Karadeniz Pet

Muhabbet kuşlarıma ceza verdim?

Tugaykav

Yeni Üye
VMOjVR.jpg
Erkek sarı 9 aylık
Disi beyaz 6-7 aylık
Erkek kuşum çok agresif, dişi kuşum tam aksine neşeli yuvaya girip girip çıkıyor erkeği çağırıyor beraber olunca mutlular öpüşüyorlar kusuyorlar kaşıyorlar birbirlerini. Ama ben kafese ne zaman yaklaşsam yem koymaya yaklaşsam bile erke agresifleşiyor dişiyi dövüyor dişide kendini iyi savunamıyor. Bende yeni bir kafes daha aldım ikisinide ayırdım durum böyle yanlış mı yapmışım?

Doğru yapmışsınız ancak kendi çapımda bir tavsiye vereyim: İnşallah ayırma işini tam da agresif davranışından hemen sonra yapmışsınızdır. Eğer öyle değilse biraradayken getirip tekrar yapmanızı tavsiye ederim.
Ceza biraz daha ağır olsun, birbirlerini hem göremeyecekleri hem de duyamayacakları şekilde ayırın, sonra duyabilecek ama göremeyecekleri şekilde, son olarak yan yana koyabilirsiniz. Bunu birer ya da ikişer gün arayla yapabilirsiniz. Biraraya geldiklerinde yine aynısını yaparsa, hemen erkeği alıp başka odaya koyabilirsiniz. Cezada kesinlikle taviz vermeyin. Hatta erkeğe küsebilirsiniz bile, konuşmanızdan bile anlarlar

Doğru yapmışsınız ancak kendi çapımda bir tavsiye vereyim: İnşallah ayırma işini tam da agresif davranışından hemen sonra yapmışsınızdır. Eğer öyle değilse biraradayken getirip tekrar yapmanızı tavsiye ederim.
Ceza biraz daha ağır olsun, birbirlerini hem göremeyecekleri hem de duyamayacakları şekilde ayırın, sonra duyabilecek ama göremeyecekleri şekilde, son olarak yan yana koyabilirsiniz. Bunu birer ya da ikişer gün arayla yapabilirsiniz. Biraraya geldiklerinde yine aynısını yaparsa, hemen erkeği alıp başka odaya koyabilirsiniz. Cezada kesinlikle taviz vermeyin. Hatta erkeğe küsebilirsiniz bile, konuşmanızdan bile anlarlar
Şaka yapmiyorsunuz değil mi. Küstügunu nasil anlar ki hayvan cok ilginc

Hayvanların büyük bölümü birbirlerini seslerinden tanırlar. Muhabbet kuşları da öyledir. Sizin ses tonunuzdaki değişikliklerden de ruh halinizi anlayabilirler. Örnek vermem gerekirse, evde bir tartışma oldu, sinirlendim, sesimi yükselttim, o sıra kuş dışarıda, normalde elime gelip türlü şebeklikler yapıp değişik sesler çıkarıp konuşan kuş, omzuma konup kafasını eğip ağzıma ve gözüme bakar. Ben samimi ve sakin bir ses tonuyla konuşana kadar da şirinlik yapmaz. Dikkat edin, bir süre sonra siz de anlarsınız bu durumu

Muhappet kuşları kıskanç hayvanlardır. Tabiri yerindeyse bildiğin trip atarlar eve hasta bir güvercini getirdiğimde koca güvercinin tepesine bindiğini görmüştüm ayırmak istediğimde canavara dönüştü bana saldırmıştı. Dişi Yen'i geldiyse sizi kıskanması normal böle yaparak dişiyle arasını daha çok açmış olmazmısınız tabi anladım kadarıyla eş olmalarını istiyorsunuz tabi bu benim deneyimim umarım başarılı olursunuz.

Muhappet kuşları kıskanç hayvanlardır. Tabiri yerindeyse bildiğin trip atarlar eve hasta bir güvercini getirdiğimde koca güvercinin tepesine bindiğini görmüştüm ayırmak istediğimde canavara dönüştü bana saldırmıştı. Dişi Yen'i geldiyse sizi kıskanması normal böle yaparak dişiyle arasını daha çok açmış olmazmısınız tabi anladım kadarıyla eş olmalarını istiyorsunuz tabi bu benim deneyimim umarım başarılı olursunuz.
Muhabbet kuşlarına makul cezalar verildiğinde sizden uzaklaşmazlar, aksine hangi davranışı yapmamaları gerektiğini anlarlar. Benim profil resmimdeki kuş, omzuma çıkıp kulağımla oynamayı çok seviyordu ama ben de gıcık oluyorum. Makul cezalarla (kafese koyma, küsme, ilgilenmeme vb) bu davranışı yapmaması gerektiğini kısa zamanda anladı ve artık omzuma geldiğinde sadece omzumun kolumla birleştiği uç noktasında duruyor, ne kulağıma ne de enseme yaklaşıyor. Şunu hiçbir zaman unutmayın, bu kuşlar çok zeki ve yeterince ilgilenildiğinde, söylediklerinizi bile anlıyorlar.

Algıda güçlüler evet cezayla havanların cezayla eğitildiğini de biliyorum eşe atıp birazdaha uzaktan seyredip onların birbirlerine alışmak yerine ayırıp sizide kabul ettirmeye çalışmak sanki biraz vakit kaybı gibi geldi ama tabi sadece bu konu için bahsediyorım diğer eğitim metotlarınızı hariç tutuyorum ve sonucunu Merakla bekliyor olucam en azından bişiy daha öğrenmiş olurum :)

Ceza derken yanlış anlamayın, bu ceza yaşamını devam ettirmesin engel bir şey olmamalı, aç susuz bırakmak olmamalı, bağırmak, şiddet uygulamak, kafesin üstünü örtmek olmamalı. Benim burada cezayla öğretilmesi gereken davranışları, bizim yapılmasını istemediğimiz davranışların yapılmasını engellemek. Mesela yukarıda bahsettiğim durumu sadece şşşşşş diyerek ve devamında kafesine koyarak engelledim ve hiçbir zaman avuçlayıp kafesine sokmadım. Ya kendisi girdi ya da yorulunca girmek zorunda kaldı.

Algıda güçlüler evet cezayla havanların cezayla eğitildiğini de biliyorum eşe atıp birazdaha uzaktan seyredip onların birbirlerine alışmak yerine ayırıp sizide kabul ettirmeye çalışmak sanki biraz vakit kaybı gibi geldi ama tabi sadece bu konu için bahsediyorım diğer eğitim metotlarınızı hariç tutuyorum ve sonucunu Merakla bekliyor olucam en azından bişiy daha öğrenmiş olurum :)

Yalnız Buradan atladığınız bir durum var, Turgay bey erkeğin dişiyle zarar verdiğini söylüyor, bunları yanyana koyup beklemek, dişinin ölümüyle bile sonuçlanabilir.

:) Turgay bey ben gelmeden gayet iyiler de diyor ama bu demek oluyorki tek sorun Turgay bey :) Eğer bunlar balık olsa asla Yanyana bırakmam sabah güçsüz olanın cesedi bile bulunmaz ama muhappetlerde bu ihtimalin çok düşük olduğunu düşünüyorum

Maalesef öyle olmuyor. Kuşlar kavga ederken özellikle gaga çevresine zarar vermeye çalışır. Buradan kapılacak bir enfeksiyon ya da gagasını hareket ettiren kaslardan birinin zarar görmesi, "keşke balık olsalardı, bir kaç saatte ölürlerdi" dedirtecek türden ızdırap dolu bir ölüme sebebiyet verebilir. Doğada olsa sıkıntı olmaz, dişi bir şekilde kaçmanın yolunu bulur ama daracık kafeslerde durum farklı. Madem evde besliyoruz, o zaman eğitim şart.

Geri