Karadeniz Pet

Muhabbet Kuşu Beslenmesi

alpdna

Yönetici
Yönetici
beslenme1.jpg

Muhabbet kuşu beslenmesi

Evimizin neşesi olan muhabbet kuşlarında eğitimden sonra sırada gelen şey ise muhabbet kuşu beslenmesi olmaktadır çok fazla yemek yemeyen ve su içmeyen muhabbet kuşları için birçok çeşit yem bulunmaktadır. Bu yemlerden bazıları içerisinde çeşitli mineraller bulunan yemlerdedir. İçerisinde renkli parçalar bulunan yemler muhabbet kuşunuzu alması gereken mineralleri ve vitaminleri içerisinde bulundurmaktadır. Bunların yanı sıra yeşillikleri çok seven muhabbet kuşları sizlerin yediği her yeşilliğin tadına bakmak isteyeceklerdir. Sadece yeşillik değil kuru yemiş türlerinde bayılan muhabbet kuşları için elinizden bir şey yedirme eğitimlerine başlamanız gerekmektedir size alışan muhabbet kuşu zaman geçtikçe artık elinizden bir şeylere yemeye başlayacaktır eğer sevdiği şeylerden verirseniz daha kolay adapte olmasını sağlaya bilirsiniz.

Muhabbet kuşu yem türleri

Birçok farklı yem türü olduğunu bildiğimiz muhabbet kuşu yemlerinin en iyi olanı ise içerisinde renkli parçalar bulunduran yemlerdendir birde buna benzer olan ve kafesin içerisine asılan ballı çubuklar sizler için oldukça iyi tercihler olacaktır. Eğer muhabbet kuşunuz kafesin içerisinde bir şeylerin asılı olmasına alışkın değilse ilk bu ballı çubuktan korkacak ve yaklaşamayacaktır. Muhabbet kuşu beslenmesi oldukça kolay olan kuş türlerinden biridir. Yeşillikleri çok seven veya kuru yemiş yemekle enerji toplayan muhabbet kuşları sizlerin çalışmaları ve besleme alışkanlığına göre değişiklik göstermektedir. Bu değişiklikle olumlu yönde olduğundan dolayı kuşunuz gün geçtikçe size daha çok yakınlaşacaktır. Yeşilliği seven muhabbet kuşları en çok marul ve salatalık kabuğu yemektedir. Ama her şeyin fazlasının zarar olduğu gibi yeşillikten fazla yiyen muhabbet kuşları ishal olabilmektedirler o yüzden haftadan en fazla 2 veya 3 gün verilmelidir. Sürekli kafesin içerisinde yeşillik bulundurulmamalıdır.

Muhabbet kuşu vitaminleri

Muhabbet kuşları genellikle vitaminlerini yediği yemden ve sudan almaktadır dinlendirilmiş su verilmeli ve gerekirse muhabbet kuçu vitaminlerinde alınarak kullanılmalıdır. Muhabbet kuşu vitaminleri genellikle suya katılan sıvı vitaminler olmaktadır. Genellikle mevsim geçişlerinde tüy döken muhabbet kuşları çok fazla tüy döktüğünde vitamin eksikliğinden kaynaklana sorunlar ortaya çıkmaktadır. Muhabbet kuşu beslenmesi dikkate alınmadığı sürece kuşlarınızın hasta olma olasılığı oldukça yüksek bir ihtimaldir.

Muhabbet kuşu yeşillik ve kuru yemiş yedirilmesi

Yeşillikleri çok seven muhabbet kuşları kuru yemişi de bir o kadar sevmektedir. Kuru yemişin enerji verdiğini hepimiz biliyoruz ve kuru yemiş yiyen kuşlar enerji patlaması yaşayarak yüksek sesle ötme veya yerinde duramama gibi birçok şeye şahit olmaktayız. Özellikle cevizi çok seven muhabbet kuşları cevizlerle oyun oynamaya veya ceviz yedikten sonra ayan karşısına geçip kendisiyle konuştuğu yine görülen etkilerden biridir. Muhabbet kuşu beslenmesi olarak yapılan bu araştırmalarda ilgi gösterilene ve iyi bakılan bir muhabbet kuşunun ilgisiz kaldığında kendi kendini öldürdüğü veya kafeste kendini yere atarak intihar ettiği görülmüş olan olaylardandır. Beslenmesine dikkat edilen ve ilgi odağı olan şımarık muhabbet kuşları birer çocuk gibi hatta çocuktan daha fazla ilgiye ihtiyaç duymaktadırlar.

Uyarı: Yukarıda yer alan yazılar ve tavsiyeler sadece bilgi amaçlıdır. Uygulamaların sorumluluğu uygulayan kişiye aittir.

teşekkürler kuşlarım için birşeyler daha öğrenmiş oldum

Merhaba muhabbet kuşum bir haftadır ishal poposundaki tüylerde döküldü önce tüy döküyor diye düşünüp vitamin aldım ama ishali artınca pirinç lapası yapıp parmagımla az az yedirmeye çalıştım biraz azaldı gibi ama hala çok ishal forumlardan okuduğum kadarıyla şuan patates haşlayıp onu deneyeceğim son iki gündür çol sakin acaba nasıl tedavi edebilirim

Muhabbet kuşum dişi Birde bayramda eşi öldü ve strese girdi ona bir eş aldım ilk bir hafta çok iyilerdi hatta ilk gün ayrı kafeslerde tuttum çok hevesliydi ama bir haftadan sonra dişi olan sinirli ve saldırgan oldu kafeslerini ayırdım ve bir süre sonra yavas yavaş ishal olmaya başladı acaba bunun stresle alakası olabilirmi birde vitamin takviyesini nasıl yapabilirim bana yardımcı olun lütfen