Karadeniz Pet

Muhabbet kuşumda bir yıldır anlayamadığım tıksırma

Sevgi Çakır

Yeni Üye
Merhaba herkese, kuşumda anlayamadığım bir rahatsızlık var. Yardımcı olursanız çok çok sevinirim.
Limon (Muhabbet kuşum) 1 yıldır ara ara bu şekilde tıksırıyor. Sürekli bu şekilde değil, 4-5 gün bazen 8-9 günde bir böyle yapıyor. Sadece 2-3 dakika sürüyor sonra kendine geliyor. Bunu yaptığı sırada kuyruk aşağı yukarı iniyor. Sanki kulağını kaşımaya çalışıyor gibi. O anda nefes almada zorluk çektiğini düşünüyorum. Burnundan da su fışkırıyor bazen. 3 dakika sonra bütün her şey geçiyor eski haline geri dönüyor.
Şubat ayında bir defasında çok uzun sürmüştü, ertesi günü veterinere götürdüm, antibiyotik ve A vitamini kullandık 1 hafta. Antibiyotiğin hiç bir etkisi olmadı. Ama vitamini kullandığımız süre boyunca bu rahatsızlığında azalma oluyordu. Veteriner eğer enfeksiyondan kaynaklı bir sorunu var ise antibiyotik kullanımı ile geçmiştir dedi.
Genel olarak çok oyuncudur. Tüylerini kabartması, az yemesi, su içmemesi, uçarken yorulması, kusması, ağız kokusu gibi hiçbir şeyi yok. Ama neden böyle yapıyor anlamıyorum.
Limon evinden kaçmış gelmişti. Cinsiyeti erkek sanırım. Bir yıldır bizimle, 1,5 - 2 yaş civarında olduğunu düşünüyorum.
3 hafta öncede yeni bir kuş daha sahiplendik, o da erkek. Aynı kafeste değiller ama iyi anlaşıyorlar. Henüz aynı anda kafeslerini açmıyorum ama birini açınca diğerinin kafesine gidip onunla oynamaya çalışıyor. Bu sebepten yeni kuşa da bulaşığını düşünüyorum. Çünkü onda da bir kaç defa tıksırma gördüm.

Dışkı fotoğrafı
Kuşun videosu
Çekilen röntgen fotoğrafı

Hocam aynısı benim kuşumada oluyor şu son günlerde :(

Kardesim yazik degil mi bir yil degil 1 saat bekleme bir vet e gotur!

Kardesim yazik degil mi bir yil degil 1 saat bekleme bir vet e gotur!
Dikkatli okuduysanız veterinere götürdüğümü yazdım zaten. Veterinerden fayda görmeyince belki başına bu tür bir vaka gelen olduysa diye arkadaşların yorumunu almak istedim.

Hocam aynısı benim kuşumada oluyor şu son günlerde :(
Farklı belirtiler de var mı diye sık sık takip etmenizi tavsiye ederim. Forumlarda çok araştırdım ama benim kuşumda tıksırmadan başka bir belirti olmadığı için çıkmazda kaldım. Eğer başka belirtiler var ise hastalığını anlayabilirsiniz. Mesela hareketsizlik, iştah kaybı, dışkı bozukluğu vs. bunlar önemli belirtiler.

Astim olabilir mi acaba cok gecmis olsun evde sigara icmeyin uzun omurlu saglikli olsun kusunuz :)
bir veteriner den ziyade cunku veteriner hic bir sey anlamasada para almak icin sizi geri cevirmez ve tedavi denemis gibi yapabilir klasik ilac ve antibiyotik vercekki 1 hafta sonra tekrar gidin 2-3 vizite ucreti alsin vb... siz hayvan hastanesi kanatli bolumu yada kuslardan anlayan vet e gidin baktirin...cok yok kus dan anlayan gercek anlamda 1 vet :) Gecmis olsun :) evde kuf-nem-mantar olabilirmi birde temizlik diye her yil evi boyatmayin o da bir kimyasal soluorlar vb...

Astim olabilir mi acaba cok gecmis olsun evde sigara icmeyin uzun omurlu saglikli olsun kusunuz :)
bir veteriner den ziyade cunku veteriner hic bir sey anlamasada para almak icin sizi geri cevirmez ve tedavi denemis gibi yapabilir klasik ilac ve antibiyotik vercekki 1 hafta sonra tekrar gidin 2-3 vizite ucreti alsin vb... siz hayvan hastanesi kanatli bolumu yada kuslardan anlayan vet e gidin baktirin...cok yok kus dan anlayan gercek anlamda 1 vet :) Gecmis olsun :) evde kuf-nem-mantar olabilirmi birde temizlik diye her yil evi boyatmayin o da bir kimyasal soluorlar vb...
Yorumunuz için teşekkür ederim.
Astım değil bence çünkü anlık oluyor ve gidiyor, uçarken zorlanmıyor, nefes nefese kalmıyor. Astım olsaydı bir yıl gibi bir sürede daha da kötü olurdu diye düşünüyorum.
Evde sigara içilmiyor. Evden kaçıp gelen bir kuş olduğu için önceki bulunduğu ortam nasıldı bilmiyorum. Geldiğinden beri bu şekilde ara ara tıksırıyor.
Götürdüğüm veteriner egzotik hayvan veterineriydi. Kuş sürekli tıksırma hareketini yapmadığı için götürdüğüm zaman tıksırmasına denk gelmediler, videou göstererek anlatmıştım.

Ne demek :) ben tesekkur ederim :)
Gecmis olsun cok, ist da iseniz hayvan hastanesi ne goturun lutfen.Ayrica evdeki petler ozellikle kuslar sahibim beni birakmasin diye saglikli numarasi da yaparlar vb...Yinede 2. bir vet e goturun nolur nolmas.Birde hapsirma tiki olabilir bilmiorum yani bu hapsirma tiki en son dusuneceginis sey olsun o yusden basta yasmak istemedim :) Egzotik vet ler yine dedim gibi buyuk papagan vb irk lardan zenginlere hitap etmek icin bu yolla para icin secmis olabilir yani bilmiorum umarim iyi bi vet dir?Belki bigun vet de kalsaymis?Ben vet olsam gozlemleyim derdim de; o da kusu yol ve farkli ortam ayri bi strese sokabilirdi tabii...
Ne sanslisinis yaa bende evden kacan bir kus istiorum :) Cama su ve tohum birakcam yarin :) misafirlar icin de kumrular cok oburlar :)
Cunku can ticaretini bundan saglik ticaretini bir turlu kavrayamiorum :)

Alerjisi olabilir;Duvar boyasi-altindaki gaste/magazin/hablu kagit lar dan etkilenebilir bunlar agir kimyasal ve agartici icermektedir.
Ltfn evinizde kuf-nem-mantar varmi baktirdin sigortaciniza ve muhabbet kusunuzun omru boyunca 1 kerelik odasini su bazli beyaz boya ile boyatin,tekrar boyamayin.
Sonra evdeki camasir deterjani ve yumusaticisi cok zararli;kullanmayin soda ve sirke yeter hem kus hem sizin icin daha saglikli vb :)
Tulunu ve kafesini de sirkeli sicak su ile yikasaniz yeter ve iyi kaya tuzu ile mamalik yemlik ve suluklarda icme suyu tabii..
Biras maden suyu :) Sora baskaa belki kabuk yemler rahatsis ediordur;
Kabuksuz yem tavsie etmem besin ozelligi yoktur;
Pelet yem suan Versele Laga nin 3 kg lik olani uygun.Yani size israf olmayacai icin 10-12 ay gider bir paketi iyi saklayin vakumlu posetlerde
+vakumlu yemek kurularinda aylik yemek ihtiacini bolun orn;300 gr....
Haftada bir tohum yerine yulaf+dal dari verebilirsinis vb :)
Gecmis olsun umarim duzelir yaani belki bakarsinis bu bir tik fln dir 15 sene yasar umarim :)
Dedim gibi Pelet Yem Kusunuzun omrunu uzaticaktir...Ben pelet yemi kir-toz-kabuk acisindan deil vitamin cesitlilik acisindan tavsie ediorum,
Bildiginiz baska daha organik daha az katkisis bisi varsa ondan da alabilirsinis yabanci sitelerden...
Buradan alabilirsiniz fiyati uygun;
Yorumlarda sormuslar tek paket mi diye bu da tek paket ve orjinal.Yani bunu aldiktan sora ayni firmadan bulamazsaniz alirken tek orjinal paketmi diye sorun;
cunku hem sahte olabilio hemde buyuk ambalajlardan bolunmus bozuk cikabilio vb cok uckagit var bu kus sektorunde hr sektorde oldugu gibi :)
Veya tanidik petsop dan alin orjinal tek paket bu urun bence cok uygun.
Versele Laga Nutribird B14 Muhabbet Pelet Yem 3 Kg

Kafesin altindaki gaste/magazin/havlu kagit lar dan etkilenebilir bunlar agir kimyasal ve agartici icermektedir.Demek istedim :) bunun yerine izgara kus kumu olabilir vb...Kisaca hem siz hem kus sagligi icin kimyasallardan tivi-radyasyon-elektro manyetik dalgalardan uzak durmalisiniz.
Mumkunse iyi uyusun diye ayri bir oda da olsun tivi yaninda deil ustunu ortmeyin hersanah acip aksam kapatin takilsin :) bi oyun parki t tunek vb...de iyi olur :)
Tek se yanina ayri bi kafes de tabii :) finc-kanarya vb koyarsanis da canii sklmaz hemde onlarin otusunu taklit eder vb :)
Aileye uzun omurler o da ailen olmus artik ;)

Sagliklar dilerim :) iyi bakarsaniz mineral tablet yada gazi alinmis maden suyu vb 1/5 oraninda icme suyuna pelet yem cunku tohumlar artik 100 sene evvelki gibi besleyici deil vb :) coguda paketde alsanis bayat kalitesiz oluo, Baska kalamar ahsap tunekler oyun parklari uzun uzun saglikli yasar yine de bu yasdiklarimi not alip bi vet sorun :) evdeki bitkiler de sorun yaratabilir onlari not alip.vete sorun yada apartman disindaki oto gazi-agaclar in tozlari polenleri-kirli hava?odanin sicakligi 24 derece olsun yine vet e sorun yani belki disardan filtrelenmis hava ile odayi temizlersiniz?Gunes onemli yada gozunu rahatsis etmeyen seramik li ledler baskaa :) kullandiginiz parfum-deo-sampuan bile :)Hersey olabilirr ;) Sagliklar mutluluklar dilerim :)

Gecmis olsun sagliklar dilerim :) Hapsurmasina tiksirmasina yaani evdeki soludugu zararli kimyasallar da neden olabilir ve evet sizi secmis eski yerinde sigara icilior olabilirdi sizin icmemenis cok iyi gelen misafirlere de icirtmeyin yada kapisini kapayin bu da onemli baskaa :) Eger kactiysa dikkat edin kafesiyle camin yada balkonun kenarina koymayin tekrar deneyebilir yani bazi kafeslerin mama/yemlik kapilarindan kafalariyla itip cikabiliorlar oraya da kilit yada karabina tarsi bisile kilitleyin yaramaz lik kacis denemeleri olabilir :) Kisacasi tum kimyasallardan hepinisin sagligi icin uzak durun derim :)
Evde camasir suyu vb oda sprei kimyasallardan uzak durun mum-tutsu hattaa bu led ampuller bile ozellikle beyaslari rahatsis eder vb...Mumkunse akkor ampuller.
Yani kisaca hersey olabildigince dogal olmali hem kus hem sizin icin :)
Evde kimyasal temisleyicilerden deterjanlardan uzak durun soda vb deterjan ve camasir suyu alternatifidir :)

Gecmis olsun sagliklar dilerim :) Hapsurmasina tiksirmasina yaani evdeki soludugu zararli kimyasallar da neden olabilir ve evet sizi secmis eski yerinde sigara icilior olabilirdi sizin icmemenis cok iyi gelen misafirlere de icirtmeyin yada kapisini kapayin bu da onemli baskaa :) Eger kactiysa dikkat edin kafesiyle camin yada balkonun kenarina koymayin tekrar deneyebilir yani bazi kafeslerin mama/yemlik kapilarindan kafalariyla itip cikabiliorlar oraya da kilit yada karabina tarsi bisile kilitleyin yaramaz lik kacis denemeleri olabilir :) Kisacasi tum kimyasallardan hepinisin sagligi icin uzak durun derim :)
Evde camasir suyu vb oda sprei kimyasallardan uzak durun mum-tutsu hattaa bu led ampuller bile ozellikle beyaslari rahatsis eder vb...Mumkunse akkor ampuller.
Evde kimyasal temisleyicilerden deterjanlardan uzak durun soda vb deterjan ve camasir suyu alternatifidir :)
Tek farkettiğim şey çok fazla gülen yüz olması :D

Tesekkurler siz de Hayat seni güldürmüyorsa espriyi anlamadın demektir. demissinis :)

Tavsiyeleriniz için teşekkür ederim.
Kuşumda önerdiğiniz yem dışında bir çoğunu kullanıyorum. Yem, tünek, oda koşulları, kuş kumu vs. Daha öncede kuş baktım iki tane, bir çoğunu biliyorum. İki kuşumda uzun yıllar yaşadı bizimle. Yemden kaynaklı olabilir diye onu da değiştirdim yine düzelme olmadı.
Farklı bir rahatsızlık ama çözemedim.
Forumda baktığımda A vitamini eksikliğinde de hapşırma olur yazıyordu. Bilginiz var mıdır o konuda acaba? Çünkü vitamini kullandığım zamanlarda azaldığını fark ediyordum.

Sevgi hanım olası ihtimalleri yazıyorum; Trichomoniasis, mantar yada boğazda tahriş..

Thicho için flagyl,
Mantar için mikostatin,
Olası tahrişler için antepsin şurup kullanılabilir..

Bu ilaçlardan sonra %90 tıksırma geçer.. Ve kuş kumunuda önermiyorum.. Bu tarz durumlara sebebiyet verebiliyor...

Sevgi hanım olası ihtimalleri yazıyorum; Trichomoniasis, mantar yada boğazda tahriş..

Thicho için flagyl,
Mantar için mikostatin,
Olası tahrişler için antepsin şurup kullanılabilir..

Bu ilaçlardan sonra %90 tıksırma geçer.. Ve kuş kumunuda önermiyorum.. Bu tarz durumlara sebebiyet verebiliyor...
Çok teşekkür ediyorum. Tricho ve mantardan başta bende şüpheleniyordum fakat durumu başlangıçtan bu yana aynı olduğu için hastalığında da ilerleme olmadığından bu hastalıkları elemiştim. O zaman tekrar bir gözden geçireyim.
Flagly ve mikostatini çok duymuştum ama Antepsin şurubu ilk defa duyuyorum.
Kaç gün ve nasıl kullanmalıyım bilgi verebilir misiniz?
Bu arada kuş kumunu da çok seviyor. İlk olarak kuş kumunu çıkartıp bir süre vermeyip gözlemliyeyim değişiklik olacak mı.

Geri