Karadeniz Pet

Muhabbet Kuşum Nefes Alamıyor,

mavişoğlum

Yeni Üye
Merhaba değerli forum üyeleri, hepinize değerli paylaşımlarınızdan ötürü çok ama çok teşekkür ederim. 1 yıldır forumu takip edip insanlara faydalı olsun diye yazdığınız yazıları okuyarak çok şey öğrendim.

Bir erkek kuşum var. Beş yaşına yeni girdi. Fakat 2 aydır bir problemimiz var. Normalde çok sağlıklı olan kuşum 2 ay önce sabah peş peşe hapşırmasıyla uyandım. Yakınına gittiğimde nefes alırken kuyruğunun yukarı aşağı hareket ettiğini ve burnundan tık tık ses geldiğini gördüm. Uçarken de ıslık sesi gibi ses geliyordu. Veterinere götürdüm, tetramezatin(antibiyotik) ve trocan (prebiyotik) verdi. Dedi ki çeyrek suluğa 2 mercimek tanesi kadar tetramezatin koyup hergün yenileyip 10 gün ver, ara ara da prebiyotik ver. 10 gün sonunda 3-4 gün sadece prebiyotik ver.

6 gün sonunda tık tık nefes sesi ve kuyruk atması bitti ama uçarken ıslık sesi devam ediyordu, o yüzden antibiyotiği kesip 3-4 gün prebiyotik verdim iyileşti deyip ne kadar da sevinmiştim. Fakat o olaydan 1 ay sonra bir daha aynısı oldu yine aynı tedaviyi uyguladım ve yine kuşum 6-7 günde iyileşti.

Ve en son 1 hafta önce yine aynısı oldu, aynı tedaviyi uyguladım fakat bu sefer bugün 7 gün olmasına rağmen kuşum iyileşemedi. Kuyruk atması, her nefeste tık tık sesi ve bazen de boğuluyor gibi olup vik vik veya ıslık gibi ses çıkarması devam ediyor, sanki daha da artıyor her gün. Aşağıda gündüz ve gece çektiğim videolar var. Gece daha kötü oluyor. Dün gece boğuluyor gibiydi, su kaynatıp kafesinin yanına koydum buhar değince rahatladı. Ne yapacağımı bilmiyorum, yalnız yaşıyorum, benim için bir arkadaş ve bir aile ferdi. Allah rızası için yardım edin. Teşekkürler

Ortamdaki ne tetikliyor da hastalık tekrarlıyor bulsanız iyi olacak. Kaynar su dolu kaba vicks katın, kabın ağzını ince bezle örtün. Bu kabı kafes yakınlarına koyun. Nefesini açmada yardımcı olur.
Kuşu rüzgardan ve cereyandan koruyun.
İlaçlar etkisiz geldi ise daha fazla doza geçmek gerekmiştir belki de. Veterinerinize bu durumu danışın.
Taze meyve sebze verin. Vitamin desteği sağlar.

Durumu anlatabilmem için biraz uzun yazı olacak, herkesten özür diliyorum, uzun olduğu için okuyamayan forumdaşlarımı anlayışla karşılarım.

Odayı nizami şekilde süpürüyorum. Yemliklerini her gün elektrikli süpürge ile temizliyorum, her gün sularını değiştiriyor iki günde bir de kafes tabanını temizliyorum.Rüzgar konusuna çok dikkat ediyorum, cereyanda hiç bırakmadım, 5 yıldır böyle bakıyorum. Niye böyle oldu anlayamıyorum.

Dün veterinerle görüştüm, Hipradoxi (Hipradoxi S değil yalnızca Hipradoxi) antibiyotiğini verdi yanında da bir şırınga verdi üzerinde milimler yazıyor. 20ml (yaklaşık 6 damla) çeyrek suluğa koyup 10 gün vereceksin dedi. Dün onu vermeye başladım. Yalnız bir şey daha dedi. Dedi ki Triflucan diye bir ilaç vardı çok iyiydi, ama piyasadan kalktı, o da olsaydı Hipradoxi + Triflucan kullanırdık dedi. Ama belki bulabilirsin araştır bulursan beni ara dedi.

Kuşumun son durumuna gelince, zorla nefes almaya devam ediyor, tık tık viyk viyk bazen de ıslık sesi ile birlikte zorla nefes alıyor. Hapşuruyor ve burnundan bayağı sıvı fışkırıyor. Zaten ilk hasta olduğunda 1 hafta antibiyotik kullandığımda bu sesler kesilmişti fakat uçtuğunda aynı ıslık sesi çıkmaya devam ediyordu (eskiden o ses yoktu).

Forumda bulabildiğim tüm sayfaları satır satır okudum. Bir kardeşimizin konusu vardı onu okudum, bulabilirsem linkini paylaşacağım, aynı problem dolayısı ile 2017 aralıkta konu açıyor, sonra 2018 aralığa kadar aynı probleme çözüm arıyordu. Yani yaklaşık 1 yıl sürdüğüne göre üşütme ya da mantar olamaz herhalde. Ayrıca o kardeşimiz sonra başka bir şey yazmamış, kuş iyileşti mi devam mı ediyor bilmiyorum.

Ara ara düzelmeler olsa da benim kuşum da 2 aydır böyle. 2 ay bir soğuk algınlığı sürer mi, ya da mantar. Ağzını kokladım kötü koku yok, kusma yok. Zor nefes alma ve sulu hapşırma var. Ama gerçekten çok zor nefes alıyor geceleri, vicdan azabı ve korkudan uyuyamıyorum, acıyorum haline. Dün sizin tavsiyeniz üzerine eczaneye gittim viks istedim. Onun yerine içinde okaliptus olan başka bir damla verdiler, dün gece onu koydum kafesin yanına ama çok az bir rahatlama oldu.

Son 2 ayda 3 kere birer haftdan olmak üzere tetramezatin kullanmış olduk. Şimdi de Hipradoxi'ye başlayacağız. Bu kuşum için ağır olmasın. Beklesem mi acaba. Belki de kuşum kronik astımdır, belki de boşu boşuna antibiyotik içiriyorum gereksiz yere. Yardımlarınız için yeniden teşekkür ederim.

Tamamdır, eve gider gitmez koyacağım. 2 ay içerisinde 3 kez tetramezatin kullandım. Suluğuna koymak suretiyle 1 hafta kullandım 2 hafta ara verdim, bu şekilde 3 kez tekrar ettik. Yani toplamda 3 hafta antibiyotikli su içmiş oldu hayvan.

Şimdi ise son 1 haftalık tetramezatin'den sonra ara vermeden Hipradoxi'ye başlıyorum. Bu kadar antibiyotik ağır gelir mi kuşa. Nefes almada çok güçlük çekiyor, boğulacakmış gibi oluyor evet ama ara mı versem belli süre. Nefes açıcı şeylerle 1 hafta idare etsem mi antibiyotiğe ara vermek amacıyla.

Tamamdır, eve gider gitmez koyacağım. 2 ay içerisinde 3 kez tetramezatin kullandım. Suluğuna koymak suretiyle 1 hafta kullandım 2 hafta ara verdim, bu şekilde 3 kez tekrar ettik. Yani toplamda 3 hafta antibiyotikli su içmiş oldu hayvan.

Şimdi ise son 1 haftalık tetramezatin'den sonra ara vermeden Hipradoxi'ye başlıyorum. Bu kadar antibiyotik ağır gelir mi kuşa. Nefes almada çok güçlük çekiyor, boğulacakmış gibi oluyor evet ama ara mı versem belli süre. Nefes açıcı şeylerle 1 hafta idare etsem mi antibiyotiğe ara vermek amacıyla.

kullanma talimatı nasıl verildi ise o şekilde kullanın bence. uzun süreli antibiyotik kullanımı elbette zarar verir.

Peki doktor neyi olduğunu soyledi? Uçarken vik vik ötme benimkinde de vardi o geçti derken başka sorunlar baş gösterdi suan antibiyotik kullanıyoruz zaten bakalım bir ishali geçsin de ucmasinda hala sorun varsa bir doktora daha göstermek gerekebilir. Size sorunu olarak ne olduğunu söyledi astim mi başka bir şey mi?

Durumu anlatabilmem için biraz uzun yazı olacak, herkesten özür diliyorum, uzun olduğu için okuyamayan forumdaşlarımı anlayışla karşılarım.

Odayı nizami şekilde süpürüyorum. Yemliklerini her gün elektrikli süpürge ile temizliyorum, her gün sularını değiştiriyor iki günde bir de kafes tabanını temizliyorum.Rüzgar konusuna çok dikkat ediyorum, cereyanda hiç bırakmadım, 5 yıldır böyle bakıyorum. Niye böyle oldu anlayamıyorum.

Dün veterinerle görüştüm, Hipradoxi (Hipradoxi S değil yalnızca Hipradoxi) antibiyotiğini verdi yanında da bir şırınga verdi üzerinde milimler yazıyor. 20ml (yaklaşık 6 damla) çeyrek suluğa koyup 10 gün vereceksin dedi. Dün onu vermeye başladım. Yalnız bir şey daha dedi. Dedi ki Triflucan diye bir ilaç vardı çok iyiydi, ama piyasadan kalktı, o da olsaydı Hipradoxi + Triflucan kullanırdık dedi. Ama belki bulabilirsin araştır bulursan beni ara dedi.

Kuşumun son durumuna gelince, zorla nefes almaya devam ediyor, tık tık viyk viyk bazen de ıslık sesi ile birlikte zorla nefes alıyor. Hapşuruyor ve burnundan bayağı sıvı fışkırıyor. Zaten ilk hasta olduğunda 1 hafta antibiyotik kullandığımda bu sesler kesilmişti fakat uçtuğunda aynı ıslık sesi çıkmaya devam ediyordu (eskiden o ses yoktu).

Forumda bulabildiğim tüm sayfaları satır satır okudum. Bir kardeşimizin konusu vardı onu okudum, bulabilirsem linkini paylaşacağım, aynı problem dolayısı ile 2017 aralıkta konu açıyor, sonra 2018 aralığa kadar aynı probleme çözüm arıyordu. Yani yaklaşık 1 yıl sürdüğüne göre üşütme ya da mantar olamaz herhalde. Ayrıca o kardeşimiz sonra başka bir şey yazmamış, kuş iyileşti mi devam mı ediyor bilmiyorum.

Ara ara düzelmeler olsa da benim kuşum da 2 aydır böyle. 2 ay bir soğuk algınlığı sürer mi, ya da mantar. Ağzını kokladım kötü koku yok, kusma yok. Zor nefes alma ve sulu hapşırma var. Ama gerçekten çok zor nefes alıyor geceleri, vicdan azabı ve korkudan uyuyamıyorum, acıyorum haline. Dün sizin tavsiyeniz üzerine eczaneye gittim viks istedim. Onun yerine içinde okaliptus olan başka bir damla verdiler, dün gece onu koydum kafesin yanına ama çok az bir rahatlama oldu.

Son 2 ayda 3 kere birer haftdan olmak üzere tetramezatin kullanmış olduk. Şimdi de Hipradoxi'ye başlayacağız. Bu kuşum için ağır olmasın. Beklesem mi acaba. Belki de kuşum kronik astımdır, belki de boşu boşuna antibiyotik içiriyorum gereksiz yere. Yardımlarınız için yeniden teşekkür ederim.
Anlattığınız şeyin mantarla alakası yok. Sindirim sistemi ile hiç bağlantısı yok. O nedenle ağzında koku yok. Çok belli solunum hastalığı var.

• Beğen
Tepkiler: Kca
Bahtiyar bey ve hayvansever3 cevabınız için teşekkürler.
Sevgili kca, doktor solunum yolu enfeksiyonu dedi. Ilk başta tetramezatin 2 kez işe yaradi fakat 3. de yaramayınca Hipradoxi verdi. Ben çok araştırdım günlerdir sayfa sayfa okuyorum. Benim anladığım şu belki de kuşum ilk üşüttüğünde enfeksiyon geçti fakat kalıcı hasar kaldı, sozettigimiz şey astım sanırım. Çünkü ilk hasta olduğunda 1 hafta antibiyotik sonunda tam iyilesmisti kuyruk sallanması, hapşırık ve de hırıltı geçmişti , fakat uctugunda viyk viyk diye solunum ile birlikte ses çıkıyordu. O uçarken çıkan ses hiç gitmedi hep kaldı. Sonra iki hafta sonra yukarıda saydığım hastalık belirtileri yeniden çıktı. Yine antibiyotik verdim yine iyileşti ama ucarkenki ses yine kaldi. Sonra 3 hafta sonra birdaha oldu ve tetramezatin artik işe yaramadı. Şimdi Hipradoxi'ye gectim, 2.gundeyiz bir gelişme yok malesef. Iki secenek var, ya kuşum ciddi bir solunum yolu enfeksiyonu geçiriyor ve ben iyilesti sanıp antibiyotigi keserek tekrar etmesine neden oldum, ya da kuşum kronik astim oldu ve su an gereksiz yere antibiyotik ile ona zarar veriyorum. Cunku kronik astimin tedavisi yok bildigim kadarıyla. Çok kararsız ve üzgünüm. Kuşum şu anda oturduğu yerde sesli sesli nefes alıp veriyor, sulu hapşırıyor ve kuyruğu yukari aşağı sallanıyor. Ama uçabiliyor(viyk viyk ses çıkartarak) ve yem yiyebiliyor. Ilk mesajimda attığım 2. video gibi su anda.

Bahtiyar bey ve hayvansever3 cevabınız için teşekkürler.
Sevgili kca, doktor solunum yolu enfeksiyonu dedi. Ilk başta tetramezatin 2 kez işe yaradi fakat 3. de yaramayınca Hipradoxi verdi. Ben çok araştırdım günlerdir sayfa sayfa okuyorum. Benim anladığım şu belki de kuşum ilk üşüttüğünde enfeksiyon geçti fakat kalıcı hasar kaldı, sozettigimiz şey astım sanırım. Çünkü ilk hasta olduğunda 1 hafta antibiyotik sonunda tam iyilesmisti kuyruk sallanması, hapşırık ve de hırıltı geçmişti , fakat uctugunda viyk viyk diye solunum ile birlikte ses çıkıyordu. O uçarken çıkan ses hiç gitmedi hep kaldı. Sonra iki hafta sonra yukarıda saydığım hastalık belirtileri yeniden çıktı. Yine antibiyotik verdim yine iyileşti ama ucarkenki ses yine kaldi. Sonra 3 hafta sonra birdaha oldu ve tetramezatin artik işe yaramadı. Şimdi Hipradoxi'ye gectim, 2.gundeyiz bir gelişme yok malesef. Iki secenek var, ya kuşum ciddi bir solunum yolu enfeksiyonu geçiriyor ve ben iyilesti sanıp antibiyotigi keserek tekrar etmesine neden oldum, ya da kuşum kronik astim oldu ve su an gereksiz yere antibiyotik ile ona zarar veriyorum. Cunku kronik astimin tedavisi yok bildigim kadarıyla. Çok kararsız ve üzgünüm. Kuşum şu anda oturduğu yerde sesli sesli nefes alıp veriyor, sulu hapşırıyor ve kuyruğu yukari aşağı sallanıyor. Ama uçabiliyor(viyk viyk ses çıkartarak) ve yem yiyebiliyor. Ilk mesajimda attığım 2. video gibi su anda.

Hapşırık falan olunca astım değil de solunum yolu enfeksiyonu gibi geliyor ama doktor değiliz tabi. Belki de antibiyotik artık yeterli gelmiyordur çok fazla kullanmamak gerekiyor ya işte malesef daha önceleri kullanıldığı icin etki etmiyor olabilir. Doktora danıştınız mi peki iyileşmiyor neden olabilir şeklinde? Allah bol şifa versin geçmiş olsun hepimizin kuşlarina uzun ömürler versin.

Sevgili kca, doktor solunum yolu enfeksiyonu dedi, tetra yetersiz geldi ve daha etkili antibiyotiğe geçelim dedi. Bir de bayağı karmaşa var doz hakkında. Örneğin doktor çeyrek suluga 6 damla hipradoxi koy dedi. Ama forumda üstadların yazılarını okuduğumda tam suluga 6-8 damla demişler. Doktorun dozu neredeyse 4 kat daha fazla. Bu canların vücutları çok narin ben de fazla yüklenme olmasin diye ikisinin ortasi yani yarım suluga 6 damla koyuyorum. Insallah yeterli geliyordur. Üstadların yorumlarını da çok merak ediyorum bu konu hakkında. Su an 3. gün, şimdi yoldayım işten dönüyorum,eve geçtiğimde bakacağım bir gelişme var mı diye. Kuşumun ağzı burnu sıvı dolu. Hapşınca yüzüme birsürü su geliyor. O yuzden zaten nefes alamıyor. Burnu tıkalı değil. Forumda bazı arkadaşlarımız bu sıvı nedeniyle burnun kapandığını yazmışlar ama benim kuşumda henüz oyle bir kapanma yok, ama bol bol sıvılı hapşırıyor. Inşallah hepimizin kuşları bir an önce şifa bulur. Işi gücü bıraktım onunla uğraşıyorum, hep aklımda. Böyle bir sevgi yok, çok küçükler ama yerleri çok büyük. Sokakta kedilere köpeklere tekme atan insanları hayretle karşılıyorum, anlayamıyorum. Bir küçücük can da olsa ne gerekiyorsa harcar gerekirse yatmam başında beklerim. Bir önceki kuşumun başında uyumadan 3 gün bekledim,elimle besledim, malesef kaybettim. Yemin etmiştim bir daha almayacağım diye ama aldım. Çok üzgünüm, inşallah kurtarabilirim.

Merhabalar, kuşum hala aynı, 6 gündür hipradoxi kullanıyoruz. Astım mı, hava kesesi paraziti mi, solunum yolu enfeksiyonu mu bilmiyorum. Sulu sulu hapşırıyor, viyk viyk diye nefes alıyor, 1 aydır böyle. Kuyruğu inip kalkıyor. Haraketinde birşey yok, az yem yiyor bu nedenle bazen kakasi sadece beyaz ve sulu oluyor, yem yedirince elimle kakasi yeniden düzeliyor. Yardımlarınızı rica ederim

Merhabalar, kuşum hala aynı, 6 gündür hipradoxi kullanıyoruz. Astım mı, hava kesesi paraziti mi, solunum yolu enfeksiyonu mu bilmiyorum. Sulu sulu hapşırıyor, viyk viyk diye nefes alıyor, 1 aydır böyle. Kuyruğu inip kalkıyor. Haraketinde birşey yok, az yem yiyor bu nedenle bazen kakasi sadece beyaz ve sulu oluyor, yem yedirince elimle kakasi yeniden düzeliyor. Yardımlarınızı rica ederim

Karnında şişlik var mı? Ortamda onu rahatsız eden bir şey olabilir mi toz falan? Bence solunumda sorunu var nefes alıp vermesinde falan da sorun var diyorsunuz çünkü ama ilaç neden etki etmiyor anlayamadım. Vitamin ve prebiyotik takviyesi de yapın ilaç bittikten sonra. Fotoğraflarını atma şansınız varsa kuşun ve dışkıların iyi olur. Bir de hapsurdugunda falan tüylerine bulasiyorsa yumuşak bir peçete yada pamukla temizleyin o suları. Yem yemiyosa mutlaka zorla elinizle de olsa yedirin güçten dusmesin.

Karnında şişlik yok, 2 haftadır antibiyotik kullanıyor sanırım o yüzden istahi kapandı. Çok yemediği için dışkısı çok azdi nokta nokta ama normal formda, bugün dediğiniz gibi yaptım, zorla ve oyunla yedirdim. Önce aycekirdegi kırıp verdim çünkü cok seviyor, sonra elle besledim. Yarın dışkısını paylaşacağım.

Merhabalar Allah Rızası için bir bilen yardım etsin. Gece oldu yine başladı, sabaha kadar böyle inliyor, yatamıyoruz kaç gündür. Sabah ve aksam daha iyi ama gece olunca bu hale geliyor. Aşağıda yeni video yükledim. Kaka resmi de ekledim. Inliyerek nefes alma ve sulu hapşırık. Yok mu bir bilen lütfen bana yardimci olun.

Ekli dosyalar

• 20190716_230949.jpg
    20190716_230949.jpg
    811.7 KB · Görüntüleme: 35
  • 20190716_230943.jpg
    20190716_230943.jpg
    881.4 KB · Görüntüleme: 36
Rahat nefes alması için kaynar su dolu kaba vicks koyun o kabın ağzını ince bezle örtüp kabı kafes yakınlarına koyun. Solunum güçlüğü çektiğini düşünüyorum.

• Beğen
Tepkiler: Kca
Eczaneye gittim viks istedim bana ekte resmini paylastigimi verdi, okaliptus felan dedi, kaynar suya koydum kafesinin yanina koydum. Birsey degismedi.Azicik azaldi sesi.

Ekli dosyalar

• 20190717_002231.jpg
    20190717_002231.jpg
    1.7 MB · Görüntüleme: 35
Bu uygulama kuşu rahatlatır, daha iyi nefes almasını sağlar ancak tedavi için ilaç kullanması lazım. Veterinere gidip bu durumu anlatsanız?

Geri