Karadeniz Pet

Muhabbet kuşlarımın neyi var eş tuttumu ?

Extreme_MAD

Meraklı Üye
.öncelikle hikayemi anlatıyım. Ben 2 tane muhabbet kuşu almıştım dişi ile erkek çook yanaşmıştı yani eş tutmuştu. 1 ay sonra dişi öldü. Aynı gün içinde başka bir dişi aldık dişi erkekle çokk ilgileniyordu. Şimdi birbirlerine kusuyorlar ama erkek dişiye kur yaparken kabul etmiyo halbuki ikisi de kızışmış ve yaşları da tam ama anlamadığım şekilde dişi kabul etmiyo sebebi nedir bide erkek çok kabarıyo sırtındaki tüyleri çıkartıyo. Yardımcı olursanız sevinirim.

Erkekte kur belirtisi o tuylerini kabartma. Disi kabul etmiyorsa her hangi bir hastaligi yoksa ishal gibi vede tuyde degilse begenmiyodur erkegi. Ayirma yontemini deneyebilirisniz. Yada zamana birakirsiniz

Erkek kur yapiyor kafa salliyarak ama kizgin dişi erkeğin kurlarına karşılik vermiyor gagalayip yuksek sesle bagirip kovup uzaklastiriyorsa ne yapmaloyim 1 haftadir ayni kafesteler hic bir anlaşma belirtisi yok sizce ne gapmaliyim anlasip eş olurlar mı?

dişinin kızgın olduğuna emin miyiz? resim ekleyin ikisininde bakalım

Dişide iyi durumdaymis kizgin. Erkek ?

20200421-102342

Heryere kur yapiyor kafeste dişi karsilik vermeyince dişiyede yapiyor dişi surekli yuksek sesle bagirip çığlik atarak gagalayarak ustune yüruyerek kovuyor
Bizim erkek de kaçiyor surekli ama tekrar tekrar kur yapmaya geliyor yanina cok yaklasinca dişi tekrar kovuyor

Erkek daha kızgın değil
Nerden anlicam kizgin oldugunu daha koyu pembe yada koyu mor mu olucak koyu maviye donmucek galiba bazi erkeklerin rengi boyle pembe koyu mor da kaliyormus ceresi

1 haftadir kafesteler erkek ilgi gosteriyor surekli kur yapmaya calisiyor ama disi musade etmiyor yuksek sesle bagirip gagalayip kovuyor bizim erkegi yanina yanaştirmiyor
Kurlaştiklarini yem kuştuklarini birbirlerini kaşidiklarini gorsem anlaşiyorlar es oldular dicem ama hic bir belirti yok

Iki secenek var dişi kızgın değil. Bu sadece cere kahverengiye döndü tamam kızıştı demek değil. Ikincide erkegi beğenmedi ki büyük ihtimal budur. Gerci kuslarin eş tutmasi cook uzun zamanlarda alabiliyor onlara kalmis. Siz duzenli bir sekilde havuclu yumurta mamasi yapin sebze asin kafese gerisi kuşlara kalmis.

1 ay kadar bir sure taniyim ozaman daha ilk hafta baktim halen ayni durum dişiyle bi öpuşme kurlaşma birbirini kaşima yem kusma gibi eş olduklarina dair belirti yoksa dişiyi degistirirz
Yine benim kuşu ureticiye goturup yanina kizgin kahvrengi cereli dişileri tek tek atip deniyerek degiştiricez demektir dogru demi alacagimiz dişi erkekle ya ayni ayliklarda yada dişi 1yada 2 ay kadar kuçuk olacak
Boyut olarakta ayni yada disi erkekten iri buyuk boyutta olmuyacak sekilde seçilmeli demi

yanlış yapıyosunuz. ceresi kahverengiye dönmüş dişileri kafese tek tek atıp değil kızgın dişileri bir kafese alıp erkeği o kafese atacaksınız. 1 2 saat bekleyeceksiniz erkek hangi dişiye yanaşırda hangi dişi vurmadan kabul eder yakınlık gösterirse onu alacaksınız. tek tek atmakla olmaz. bende denedim o şekilde yakınlık gösteren dişi değil tepki vermeyen dişiyi almış oluyoruz eve gelince açılıyorlar ondan sonra erkek kuş umrunda bile olmuyor :D

Hmm anladim mantikli bencede bidahakine artik sizin yöntemi kullanicam dişi secerken bir ay kadar bir sure taniyim bakalim ne olacak durumlari ona gore daha 1 haftadir ayni kafesteler

Birde şunu sorayim kizgin 2-3 tane dişileri seçip bizim erkegin oldugu kafese atsak olurmu illah kendi kuşumuzu mu dişilerin olduğu kafese atmamiz gerekir çünķü ureticiler kendi kuşlarinin bir hastalik kapmamasi için yabanci bir kuşu kendi kafeslerine atmiyorlar aldigim üretici bana öyle dedi daha önce hastaliktan birsuru kuş kaybetmiş bizde dişileri tek tek bizim kafese attik keşke 3-4 tanesini secip hepsini birden atip izleseydik durumu

Uretici bulmakta sıikınti yakin civarimda pek yok aracimda olmadigi için sikınti oluyor zor bidahakine yakindaki bir tanidik petshop var ordan alirim artik disi alicak olursam petshoptan kuş alsak sıkinti olmaz demi

Uretici bulmakta sıikınti yakin civarimda pek yok aracimda olmadigi için sikınti oluyor zor bidahakine yakindaki bir tanidik petshop var ordan alirim artik disi alicak olursam petshoptan kuş alsak sıkinti olmaz demi
Üretici olmasi her zaman daha iyi olur ama yoksa petshopyan alacaksiniz yapacak bisey yok. Hastalik kaparlar diyen üreticiye sinir oluyorum ya. Kendi kafesleri pislikten gecilmez sizin kusu salmazlar kafese. Asil siz kusu birakmayin oraya hastalanmasin. Fark etmez kendi kafesinize alin kuşlari.

Geri