Karadeniz Pet

Muhabbet kusum tüy doküyor ama çok halsiz

Enboy1

Yeni Üye
Benim muhabbet kuşum 1,5yaşında yaklaşık 1 aydır sessiz sürekli uyuyor. İshali yok yemini düzenli yiyor fakat yer yemez uyuyor. Kafesi açtığımızda uçuyor fakat belli bi süre sonra tekrar uyumak istiyor. Çok tüy döktü ve şu anda sanırım çıkartıyor. Tüy çıkartma döneminde böyle olması normal mi ? Ne yapmam gerekiyor ?

Son düzenleme:
Benim muhabbet kuşum 1,5yaşında yaklaşık 1 aydır sessiz sürekli uyuyor. İshali yok yemini düzenli yiyor fakat yer yemez uyuyor. Kafesi açtığımızda uçuyor fakat belli bi süre sonra tekrar uyumak istiyor. Çok tüy döktü ve şu anda sanırım çıkartıyor. Tüy çıkartma döneminde böyle olması normal mi ? Ne yapmam gerekiyor ?

9-D762-C1-F-B853-4-C17-8764-4348-C75142-CF

Kuşunuzun tüy süreci sancılı geçiyor, ağır tüye girmiş dediğimiz genel olarak kuşun tüye girip uzun süre tüy de kalması çok fazla tüy kapsüllerinin aynı anda çıkması kuşlar için sancılı geçer.

Kuşlar tüy döneminde halsiz, iştahsız, agresif olabilirler. Kuşunuzun stres altında olduğunu düşünüyorum.

Haftada 2 kez mama 1 kez vitamin takviyesi yapın, tüy dönemi geçene kadar vitamini haftada 2 kez verebilirsiniz B vitamin takviyesi tüy döneminde büyük önem taşır.

Kafesi daha yüksek bir yere alıp kuşunuzun rahatsız edilmeden daha rahat etmesini sağlayınız.Kuşu haraket etmesi uçması için zorlamayınız.

Kuş mutsuz stresli bu yüzden tüy döküyor. Bakım şartlarını gözden geçirmeni tavsiye ediyorum. Öncelikle muhabbet kuşuna uygun bir kafes seç. Geniş ve büyük bir kafes olsun. Daha sonra tüneklerini tahta tünek kullan. Salıncağını daha büyük bir salıncakla değiştir. Gün içinde bol bol uçur. Dal darı, kıvırcık, meyve sebze ile ödüllendir kuşu. Ve kaliteli bir yem kullan. Suyunu günlük tazele. Gün içinde bol bol konuş ilgilen. Bunları yaptıktan sonra kuşuna uygun bir eş al çift besle.

Tüy sorunu için 3 günde bir olucak şekilde kaliteli bir B kompleks vitamini kullan. Bir kaç haftaya tüy sorunu kalmaz....

Geri