Karadeniz Pet

muhabbet kusum çok yaramaz

e murat

Yeni Üye
Merhaba benim bir dişi muhabbet kusum var. Yaklaşık 4-5 aylık ben alali 1ay oldu başlarda çok uslu sakin bi kustu ama alışınca baya yaramaz oldu.Kafesin içinde oradan oraya uçup duruyor tellere asalıp taklalar atıyor. Bazen tutunamayıp düşüyor takla atarken. Yemligin penceresini açarak çıkıp tülün içinde dolaşıyor tülü açamadığı için dışarı çıkamıyor. Bazen tellere kanadını ya da kuyruğunu sıkıştırıp sessizce ötüyor. Bunlar normal mi kendine zarar verebilir mi? Bir de ilk defa göğsüne dokundum ve küçük bir çıkıntı olduğunu farkettimgöğsünün tam ortasında bu neir acaba?

forumdaki arkadaşlar kadarprofesyonel değilim ama, naçizane kendi yorumlarımı yapayım murat bey:

öncelikle kuşunuzun kursağına dokunduğunuzu düşünüyorum ve bu konuda bir problem yok merak etmeyin derim. yaramazlığına da gelince, muhabbet kuşları alışma esnalarında (sakin dediğiniz evre) iyi bir periyot geçirirlerse insana çok alışırlar ve şımarırlar. belli ki güvenini fazlasıyla kazanmışsınız ve kafesten sürekli çıkıp sizle oynamak istiyor. attığı taklalar, asılmalar genel muhabbet kuşu özellikleri.

fakat sizi bir konuda uyarmak zorunluluğunu kendimde hissederek bu yazıya başladım: kesinlikle yemlikten çıkma olayını keşfetmesine bir çözüm bulun. Allah korusun , arkadaşlarımın yaşadıklarından ve okuduğum/dinlediğim bazı acı anılardan dolayı bunun hiç de iyi bir şey olmadığını söyleyebilirim. Siz evde yokken veya ilginiz kuşta değilken orayı zorlayıp çıkmaya çalışırken kötü bir şey yaşanabilir ( Allah korusun ) . Ben kafesi değiştirin derim. değiştiremem derseniz bu problemi bantla, kilitle , hatta sıkı bir tahta parçasıyla halledenleri gördüm. bir şekilde oranın açılamamasını sağlayıp.

umarım zaman kaybına yol açmamışımdır, yardım edebilmişimdir..

normal bir kuş sadece fazla enerjik :)
dokunduğunuz yer göğüs kafesi birazcık kilo alınca hissedilmiyor o..sizinki birazcık zayıftır..
oda fazla enerjidendir eminim :)
bir resim koysanız da görseydik cadıyı :)

Geri