Karadeniz Pet

Muhabbet kuşlarım

H.Demir

Yeni Üye
Merhaba sitenizde yeniyim. 2 tane muhabbet kuşum var. Cinsiyetlerinden emin olamıyorum. Dişi gibi duruyorlar ama eş gibi davranıyorlar. Birini alsam digeri aralıksız ötüyor resmen bağırıyor. Birlikte yem yiyorlar, kafesten birlikte çıkıp giriyorlar, birbirleriyle bayağı ilgileniyorlar. Ama hangisi dişi hangisi erkek, ikisi de dişi midir bilemiyorum. Yanıtlarsanız sevinirim. Teşekkürler..

Ekli dosyalar

• IMG-20210907-WA0001.jpg
    IMG-20210907-WA0001.jpg
    68.7 KB · Görüntüleme: 41
  • 20210904_213605.jpg
    20210904_213605.jpg
    900.4 KB · Görüntüleme: 34
  • 20210904_213840.jpg
    20210904_213840.jpg
    521.3 KB · Görüntüleme: 39
Beyaz olan erkek diğeri de dişi sanırım

Birdaha bakabilir misin ?

Ekli dosyalar

• 20210904_213853.jpg
    20210904_213853.jpg
    748.9 KB · Görüntüleme: 31
İkisi de dişi olsa bu kadar yakın olmazlar diye düşünüyorum. Hem eş gibi davranıyolarmış

Birdaha bakabilir misin ?
Tereddüt etmemin sebebi fotoğrafta renklerini dişi kadar net anlayamamdı. Ceresi sanırsam çoğunluk mor, etrafıda beyaz o yüzden erkek olduğunu düşünüyorum. Ama emin değilim. Daha bilgili arkadaşlar daha net cevap verecektir. Ama diğeri net dişi. Ve dişi küçük, 6 aydan önce çiftleşmeleri sağlıklı değil diye biliyorum haberiniz olsun.

Cere rengi bütünüyle tek renk degil cok hafif bir beyaz halka var deliklerinin etrafında. Böyle olunca dişi olurmuş sanırım. Bu arada mavi olan kuşum 6-7 hafta önce taktığım yuvaya girip çıkıyor sürekli, ama çiftleşme gözlemlediğim kadarıyla olmadı.

Cere rengi bütünüyle tek renk degil cok hafif bir beyaz halka var deliklerinin etrafında. Böyle olunca dişi olurmuş sanırım. Bu arada mavi olan kuşum 6-7 hafta önce taktığım yuvaya girip çıkıyor sürekli, ama çiftleşme gözlemlediğim kadarıyla olmadı.
Erkeklerde de burun delikleri etrafında çok az beyazlık olabiliyor diye biliyorum. Ben beyazlıktan ziyade diğer tarafın mor olmasına takılmıştım. Ama bir yandan da erkek olsaydı şimdiye kadar bir şeyler olurdu diye düşünüyorum, neyse en azından birinden eminiz 🙂

İkiside dişi diyorum ben, beyaz olmayan kuş mutasyonu nedeniyle küçük görünüyor kafa tüyünden fakat kızışmış, beyaz kuş daha küçük ondan, hem cinslerde kur durumu olabilir

Peki bu durumda ne yapmamı önerirsiniz ? Bir erkek alıp iki dişiden birini eş edinmesini mi sağlamalıyım ? Yoksa iki erkek mi almalıyım ? Kuşlarımın ikisi de dişi ise ise ayrı kafeslerde mi bakmalıyım ? Normalde kafesin üst bölümü ve tüm kapıları açık halde baktım bugüne kadar. Mavi kuşun kızıştığı kanısına cere renginden mi yoksa yuvalığa girişinden vardınız. Beyaz kuş hep maviyi takip ettiğinden yuvaya da onun peşinden girmek istiyor fakat mavi izin vermiyor.
Bu iki kuşu ayırmamak mı gerekir ? Tek kafeste 4 kuş olmaları bu durumda daha mı mantıklı olur ?

Peki bu durumda ne yapmamı önerirsiniz ? Bir erkek alıp iki dişiden birini eş edinmesini mi sağlamalıyım ? Yoksa iki erkek mi almalıyım ? Kuşlarımın ikisi de dişi ise ise ayrı kafeslerde mi bakmalıyım ? Normalde kafesin üst bölümü ve tüm kapıları açık halde baktım bugüne kadar. Mavi kuşun kızıştığı kanısına cere renginden mi yoksa yuvalığa girişinden vardınız. Beyaz kuş hep maviyi takip ettiğinden yuvaya da onun peşinden girmek istiyor fakat mavi izin vermiyor.
Bu iki kuşu ayırmamak mı gerekir ? Tek kafeste 4 kuş olmaları bu durumda daha mı mantıklı olur ?
Kuşların kızıştığını genelde cere renginden anlaşılır. Dişilerin kızıştığı zamanlar cere renkleri koyu kahverengi olur erkeklerin ise mavi olur. Bu arada ben de ikisinin de dişi olduğunu düşünüyorum dişi kuşların cereleri beyaz olur aynı benim Lilam gibi. tek kafeste 4 kuş olması hem kuşların rahatlığı açısından hem de hijyen açısından zor olabilir. 4 kuş bakabilirim bir kafes daha alabilirim diyorsanız bence en doğru seçim olur. Eğer 2 kuş olmasını istiyorsanız bir tanesini sahiplendirebilirsiniz.

Cere renginden anladım kızıştığını, eğer imkan varsa 2 erkek kuş almanız daha iyi olur, 4 kuş aynı kafeste sıkıntı çıkarır kıskançlıklar çıkar ortaya diye düşünüyorum

Ben önerdiğiniz gibi yapmayı deneyeyim o halde. Dişiler de birbilerine çok düşgünlerdi. Birine elime alıp yan odaya gitsem ikisi de cok bağırıyorlar taki yine yanyana gelene kadar. Beyaz kuş mavi kuşun her adımını takip ediyor gölgesi gibi. Nasıl olacak bilmiyorum. Bu halde kalmalarında bi sıkıntı olur mu acaba iki dişi aynı kafeste ??

Kuşlar dişi..

Sağlıkla..

Erkek düşünürseniz elimde damızlık erkekler var..