Karadeniz Pet

muhabbet kuşum yavrusunun tüylerini yoluyor

yasmin.71

Yeni Üye
merhaba. benim kuşumun iki yavrusu var. biri 14 diğeri 12 günlük. fakat annenin yıllardan gelen tüy yeme takıntısı var. yavruları besliyor ama tüylerini tek tek çekip yiyor. anneyi ayırınca baba kesinlikle yavrular ile ilgilenmiyor. besleme aparatı aldım yavruyu beslemek için yavru ağzını açmadı ben de beceremedim belki kursağı dolu olduğu için. şimdi ben anneyi ayırmalıyım bilemedim çok çaresiz kaldım. bu gidişle yavruklarda tüy kalmayacak bu tüyler sonradan çıkar değil mi. yani daha önce 11 yavrusu oldu onlara da aynısını yaptı ayırdık baba bakmıştı. tabi o baba yaşlıydı sonra öldü. şimdiki eş çok avare anne olmayınca yavrular umrunda değil. Aslında ben yaşı itibariyle yumurtlamasını hiç istemiyordum ama gitti yemliğin içine kuluçkaya yattı ben de mecbur yuvalık taktım. çok uzun yazdım biliyorum ama bi akıl verin.

Yavruların tüyleri Kaliteli B vitamini takviyesi ile tekrar çıkar lakin biraz uzun sürer. Tüy yolma sorunu için yukarıya link bıraktım konuyu incelersiniz mutlaka iyot kemirme taşı alıp kafese takın.

Erkeği ayırırsanız yavruları beslemiyor ise ve sizde elle besleme işlemini yapamıyorsanız yavrular telef olur şimdilik anneyi ayırmayın kalsın.

şimdi internetten iyotlu taş diye sipariş verdim. aslında kafeste iki tane gaga taşı var ama demek iyotlu farklı oluyo. yavrular bi büyüseydi ben stresten çatlamadan... aklım sürekli onlarda

Geri