Karadeniz Pet

Muhabbet kuşum sağ ayağının arka iki parmağını kullanamıyor

cakirts

Yeni Üye
Merhabalar,
Muhabbet kuşum sağ ayağının arka iki parmağını kullanamıyor. Bu durum yaklaşık 20 gündür mevcut. 10-12 gün önce veterinere götürdüm fakat pek bir şey anlamadı.

Veteriner, ayağı kırılmış ya da felç olmuş olabilir dedi. Bulunduğum bölgede muhabbet kuşlarında deneyimle veteriner bulmak çok zor. Hiçbiri muhabbet kuşlarından anlamıyor. Zaten veterinerin kendisi de kliniğinde muhabbet kuşları için ekipman olmadığını pek bir şey yapamayacağını söyledi.

Gözlemlerim
Ayağı bu hale geldiği andan beri ayağında ağrı vs. hissetmiyor. Dokununca bağırmıyor, çok aktif şekilde hareket edip uçabiliyor. Kuşum eskisi gibi yine çok hareketli ve çok neşeli. Kafesinde de çok aktif. Bu nedenle ayağında kırık olduğunu düşünmüyorum.

Sağ ayağına masaj ederken o parmaklarına güç vererek parmağımı kavramaya çalışabiliyor.

Günde birçok kez sağ ayağını ağzına getirip parmaklarını ağzıyla temizliyor.

Kafesin içerisinde tüneklere normalde olması gerektiği gibi basabiliyor ve o ayağına da ağırlık verebiliyor.

Bu süre zarfında yaptıklarım
10 gün boyunca suyuna vitamin ekledim. Güneşli günlerde 1 saat boyunca güneşe çıkarttım. Devamlı ilgilenip kafesini temizliyorum.

Arkadaşlar yardımlarınızı bekliyorum. Acaba kuşumun ayağına ne olmuş olabilir?

Resimler
birinci.jpg ikinci.jpg

Son düzenleme:
B kompleks vitamini alıp suyuna multivitamin ile katın. Protein ( aminoasitler ) içeren bir multivitamin olsun. Ayrıca probiyotik de katın vitaminli suya

Tek parmağı tersmi dönmüş kırdımı acaba ? Protez felan gerekmezmi hocam

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Tek parmağı tersmi dönmüş kırdımı acaba ? Protez felan gerekmezmi hocam

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
Arka iki parmağını ön iki parmağının altına alarak basıyor. :(

Eğer kırılmış olsa acı çekmez mi? Ayağı böyle olduğundan beri birçok kez o ayağına masaj yaptım, parmaklarını kıpırdattım. Hiç canı yanmadı.

@Selçuk YÜKSEL bey, söylediğiniz vitaminlerin ve probiyotik'in siparişini verdim. Umarım kuşum bir an önce sağlığına kavuşur.

Bu arada bugün kuşum sol ayağını dinlendirmek için kendine çekip sağ ayağının üzerinde komple tüneği saracak şekilde uyuyordu. Tüm parmaklarıyla normal bir şekilde tüneği sarmış durumda.

20180327_195408.jpg

Farklı bir önerisi olan var mı? Durum hala aynı.

Bence kuşunuz bunu artık kabullenmiş ve yaşamında bir eksiklik yaratmıyor ona sağ ayağında tek şekilde durabiliyor bence o parmaklara giden tendonlari sinirlerde zarar gormusnolabilir yada kuşunuz bunu kendi yapıyor olabilir kırık çıkık yok yavrulukdan kalma bir hasar da olabilir ama dediğim.gibi kuşunuz gayet iyi yaşıyor bence prk endişe etmeyin ilacbfelan derken kuşunuza daha fazla zarar verebilirsiniz

SM-G955F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Bence kuşunuz bunu artık kabullenmiş ve yaşamında bir eksiklik yaratmıyor ona sağ ayağında tek şekilde durabiliyor bence o parmaklara giden tendonlari sinirlerde zarar gormusnolabilir yada kuşunuz bunu kendi yapıyor olabilir kırık çıkık yok yavrulukdan kalma bir hasar da olabilir ama dediğim.gibi kuşunuz gayet iyi yaşıyor bence prk endişe etmeyin ilacbfelan derken kuşunuza daha fazla zarar verebilirsiniz

Cevabınız için teşekkürler. Aslında bende sizinle benzer görüşteyim.
Tahminimce bu sorun oluştuğu gün ayağını incitmiş, daha sonra düzelene kadar böyle kullanmış ve bu durumu kabullenip şuan böyle yaşamayı tercih ediyor.

Neşesi yerinde, fakat ayağı bu şekil kullandığını gördüğümde üzülüyorum. Eski haline geri getirmek için bir şeyler yapmak istiyorum. :(

Cevabınız için teşekkürler. Aslında bende sizinle benzer görüşteyim.
Tahminimce bu sorun oluştuğu gün ayağını incitmiş, daha sonra düzelene kadar böyle kullanmış ve bu durumu kabullenip şuan böyle yaşamayı tercih ediyor.

Neşesi yerinde, fakat ayağı bu şekil kullandığını gördüğümde üzülüyorum. Eski haline geri getirmek için bir şeyler yapmak istiyorum. :(
Bazen biz ne kadar çok istesekde olmuyor o yüzden elimizden bir şey gelmiyor

Geri