhaba arkadaşlar,

Forumlarda ve internette kuşlarımız için mamaların nasıl yapıldığına dair sorular görüyordum. Bende kendi arkadaşım için mama hazırlarken bunu fotoğraflandırdım. Sizlerle de paylaşmak istiyorum.

Malzeme Listesi Şu Şekilde;

1 Adet Havuç
1 Adet Yumurta
2 Adet Tuzsuz Etimek
3 Adet Cicibebe Bisküvi

Yapımı

ADIM 1 :
Resimde görüldüğü şekliyle havuç ince rendeden geçirildikten sonra bıçak ile iyice kıyılır ve sonrasında bir peçete içerisine alınarak suyu sıkılır. Bu kuşumuzun ishal olmasını engelleyecek. Eğer çok fazla kurutursanız da kabız olabilir. Hafifçe sıkarak kaba suyunu akıtın.

1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg

ADIM 2 :
2 adet tuzsuz etimek ve 3 adet cicibebe bisküvi' yi resimde görüldüğü gibi mutfak robotundan geçiriyoruz ve iyice kıyıyoruz. Eğer topak topak parçalar kalmışsa elimizde ufalıyoruz.

5.jpg

6.jpg

7.jpg

8.jpg

9.jpg

10.jpg

ADIM 3 :

1 Adet yumurtayı güzelce haşlıyoruz, soğutmasını yaptıktan sonra soyuyoruz ancak kabuklarını atmıyoruz! Bir sonraki adımda kullanacağız. Yumurtamızı soyduktan sonra resimde görüldüğü gibi bıçakla incecik kıyıyoruz.

11.jpg

12.jpg

13.jpg

ADIM 4 :
Atmadığımız yumurta kabuklarından zarını güzelce ayırarak havanda toz haline gelinceye kadar ufalıyoruz. Bu arkadaşımızın kalsiyum ihtiyacı için gerekli.

14.jpg

15.jpg
16.jpg

ADIM 5 ve EN ÖNEMLİ ADIM (SAKIN ATLAMAYIN):
Mamamız hazır. Resimde görüldüğü gibi güzelce karıştırıp arkadaşımızın beğensine sunabilir! Buraya kadar her şey güzel.

Asıl önemli olan adım ise; mutfağı başladığımız gibi tertemiz bırakıyoruz ki; hanım gelince ağzımızı burnumuzu kırmasın! Temizleyip paklıyoruz. İşte hepsi bukadarrr....

:)

17.jpg

18.jpg

Bu karışım kaç kuş için? Tek kuş için yapıp kalanı buzdolabında saklanabilir mi?

elinize sağlık.paylaşım için teşekkürler.

havucun suyu mamayı nemlendirmek için lazım olacak

Güzel elinize sağlık

Icine princ unu
mısır unu
irmik
de katabilirsiniz
he bu arada
temizlik çok önemli
bide kuşların bulaşığı çıktı
gibi dir dir lara maruz kalmamak için

Emeğinize sağlık fakat yavrulu kuşlarda yumurtanın kabuğunu vermeseniz iyi olur.tabi bu bnm görüşüm.

Herkes kullanıyor sanırım ama kuşlarda bebe bisküvisi içindeki sütten dolayı kuşlara zararlıdır. Kullanmasanız iyi olur. Paylaşım için teşekkürler. Buğday ruşeymi de çok faydalı, hem kuşlar hem de bizler için. Özellikle öneririm :)

Geri