Karadeniz Pet

Muhabbet kuşu uçma yetisini kaybetti

ibrahimozdogan

Yeni Üye
Merhaba, Yaklaşık bir yaşındaki muhabbet kuşumun daha önce mantar problemi olmuştu, ve vazelin kullanarak tedaviyi başarıyla tamamladık ve kuşum şu an çok güzel durumda. Fakat tedavi (belki tedaviden bağımsız olarak ) sonrasında, muhabbet kuşum uçma yetisini kaybetti. Günlük olarak kafesi açıyoruz ve uçmalarını sağlıyoruz. Kafesten her zamanki gibi çıkıyor uçuyor fakat yolun yarısından sonra yavaşca yere doğru gidiyor ve düşüyor. Daha sonra uçmayı tekrar deniyor, yerden yaklaşık 50 cm kadar yukarı çıkabiliyor ama sonrasında tekrar yere düşüyor. Muhabbet kuşumun kanat çırpışında bir problem olduğunu düşünmüyorum ama yinede resimleri ek olarak paylaşıyorum lütfen bu konuyla alakalı yardım edin :/ Son olarak muhabbet kuşunu yaklaşık olarak 4 ay önce almıştık, ilk aldığımız sıralardada buna benzer bir durum vardı. Gücsüz olduğunu düşünerek biraz besledikten sonra bu sorun ortadan kalktı. Acaba tekrardan mı güçten düştü. Yem yemesinde bir problem gözükmüyor, yem yiyor. Şimdiden değerli vaktiniz için çok teşekkür ederim.

IMG-1947 IMG-1946 IMG-1945 IMG-1943 IMG-1942 IMG-1941 IMG-1939 IMG-1938 IMG-1937 IMG-1934
upload file to hosting server

Kuluçkadan kalkan dişimde ayni sekilde ucamiyor suan. Benim dişi yumurtladigi için kalsiyum eksikliğindendir düzelir diye umuyorum iyi bir bakimla. Sizde daha önce başarmışsiniz tekrar neden olmasin. Yemesine icmesine dikkat edin mama yapin kalamar takin kafese duzelir insallah. Birde kuşun ayaklarinda kalitsal problem var alirken farkindamiydiniz ?

@MuayThai159 @hatice1 Öncelikle cevaplarınız için teşekkür ederim. İshal değil. Kuşun ayağını ise aslında alırken farketmedik ama sonradan da, kuşa üzüldüğümüz için bakmaya karar verdik bu şekilde. Zira aldığımız yerde hiçte iyi bakmamışlar :/. Dün kafesten yine çıkardık artık biraz daha uzun mesafe gidebiliyor, dediğiniz gibi biraz daha sabrederek besleyeceğiz. İnşallah düzelir, zamanla konuyu güncelleyerek, sizleride bilgilendireceğim. Ek olarak konunun dışında mantar tedavisi sonrası resimlerdede görüldüğü üzere gagası biraz kaydı :/ İnternetten detaylı araştırmaları yaptık, bazı mantarlardan sonra kuşlarda böyle sorunlar olabiliyormuş. Bunun bir çözümü var mıdır acaba?

Onu yeni farkettim yazik kiyamam. Nasil duzelir hiç bilmiyorum insallah bilen biri yazar. Siz @Ayhan OTÇUOĞLU ozelden yazin konuyu gormemiştir. Yem yiyemezse elle beslemek zorunda kalirsiniz

@hatice1 Çok teşekkürler. kırmalı yem yediğini görmedim ama yumurta maması vb şeyleri yiyor, yanında eşi var. O belirli aralıklarla besliyor kuşu

Geri