Karadeniz Pet

Muhabbet kuşum yumurtayı neden atıyor

pasaminikkusum

Yeni Üye
Erkek muhabbet kuşuma yumurtlamaya başlamış dişi bir muhabbet kuşunu eş olarak aldım. Yuvalık takılıydı. Yaklaşık iki üç hafta sonra çiftleşmeye başladılar. Dişi bu süre zarfında iki günde bir kafesin içine yumurtladı. Başlarda salonda duruyorlardı. 1 haftadır kafes başka odada yüksekçe bir yerde duruyor. Dişi kuş hala kafesin içine yumurtluyor.

Bu arada erkek muhabbet kuşum ilk çiftleşmesi. Sürekli tünekten düşüyorlar çiftleşme kısa sürüyor.

----Yumurtalar boş ise tecrübesizlikten mi kaynaklanıyor?

----Dişi kuş yumurtaların boş olduğunu anladığı için mi yuvalığa değil de kafese yumurtluyor veya atıyor?

----Yoksa bana kızdığı için mi atıyor?

Dişi kuş folluğu sahiplenmedigi icin bunlar oluyor.Yumurtlamaya baslamıs dişi almıssınız ve yeni ortamına alısmadan folluga alısmadan yumurtlamak zorunda kalmıs ve kafese yumurtlamıs diger sorunlarınız da bu yüzden.Kuşları uygun sıcaklıkta rahatsız edilmeyecekleri bir odaya insan boyundan yüksek bir yere asın gerisini onlar halleder.

LG-M250 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Peki süreç böyle devam ederse yumurtlama ve çiftleşme ne zaman biter ?

Dişi kuş folluğu sahiplenmedigi icin bunlar oluyor.Yumurtlamaya baslamıs dişi almıssınız ve yeni ortamına alısmadan folluga alısmadan yumurtlamak zorunda kalmıs ve kafese yumurtlamıs diger sorunlarınız da bu yüzden.Kuşları uygun sıcaklıkta rahatsız edilmeyecekleri bir odaya insan boyundan yüksek bir yere asın gerisini onlar halleder.

Peki süreç böyle devam ederse yumurtlama ve çiftleşme ne zaman biter ?

Yumurtlamaya başlamış dişi kuştan kastınız kızışmış dişi mi ? Anne strese girmiştir . Yumurtlamadan önce yuvalıklarını kendilerine göre düzenlerler . Yuvalığın kenarıni kemirme gibi durumları oldu mu ?

Yumurtlamaya başlamış dişi kuştan kastınız kızışmış dişi mi ? Anne strese girmiştir . Yumurtlamadan önce yuvalıklarını kendilerine göre düzenlerler . Yuvalığın kenarıni kemirme gibi durumları oldu mu ?

Evet kızışmış ve yumurtlamaya başlamış bir dişi.
Aynen yuvalığı kemiriyor ve yuvalık içindekileri bir kenara taşımış.
Bu sabah bir yumurtayı kafese atmıştı. Az öce bir kontrol ettim. Yuvalıkta da bir yumurtaya yatıyor.
Diğer yumurtaları boş olduğu için mi attı acaba ?

Evet kızışmış ve yumurtlamaya başlamış bir dişi.
Aynen yuvalığı kemiriyor ve yuvalık içindekileri bir kenara taşımış.
Bu sabah bir yumurtayı kafese atmıştı. Az öce bir kontrol ettim. Yuvalıkta da bir yumurtaya yatıyor.
Diğer yumurtaları boş olduğu için mi attı acaba ?
Kafes dibine attığı yumurtayı geri yuvalığa koyulduğu zaman da aynı yumurtayı geri mi atıyor ? Şuan üstüne yattığı yumurta sayısı kaç ve kaç gündür yatıyor annenin yuvalıkta olmadığı bir zaman telefonunuzun flaşıyla yumurtaları kontrol etmeyi deneyin .

İlk yumurtaları yukarıda söylediğim sebepten dolayı kafese yaptı.Muhabbet kuşu yumurtayı dolu bos ayırt edemez günü gelir çıkmayınca bırakır umudu keser.erken sahiplendi follugu demek ki icine de yaptı yumurta.Yavru olur yakında bu yumurtaya da dokunmayın uygun ortamı saglayıp kusları kendi haline bırakın.

Kafes dibine attığı yumurtayı geri yuvalığa koyulduğu zaman da aynı yumurtayı geri mi atıyor ? Şuan üstüne yattığı yumurta sayısı kaç ve kaç gündür yatıyor annenin yuvalıkta olmadığı bir zaman telefonunuzun flaşıyla yumurtaları kontrol etmeyi deneyin .

Daha öne yumurtayı geri koyduğumda kırdı. Şimdi kafesin içindekileri de ellemiyorum. Şu an bir yumurtaya yatıyor. Onu da kırar diye kontrol etmeye korkuyorum.

İlk yumurtaları yukarıda söylediğim sebepten dolayı kafese yaptı.Muhabbet kuşu yumurtayı dolu bos ayırt edemez günü gelir çıkmayınca bırakır umudu keser.erken sahiplendi follugu demek ki icine de yaptı yumurta.Yavru olur yakında bu yumurtaya da dokunmayın uygun ortamı saglayıp kusları kendi haline bırakın.

Daha öne yumurtayı geri koyduğumda kırdı. Şimdi kafesin içindekileri de ellemiyorum. Şu an bir yumurtaya yatıyor. Onu da kırar diye kontrol etmeye korkuyorum.
Kuşunuza kalamar kemiği felan verdiniz mi kalsiyum eksikliğinden dolayı da yumurtayı kirarlar bir şeyleri kemirme isteği doğar yumurtlama zamanında . Baba ile ilişkileri nasıl babadan kaynaklı strese de girmiş olabilir kuşlar çok hassas hayvanlar maalesef

Yumurta 1 hafta 10 gun sonra kontrol edilebilir.o zaman anlasılır.uygun ortamda kendi haline Bırakın kusları rahatsız etmeyin ! Yakında yavru alırsınız.

Kuşunuza kalamar kemiği felan verdiniz mi kalsiyum eksikliğinden dolayı da yumurtayı kirarlar bir şeyleri kemirme isteği doğar yumurtlama zamanında . Baba ile ilişkileri nasıl babadan kaynaklı strese de girmiş olabilir kuşlar çok hassas hayvanlar maalesef

Kafeste her şey mevcut. Erkek muhabbet kuşum da çok ilgili sürekli yuvanın önünde duruyor. İlk kuşum ve ilk yumurtalar olduğu için çok tecrübesizim :)

Yumurta 1 hafta 10 gun sonra kontrol edilebilir.o zaman anlasılır.uygun ortamda kendi haline Bırakın kusları rahatsız etmeyin ! Yakında yavru alırsınız.

Kuluçkada 5 günü geçeb yumurtanın içi dolu mu boş mu olduğu anlaşılır 1 hafta 10 gün sonra nedir hayvan yumurtadan çıkmiş olur nerdeyse . Benim muhabbet kuşum kendisine bakılmaktan rahatsız olmaz mesela ben bakınca yani kişinin kuşu ile arasındaki ilişkiye bağlı bu durum . Bütün kuşlar şöyledir demek doğru olmaz .

Kafeste her şey mevcut. Erkek muhabbet kuşum da çok ilgili sürekli yuvanın önünde duruyor. İlk kuşum ve ilk yumurtalar olduğu için çok tecrübesizim :)
Evet anlasılıyor yapmanız gereken günde 1 kere kontrol etmek sadece.Kuslarınız da hiç bir problem yok Kafanız karısmasın o yüzden.

Şu an bir yumurtaya yatıyor olması bile benim için yeterli. Umarım her şey yoluna girmiştir. Teşekkür ederim :)

Kuluçkada 5 günü geçeb yumurtanın içi dolu mu boş mu olduğu anlaşılır 1 hafta 10 gün sonra nedir hayvan yumurtadan çıkmiş olur nerdeyse . Benim muhabbet kuşum kendisine bakılmaktan rahatsız olmaz mesela ben bakınca yani kişinin kuşu ile arasındaki ilişkiye bağlı bu durum . Bütün kuşlar şöyledir demek doğru olmaz .
Piyangodan mı cıktın hanımefendi.Biz genel ve garanti olandan bahsediyoruz

Kuşlarınla ilgili olman çok güzel bir şey . Bazrn anneler babanın fazla ilgisinden de boğulabiliyorlar Sağlıklı kuşların olur inşallah

Arkadaşın kusları hazır ve herşey normal.Lütfen kafa karıstırmayın.

Erkek muhabbet kuşumu ben yetiştirdim huyunu biliyorum ama dişi kuşu üretimhaneden aldım haliyle huyunu bilemiyorum. Zamana bırakmak en iyisi. Sonraki kuluçka döneminde daha bilgili olmuş olurum. Teşekkür ederim:)

Arkadaşın kusları hazır ve herşey normal.Lütfen kafa karıstırmayın.

Kafa karıştırmak ? Ben kesin şöyle yapın demiyorum beyefendi bende kuşlara sahip birisiyim . Neden olabileceği hakkında sadece fikir ürettim . Abartıp konuyu iyice saçmalaştırmayın lütfen