Karadeniz Pet

Muhabbet kuşuma teşhis koyamadım

Aokiin

Yeni Üye
Merhabalar 2 yaşlarında muhabbet kuşuna sahibim.
Öncelikle ilk kez kendimi çaresiz hissediyorum. Daha önce kusma gibi vakalar yaşamıştım. Salyalı yem çıkarma falan.(yüzü gözü salya oluyordu bu esnada) Vitamin vererek kuş yemini eksik etmeyerek kurtuluyordu.
Şu durum nedense içimde bir huzursuzluk hissine sebep oluyor. Çünkü uzun sürüyor bu seferki rahatsızlığı.

Gözlemlerim:

*İlk başta dışkısında yem tanesi gördüm yaklaşık 1-2 gün.
*Kuşum eskisinden az konuşuyor.(bizimki genelde ötmüyor konuşuyor sürekli maşallah)
*Olduğu yerde ağzından kuru yem taneleri düşürüyor. Sanırım bu farklı bir durum bilmiyorum. (Eskiden kur yaparken çıkarırdı tırnağıma yada kafesteki aynasına oda hafif ıslak olurdu salyalı.)
*Gün içinde sanırım fazla uyuyor. En azından eski haline göre.Ben bilgisayar başındayken bazen dayanamayıp açıyorum az canlansın diye biraz sağa sola koşturunca gelip elimde uyuyor kafasını sırtına gömüp.
Bir de gözleri normale göre hastalıktan mı bilmiyorum ufak gibi. Genelde uykulu halde olduğundan mıdır bilmiyorum gerçi. Ve tüyleri kabarık duruyor. Havadan da olabilir mi?

İlk kez böyle bir şeyle karşılaştığım için nette biraz araştırdım. Rahatsızlığında tam olarak teşhis koyamadığım için tedavi de kararsız kaldım. Okuduğum kadarı ile evde uygulayabileceğim şeylerden elma sirkesi uyguladım suluğuna bir kaç damla. 1 gün sonra değiştirdim suyunu ve vitamin damlattım 5 damla. Tekrar sirke denemeyi düşünüyorum ertesi gün.

Buna karşın arada cazırdıyor hani tünekte koşturuyor kafesten çıkar gibisinden. Çıkardığım zamanlarda genelde uçmaz çok insancıldır. Ya bana konar ya da halıda falan gezer kendi kendine takılır. Sıkılınca geri bana gelir. Yani tam komple hasta diyemiyorum bu sebepten.

Şunu da belirteyim ilk olarak yaşadığım yer bir ilçe ve veteriner yok diyebiliriz. Ya da şöyle söyleyeyim kuşlarla alakası yok. O yüzden benim yapabileceğim tavsiyelerde bulunursanız gereksiz yorum olmaz ve daha verimli olur.

İlk kez bu konuda konu açıyorum. Hoşgörünüz için teşekkürler.
Her yorum için yine teşekkürler şimdiden,
----------------------------------------------
GÜNCELLEME (13:47 26.10.2016)
----------------------------------------------

Kuşumdaki kabarma ve dışkısındaki yem çıkma şuan yok.
Arada ağzından yem çıkarıyor. Bunu rahatsızlık olarak görmüyorum şimdilik.
Kafesteyken boş vakitlerinde uyuyor.(normal mi bilmiyorum)
Saldığımda bana geliyor biraz ötüp konuştuktan sonra canı isterse halıya iniyor, istemezse elimde tek ayak falan uyuyor.
Her gün hep tüylerini temizliyor.(şu ufak kepek gibi olan şeyleri ayıklıyor)
Ve bir bakmışım ishal bazen dışkısı poposunda kalıyor çok bulaşmamakla beraber bir bakmışım dışkısı normale dönmüş.

Siz neler düşünüyorsunuz?

Son düzenleme:
Kuruma olsa elinize aldığınızda alt kısmındaki kemikler bıçak gibi elinize batar iç mantar olabilir kusmada varsa ki iç mantar var ise kusması iyi bir durum sirkeyi 2 günde bir verin ama arkasına vitamin verecekseniz 1 gün sade suda verin bu arada marketlerden alınan sirkenin pek faydası yok organik bulmanız gerekiyor

Kuruma olsa elinize aldığınızda alt kısmındaki kemikler bıçak gibi elinize batar iç mantar olabilir kusmada varsa ki iç mantar var ise kusması iyi bir durum sirkeyi 2 günde bir verin ama arkasına vitamin verecekseniz 1 gün sade suda verin bu arada marketlerden alınan sirkenin pek faydası yok organik bulmanız gerekiyor

Organik bulabilirsem uygularım teşekkürler yorum için. Başka önerileriniz var mı ? az önce kafesinden çıkardım yem kavanozuna gitti. Bende kapağında verdim halının üzerinde epey yedi. İştahı iyi gibi ama daha sonrasında elime gelip yine kafasını sırtına gömdü. Yemek yemek dışında fazla aktif değil umarım iyileşir ya.

Organik bulabilirsem uygularım teşekkürler yorum için. Başka önerileriniz var mı ? az önce kafesinden çıkardım yem kavanozuna gitti. Bende kapağında verdim halının üzerinde epey yedi. İştahı iyi gibi ama daha sonrasında elime gelip yine kafasını sırtına gömdü. Yemek yemek dışında fazla aktif değil umarım iyileşir ya.
Bi resim paylaşabilir misiniz şimdi 2 yaşında kuşun kur kusması normal kuş tüyde felan olmasın

Benim erkek kuştada vardı bu dışkısında yemler ve o aralar kafesinde kuş kumu yoktu sanırın ondan yoksa başka bişeymi şuan yok ama bi sorim dedim

Durum güncellemesi : Dışkısında yine yem gördüm :/

Bi resim paylaşabilir misiniz şimdi 2 yaşında kuşun kur kusması normal kuş tüyde felan olmasın

Resimi ne için istemiştiniz? Yem kusmasının kumdan olacağını pek sanmıyorum. Dediğim gibi bu kusma vakasıyla daha öncede karşılaştım. Ama ya aynaya karşı yada parmağıma ıslak yem kusardı. Şuan kuru kuru düşüyor ağzından. Tüylenme konusunda bilmiyorum. Çok sık tüylerini düzeltiyor şu ufak kepek gibi şeylerden dökülüyor. Fakat bu halsizlik sebebi olacağını sanmıyorum.

Kuş kumunu sürekli eksik etmemeli miyim kafesten? Yoksa haftada 1 kere versem yeterli olur mu?

Resimi ne için istemiştiniz? Yem kusmasının kumdan olacağını pek sanmıyorum. Dediğim gibi bu kusma vakasıyla daha öncede karşılaştım. Ama ya aynaya karşı yada parmağıma ıslak yem kusardı. Şuan kuru kuru düşüyor ağzından. Tüylenme konusunda bilmiyorum. Çok sık tüylerini düzeltiyor şu ufak kepek gibi şeylerden dökülüyor. Fakat bu halsizlik sebebi olacağını sanmıyorum.
Tüy değişimi fazlasıyla halsizlik yapar özellikle mevsim geçişlerinde

Tüy değişimi fazlasıyla halsizlik yapar özellikle mevsim geçişlerinde

Bu geçiş dönemi için destekleyici ekstra bir şey yapmalı mıyım? Vitamin takviyesi gibi. Ayrıca dışkısında yem çıkması yinede bir rahatsızlık belirtisi değil midir? Dikkat ettiğim kadarıyla her dışkısında olmuyor arada oluyor.

Bu geçiş dönemi için destekleyici ekstra bir şey yapmalı mıyım? Vitamin takviyesi gibi. Ayrıca dışkısında yem çıkması yinede bir rahatsızlık belirtisi değil midir? Dikkat ettiğim kadarıyla her dışkısında olmuyor arada oluyor.
Öğütmede zorluk çekiyordur biraz kanarya yemi karıştırın yeminize arada bir mama yapıp verin sindirimi kolaylaştırır mevsim değişiminde tüy değişiminde E vitamini ile destekleyebilirsiniz suyuna katılacak vitaminlerdende alabilirsiniz koyu yeşil yapraklı bitkilerdede e vitamini bulunur ıspanak gibi mamaya katabilirsiniz

Aynı belirtiler benim kusumdada vardı 2 ay içerisinde öldü malesef çok tedavi yöntemi denedim kurtaramadim inş sen kurtarabilirsin öldüğü gün çok kusmuştu heryer yemdi kustugu icin yediği yemden beslenemio ve zamanla zayıflayıp ölüo çok zor bir durum gözünüzün onunda 2 ay can cekismesi

Öğütmede zorluk çekiyordur biraz kanarya yemi karıştırın yeminize arada bir mama yapıp verin sindirimi kolaylaştırır mevsim değişiminde tüy değişiminde E vitamini ile destekleyebilirsiniz suyuna katılacak vitaminlerdende alabilirsiniz koyu yeşil yapraklı bitkilerdede e vitamini bulunur ıspanak gibi mamaya katabilirsiniz

Biber, biber yaprağı, Fesleğen zararlı mıdır?. Kuş kumunu ne kadar sürede, nasıl ve ne ölçüde vermeliyim? Suyuna katılan vitamin almıştım damla şeklinde. Aynı şekilde onuda ne kadar süre ve her defasında kaç damla vermeliyim?

Aynı belirtiler benim kusumdada vardı 2 ay içerisinde öldü malesef çok tedavi yöntemi denedim kurtaramadim inş sen kurtarabilirsin öldüğü gün çok kusmuştu heryer yemdi kustugu icin yediği yemden beslenemio ve zamanla zayıflayıp ölüo çok zor bir durum gözünüzün onunda 2 ay can cekismesi

Üzüldüm ya :( Minnacık bedenleri var. Göz göze gelip hareketsizce öylece hüzünlü bakması içimi buruyor benim de. Umarım düzelir ya.

Boynunu-Kafasını ileri geri yaparak az salyalı yem çıkardı bu iyi bişiy mi acaba ?

Biber, biber yaprağı, Fesleğen zararlı mıdır?. Kuş kumunu ne kadar sürede, nasıl ve ne ölçüde vermeliyim? Suyuna katılan vitamin almıştım damla şeklinde. Aynı şekilde onuda ne kadar süre ve her defasında kaç damla vermeliyim?
Şimdi her vitaminin kullanım dozu ayrı aldığınız markayı aratın internetten bulursunuz ben hazırladığım kuru mamaya sürekli kırmızı pul biber azda olsa koyarım bir zararını görmedim fesleğen konusunda bir bilgim yok kuş kumu için minik suluklar var kumluk diye geçiyor oraya kumu koyup kafese asın kuş ihtiyacı olduğu kadar tüketir zaten yani sürekli kafeste kalabilir

Kuş kumunu kafeste daima bulundurmalısınız.
O gerektiği kadarını tüketir.

Bu da merak edenler için benim Mavilim
2016-10-17-0200.jpg

Kuş kumunu kafeste daima bulundurmalısınız.
O gerektiği kadarını tüketir.
Bundan sonra hep bulunduracağım inşallah. Madem kuş kendi ihtiyacı kadar yemekte. Sorun olmaz ozaman. Az önce koydum hemen abandı kuma. :)

2016-10-17-0204.jpg

Bunlar da kullandığım malzemeler
2016-10-17-0203.jpg

Geri