Karadeniz Pet

Muhabbet Kuşları Ne Yerler ?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

muhabbetkusu

Yönetici
Site Yöneticisi
tum_sebzeler_bir_arada.jpg

Evimizin neşe kaynağı olan muhabbet kuşları yalnızca yem yemiyor ancak meyve ve sebzeleri de çok seven bu kuşlar bazen diğer yiyecekleri yemek istemeyebilirler. Bunların en temel nedeni ise boyundan büyük yiyeceklerden kormalarıdır. Sözü fazla uzatmadan sizlere mubişlerin yedikleri diğer yiyecekleri sıralayalım.

Marul
Havuç
Biber
Elma
Limon, portakal ve mandalina kabuğu
Roka
Patlıcan
Semizotu
Bezelye
Pazı
Balkabağı
Brokoli
Kereviz(sap kısmı)
Salatalık
Ispanak
Domates
Soğan
Lahana
Patates(haşlanmış)
Pırasa

Hayati Uyarı
Kuşlarınıza bu yiyecekleri vermeden önce güzelce yıkayın ve kurulayın. Çünkü bu ürünler tarımda kullanılan ilaçların kalıntılarını üzerilerinde barındırabilirler. Yıkadıktan sonra kurulanmasının nedeni ise kuşunuzun ishal olmasını önlemektir.

mevye_sepeti.jpg

merhaba benim 1 çift muhabbet kuşum var lahana ve marul verebilirmiyim benim bildiğim marul ishal yapar bu konuda yardımcı olurmusunuz

Marul verebilirsiniz haftada bir iki kere, siz takip edersiniz kuşlarınızı duruma göre haftada kaç kere vereceğinizi ayarlarsınız. benimkilere her gün yada bi gün arayla veriyorum. Lahanayı hiç denemedim.

Domates verilmesini önermem,üretici bir abimde bir öğünde domates kullanmış.Ve kuşların çoğunda sorunlar ortaya çıktı,bu hataya bende düştüm.Yedikten sonra kuş sanırım sindiriminde çok zorlanıyor yada zararlı bir yönü olsa gerek formdan düştü 3-4 saat boyunca
Benim önerilerim ;
Havuç
Salatalık
Marul
Kurutulmuş meyveler
Mandalin-portakal kabukları
Bunlar benim denediğim ve çok sevdiğim sebze meyve çeşitleridir :)

Bunları çok küçük parçalara ayırıp veriyoruz değil mi ?

bizimkiler en çok marul ve semizotuna bayılıyorlar meyve yemiyorlar mamada havuç varsa onuda yemiyorlar

bilgiler için teşekkürler.. Bende roka yemezler diye biliyordum yanlış biliyormuşum :)

bende boncuğuma domates yediremedim istemiyor hatta kırmızı renkte hiç bir şey yemiyor kaçıyor...en komik limonu yiyor :) bir parçacık alıyor limondan sonra uzaklaşıyor tekrar geliyor bir ısırık daha tekrar uzaklaşıyor, ekşi olduğu için böyle yaptığını düşünüyorum. başka bir sebebi olabilirmi acaba ?

ben mandalina veriyorum bi tane çok sevdiler..yeşil elmayı seviyorlar havucu dişi seviyor erkek yemiyor..marul için kavga çıkıyor..salatalık,domates vb şeyleri yemiyorlar çekirdeğe bayılıyorlar,bal ı çok seviyorlar tüm gaga bal içinde kalıyor siliyorum ondan sonra :)

ben mandalina veriyorum bi tane çok sevdiler..yeşil elmayı seviyorlar havucu dişi seviyor erkek yemiyor..marul için kavga çıkıyor..salatalık,domates vb şeyleri yemiyorlar çekirdeğe bayılıyorlar,bal ı çok seviyorlar tüm gaga bal içinde kalıyor siliyorum ondan sonra :)

Selen hanım maşallah siz ne bulsanız veriyormuşsunuz. Daha bir de "sadece bal verdim onun için yumurtladılar "diyordunuz.. :D

Arkadaşlar tüleyman yemlikten yem yemiyor. Acaba astığım dal darı dan dolayı mı? ya da şu an yemlikte bulunan yem kuşçudan alırken koyulan yem , bozulmuş olabilir mi ?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Geri