Karadeniz Pet

Muhabbet kuşumda bir anormallik var ama hastalığı ne çözemiyorum

Ozz

Yeni Üye
İyi günler yaklaşık bir haftadır muhabbet kuşumda bir durgunluk var tüylerini kabartıp uyuyor. Ama kafesten çıkardığım zaman durumu değişiyor hareketleniyor. Tüy döktüğünü düşündüm ama tüy dökmüyor. Bir tek burun rengi değişiyor bu bu durumu açıklar mı bilemiyorum.
Dışkısı da normale göre daha az kabız olduğunu düşündüm ama tüylerine yapışmış bir dışkı yok. Biraz marul yedirdim marul yerken çok neşeliydi hatta bir kaç saat neşesi sürdü. Ama şimdi gene kabardı ve uyuyor. Bu konuda fikri olan dostlarım yardımcı olurlarsa çok sevinirim.
DSC_0016.JPG

Cereyan falan mı kaldı? Gerçekten tüyleri çok garip.

Farkli bir konuda yasini irkini sormussunuz evet renk olarak guzel tuy yapisi olarak garip ustalar es alin tavsiyesinde bulunmuslar bu durumun yavrulara gecme olasiligi var bence es almak mantikli degil yasli bir kus size aliskin es kabul edecegini sanmiyorum

Bu kış babamla birlikte kalmak zorunda kaldı o zaman sıkıntıdan tüyleri böyle oldu. Yazın ben geri alınca tüyleri bir miktar düzeldi ama kalanları böyle tiftik tiftik :( tüy dökümü zamanı değişir diye ümit ediyorum. Hastalığı hakkımda bir fikriniz var mı? Eskiden böyle durumlarda hep oksifix verirdim iyi gelirdi. Artık o da piyasadan kalkmış :(

Farkli bir konuda yasini irkini sormussunuz evet renk olarak guzel tuy yapisi olarak garip ustalar es alin tavsiyesinde bulunmuslar bu durumun yavrulara gecme olasiligi var bence es almak mantikli degil yasli bir kus size aliskin es kabul edecegini sanmiyorum
Evet yaşını ve ırkını sordum dün gece çünkü çok yaşlı olduğunu düşünüyorduk ailecek bu yüzden hastalığı da yaşı dolayısıyla normal geliyordu bize. O konuda yaşının 3 civarı olduğu söylenince hastalığın yaşlılığından kaynaklanmadığını düşünüp bu konuyu açtım. Tüyleri doğuştan beri öyle değil genetik bir bozukluk olduğunu sanmıyorum. Tüy döküm dönemleri sağlıklı geçmediği için öyle sanırım zamanla düzeliyor.

b vitamin komplexi al acilen tüyleri içinde c vitamini kullan kuşun bakimsiz

SM-N915F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

• Beğen
Tepkiler: Ozz
Suyuna 2 damla limon 1 2 damla sirke koy. Bebek aspirininin ceyregini ez suyuna kat aman cok olmasin kursaklarini deluyormus belki yavrucak usutmustur .ishali var mi. Varsa eczaden tetra 250 mg al ,ceyregini suyuna kat acidir cok katma .tetra genel halsizlige de iyi geliyor diye okudum ama gene de bir arastir.
Allah sifa versin.

• Beğen
Muzik ac ona biraz ilgilen sev her seyin basi sevgi tek ilacla olmuyor

• Beğen
Suyuna 2 damla limon 1 2 damla sirke koy. Bebek aspirininin ceyregini ez suyuna kat aman cok olmasin kursaklarini deluyormus belki yavrucak usutmustur .ishali var mi. Varsa eczaden tetra 250 mg al ,ceyregini suyuna kat acidir cok katma .tetra genel halsizlige de iyi geliyor diye okudum ama gene de bir arastir.
Allah sifa versin.
arkadaşın dediklerini uygulaya bilirsin tüy yapısı stres e bağlı olarak bozulduğunu düşünüyorum tedaviden sonra B vitamini kullanmanı tavsiye ederim tüy yapısını düzenler. ilaç verirken geceden suyu çekin en az 8 saat susuz kalsın sabah erkenden ilaçlı suyu verin kendisi acı bulup içmez ise sırınga ile ağzına damlatın sabah akşam 2 şer damla. tetra 250mg yarım suluğa çeyrek yeterli günlük mutlak suyu değiş 3 gün devam et ilaca. beslenmesine dikkat et hastalıktan dolayı kesebilir beslenmeyi kendisi yem yemiyor ise elle beslemen gerekecek. Geçmiş olsun

• Beğen
kuşunuz french molt gibi olmuş ve vitaminsizlik var güzelcene vitaminleyin tüyden dolayı strese girmiş gibi görünüyor.

arkadaşın dediklerini uygulaya bilirsin tüy yapısı stres e bağlı olarak bozulduğunu düşünüyorum tedaviden sonra B vitamini kullanmanı tavsiye ederim tüy yapısını düzenler. ilaç verirken geceden suyu çekin en az 8 saat susuz kalsın sabah erkenden ilaçlı suyu verin kendisi acı bulup içmez ise sırınga ile ağzına damlatın sabah akşam 2 şer damla. tetra 250mg yarım suluğa çeyrek yeterli günlük mutlak suyu değiş 3 gün devam et ilaca. beslenmesine dikkat et hastalıktan dolayı kesebilir beslenmeyi kendisi yem yemiyor ise elle beslemen gerekecek. Geçmiş olsun
kahraman bey zamanında tetra 250 mg bir litre suya döküp strese giren kuşuma kullandım ters tepti hayvan felçli gibi oldu neden bilmem.fazla yaşamadı sonrasında.ilacı içince de eli ayağı tutuluyordu.bana kızdılar hayvanı neden ilaca boğuyorsun bilip bilmeden diye.

Hepinize çok teşekkür ediyorum. Ben çarşamba günü forumda okuduğum bir ilaç tarifini uygulamaya başladım. (sarımsak soğan limon elma sirkesi nane kekik vs. Var içinde) İlk iki gün tadını sevmediği için ağzına şırınga ile damlattım dün gece kendi suluktan içmeye başladı :) ilk gün yem de yemiyordu elimde yedirdim iki gün boyunca, bugün kendi yemlikten yemeye başladı. Çok şükür düzelmeye başladı. Hastalığı geçince bahsettiğiniz vitaminleri de alıp vericem tüyleri düzelir inşallah. Bir de tüy bakım spreyleri var internette onlardan kullansam işe yarar mı?

Geri