Karadeniz Pet

Muhabbet Kuşuma Nasıl Yeni Kelimeler Öğretebilirim?

furkan00

Yeni Üye
Cümleten Selamun Aleyküm, öncelikle kısaca kendimden söz edecek olursam muhabbet kuşlarına çok ilgi duyan fakat çok az bilgisi olan birisiyim. Bu forumda uzun zamandır takip ettiğim bir iinternet sitesi. Artık üyelik alayım dedim ve bu camianın içerisine katıldım.

Yaklaşık 2 yıldır baktığım bir muhabbet kuşum var. Tahminim 2,5-3 yaşlarında. Fakat muhabbet kuşumun cinsinde bile tereddüt yaşıyorum. Alırken erkek olduğunu söylemişlerdi ama dişi olabilir diye aklımı bulandıranlar oldu. Burada gördüğüm kadarıyla gerçekten bu işten son derece iyi anlayan arkadaşlarımız var. Onlara muhabbet kuşumun cinsiyetini sormak istiyorum. Cevap vereceklere gerçekten şimdiden çok teşekkür ederim.

Öğrenmek istediğim bir diğer en önemli husus ise muhabbet kuşuma nasıl yeni kelime öğretebilirim? Bunla ilgili forumda araştırma yapmama rağmen iyi bir bilgi sahibi olamadım. Muhabbet kuşum 2,5 yaş civarında. Allah nazardan saklasın gerçekten çok canlı çok sevimli bir kuş. Kafesini açık bıraktığımda sabahları gelip üstüme konar ve beni yavaşça uyandırır. Elimi yukarı aşağı oynattığım zaman her seferinde kendi ismini söyler. "Cici kuş" kelimesini bu esnada ve diğer zamanlar sıklıkla tekrarlar. Biri hapşırdığı zaman "sende gör" lafını duymayana kadar susmaz. Oda oda gezerek bizleri arayan, evin bireylerini tek tek bir yere toplayabilen bilen çok sevimli bir kuş. Hatta yere konar ve bizlerle kovalamaca oynar. Emekler adımlarla kendini kovalatır sonra o beni kovalamaya başlar. Son derece neşeli bir hayvan. İnanın buna benzer onlarca hareketi var.

Doğadaki birçok sesi mükemmel taklit eder. Evdeki çeşme sesini, hapşırma sesini, taşıtların seslerini, motor seslerini birebir taklit edebilen ; seslere karşı çok dikkatli ve kafesini açtığımız an omzumuzdan,kafamızdan kovsak dahi gitmeyen, dizimizde veya kolumuzda kendiliğinden rahatça uyuyabilen bir hayvan. Buna rağmen yıllardır ne kadar uğraşsam da CİCİ KUŞ tan başka bir kelime öğretemedim. Hiçbir şekilde tekrarlamıyor. Aşkım, başkan gibi içerisinde ç olan veya içerisinde p,ç,t,k dan biri sıklıkla yer alan kelimeleri dahi öğretemedim. Varsa cici kuş yoksa cici kuş :)

Lütfen yardım edin, yardımlarınızı bekliyorum. Çok teşekkür ederim.

Muhabbet kuşumun resimleri

72rDkN.jpg

LdWDaZ.jpg

1jlEyN.jpg

vYvPE4.jpg

nY3l7M.jpg

V21DVv.jpg

Son düzenleme:
Kuşunuz dişi ve çek.Dişiler fazla kelime öğrenemez diye biliyorum.

Son düzenleme:
dişi kuşlar daha az konuşurlar ama konuşuyorlar benim evdeki kuşlarımdan erkek kuşum 10 15 kelime konusur ayrı bir kafeste dişi kuşta var oda ben onla konusruken ve erkeğin söylediklerini dinlerken öğrenmiş dişide konuyor ama erkek kadar net değil cici kuşu öğrendi diyelim canım cici kuş diyebilirsiniz veya 3 kere canım dersin ilgisini cekmek için cici kuş dersin sonra bu sekilde yeni kelimeleri öğretirsiniz ben kusuma bitanecik kusum benim canım benim diyordum sevmek amaclı oda bitanecik kusum bitanecik kusum diyor gercekten cok mutlu oluyorum =)

dişi kuşlar daha az konuşurlar ama konuşuyorlar benim evdeki kuşlarımdan erkek kuşum 10 15 kelime konusur ayrı bir kafeste dişi kuşta var oda ben onla konusruken ve erkeğin söylediklerini dinlerken öğrenmiş dişide konuyor ama erkek kadar net değil cici kuşu öğrendi diyelim canım cici kuş diyebilirsiniz veya 3 kere canım dersin ilgisini cekmek için cici kuş dersin sonra bu sekilde yeni kelimeleri öğretirsiniz ben kusuma bitanecik kusum benim canım benim diyordum sevmek amaclı oda bitanecik kusum bitanecik kusum diyor gercekten cok mutlu oluyorum =)

gerçekten güzel ve mantıklı bir teknik

Aleyküm selam. Sizin kuş dişi ve maşallah oldukça sevimli :) Bende dişi kuşuma ancak cici kuş dedirte bilmiştim orda kalmıştık malesef, birde dişi kuşlar sanki daha cana yakın gibi bilmiyorum banamı öyle geliyor benim ki de hiç üstümden inmezdi oynardı ederdi nerde olsam gelir bulurdu beni arıyodu resmen oda oda, şimdiki erkek kuşum hamster'dan mı çoğaltılmış nedir anca sağı solu kemiriyor durmadan :D

erkek kuşlar daha iyidir çabuk alışır çabuk konuşur dişi kuşlar daha otoriter ve asosyeldir ayrıca sadıktırlar yani dicem o ki ben de erkek diye almştım ama şimdi alışınca hiç farkı kalmadı sadece az konuşlar ama cici kuş diyebiliyo daha doğrusu cici gu diyo şimdilik benim adım veli bana vi diyo ... yani alışınca hiç farkı kalmıyo hatta daha sevecen oluyomuş bende tecrübeyle öğrendim bunu kuşun dişi ve maşallah çok güzel yanına eş almayı düşünüyormusun yaşı gelmişte geçmiş bile bi zamandan sonra yalnızlkık onlar için işkence oluyo her ne kadar ilgilensekte

Cevaplarınız için çok teşekkür ederim. Yardımcı oldunuz gerçekten, muhabbet kuşumun dişi olduğunu öğrendim bu cevaplarla beraber ben erkek sanıyordum hala :) Dediğiniz gibi madem fazla kelime öğrenemiyor dişiler varsın sadece cici kuş desin yeter ki bu sevecen hareketleri devam etsin :)

Güzel bir yöntem denemekte fayda var. İnşallah netice alabilirim :)

erkek kuşlar daha iyidir çabuk alışır çabuk konuşur dişi kuşlar daha otoriter ve asosyeldir ayrıca sadıktırlar yani dicem o ki ben de erkek diye almştım ama şimdi alışınca hiç farkı kalmadı sadece az konuşlar ama cici kuş diyebiliyo daha doğrusu cici gu diyo şimdilik benim adım veli bana vi diyo ... yani alışınca hiç farkı kalmıyo hatta daha sevecen oluyomuş bende tecrübeyle öğrendim bunu kuşun dişi ve maşallah çok güzel yanına eş almayı düşünüyormusun yaşı gelmişte geçmiş bile bi zamandan sonra yalnızlkık onlar için işkence oluyo her ne kadar ilgilensekte

Sağ olun güzel temennileriniz için. Aslında işin doğrusu yanına eş almak istemiyorum. Hareketlerini unutur, ilgiyi keser diye korkuyorum. Eve gelen küçük çocukları daha kıskanıyor. İlgiyi tamamen kendisine istiyor, başka bir şeyi sevdiğimiz zaman kıyameti kopardığı için eş almakta tereddüt ediyorum. 1 haftadır misafir olarak henüz 1 yaşında olmayan bir erkek kuşu bize bırakılınca ayrı kafeslerde aynı yerde tutuyorum. Bazen gidip o erkek kuşun gagasından bizimki öpmeye etmeye kalkıyor zorla :) o geldiğinden beri hareketleri daha da arttı ama yine de çekiniyorum bu erkek kuş gittikten sonra yanına bir eş aldığımda hareketlerini unutur mu diyerek.

Geri