Karadeniz Pet

Muhabbet kuşum hasta mı?

Gweyr

Yeni Üye
Muhabbet kuşlarımdan biri uyandığında esneyip kafasını ileriye doğru esnetiyordu.
Kolay yem kusmak için olduğunu düşünüp çok önemsemedim fakat son birkaç gündür her uyandığında yapıyordu. Şimdi ağzının kokusuna baktım çok bı fark yoktu diğer kuşa göre hafif ekşiydi. Elime aldım baktım ağzında beyazlık yok ama çok arkaya bakamadım açmadı gagasını. Kursağına baktım şişlik de yok. Kafasının tüylerinin birazı yok ama hem tüy dökme döneminde hem de dişi kuş bazen vurunca dökülüyor diye onda da bir sorun olduğunu düşünmüyorum. Ama emin olmak istedim: Kursak mantarının ilk aşamaları mı yoksa başka bir şey mi?

Dışkı+15 saniyelik video koayarsanız daha sağlıklı bakılabilir.

Dışkı iki kuşunki birbirine karışık ayırt edilemeyebilir.

esneyip öne doğru ağız açma dediğiniz kusuyor gibi mi? eğer yem çıkarmıyosa sorun yok o hareketi ara ara yapıyolar. kusup kusmadığına bakın.

esneyip öne doğru ağız açma dediğiniz kusuyor gibi mi? eğer yem çıkarmıyosa sorun yok o hareketi ara ara yapıyolar. kusup kusmadığına bakın.
Kusmuyor ama uyandıktan sonra 1-2 dakika boyunca aralıklı yapıyor. Diğer kuşum sadece esnerken bu kuşum boynunu ileri geriyor. Bu hareket son 1 haftada oldu önceden böyle yapmıyordu. Video nasıl atılacağını bilmediğim için atamıyorum. Ama anlattığımdan farkı yok zaten videonun.

kursak genişletmek için yaptıklarını ya da tüy dönemindeyse tüy kaçtığı için yaptıklarını okumuştum benim kuşumda yapıyor arada dediğim gibi kusmuyorsa sorun yoktur bence

kursak genişletmek için yaptıklarını ya da tüy dönemindeyse tüy kaçtığı için yaptıklarını okumuştum benim kuşumda yapıyor arada dediğim gibi kusmuyorsa sorun yoktur bence
Çok korkmuştum kursak mantarı diye. Zaten tüy dökümünde iki kuşum da. Benim için yoğun bir hafta olduğundan dolayı kafes temizliği yapamamıştım. Çok tüy vardı ondan olmalı. Çok teşekkürler

Nadir yapıyorsa sorun yok, sık yapıyorsa sorun vardır o yüzden biraz daha gözlemleyin, kuş kumunu yediğinden emin olun. Hafif ekşi kokuda kafa karıştırıcı ama şu an için gözlemek iyi olur
Sadece uyandıktan sonra yapıyor. Kuş kumu yediğinden eminim çünkü dişi kuş ona pek yedirmediği için her gün ayırıp veriyorum. Tüy dökümünden sonra da devam ederse veterinere götüreyim pek anlamıyorlar ama. Tavsiyeleriniz için çok teşekkür ederim.

Sadece uyandıktan sonra yapıyor. Kuş kumu yediğinden eminim çünkü dişi kuş ona pek yedirmediği için her gün ayırıp veriyorum. Tüy dökümünden sonra da devam ederse veterinere götüreyim pek anlamıyorlar ama. Tavsiyeleriniz için çok teşekkür ederim.
Rica ederim ne demek

Geri