Karadeniz Pet

Muhabbet kuşum yuvaya girmiyor

Kdemirbolat

Yeni Üye
Arkadaşlar 2 gün önce yuva aldım dişi kuş girsin diye girmiyor nasıl girdirebilirim birde elimi bir ıssırdı kopartacaktı neredeyse normal mi bukadar çenesinin kuvvetli olması

Eşi var mı, çiftleşiyorlar mı?
Bunlar olsa dahi iki gün içinde alışmayıp girmemesi gayet normal.
Dişi kuşların çenesi, erkeklere göre çok daha güçlüdür. Eğer yuvaya girmesi için zorladıysanız koparmadığına şükretmeniz lazım.

Eşi var mı, çiftleşiyorlar mı?
Bunlar olsa dahi iki gün içinde alışmayıp girmemesi gayet normal.
Dişi kuşların çenesi, erkeklere göre çok daha güçlüdür. Eğer yuvaya girmesi için zorladıysanız koparmadığına şükretmeniz lazım.
Eşi var ayrıca kanattı hayatımda ilkkez gördüm 2 yıllık erkek kuşum asla böyle ısırmıyordu ama yeni olduğunu için sanırım ayrıca dişi eve geleli 1 hafta oluyor kusuyorlar fakat kavgada var dişi kızışmış bana hamile gibi geldi kuyruğu aşşaıda karnı şiş fakat hiç çifleştiklerini görmedim

Eğer yumurta varsa muhtemelen size gelmeden önce çiftleşmiştir. Yuvalığa alışması için belirli bir süre lazım. Önce onun varlığına alışacak, sonra tanımak için dışarıdan kemirecek, kafasını sokmaya başlayacak, kısa süreli girip çıkacak, en son olarak yuva düzeni oluşturmaya başlayacak. Siz çok sabırsız davranıp hemen içine girmesini ve yumurtlayıp kuluçkaya yatmasını istemişsiniz. Eğer yumurtası varsa muhtemelen başarısızlıkla sonuçlanacak, çünkü bir süre yuvalığa girmeme ihtimali yüksek. Eğer kavga ediyorlarsa tavsiyem, en az iki hafta dişi kuşu başka kafese almanız ve ikisine de yem ve mama takviyeleri ile kondisyon yüklemeniz. Yuvalık takılı kalsın ama erkeğin kafesinde. Dişi kuşun farklı kafeste durması lazım. Cere rengi değişene kadar da ayrı tutabilirsiniz. Sürenin uzun olması da yarar var.

Bu arada dişinin kuyruğu aşağıda ve karnı şiş demişsiniz, inşallah dişide farklı bir sıkıntı yoktur.

Geri