Karadeniz Pet

MUHABBET KUŞUMDA KURUMA HASTALIĞI MI VAR?

GÜLÇİN EREN

Yeni Üye
Merhabalar, burayı yeni keşfettiğim için tecrübeli kişilerden yardımcı olmasını rica ediyorum. 2 senedir benimle beraber yaşayan Boncuk isimli muhabbet kuşum 3 haftayı geçti hasta malesef. O kadar güzel konuşuyordu ki bir günde konuşmamaya başladı. Arada sırada ötüyor. İlk olarak kabarık şekilde durmaya hep uyumakla başladı. Vitamin verdim bir kaç gün. Sonra veterinere götürdüm. Bana 4 tane şırınga içinde karışım verdi. suyuna katmamı söyledi. 3-4 gün onu kullandım. Daha sonra onu kestim. Pek işe yaramadı diye başka veterinere gittim. O bakınca kuşunda kuruma başlamış dedi. Ben ilaç versem de işe yaramaz dedi. 1 haftayı geçti oraya gideli. ben de suyuna elma sirkesi damlattım. o da belki iyi gelir diye. ama bunları hep kararınca yaptım. Yemini yemeye suyunu içmeye devam ediyor. Bir komşumuzun kuş besleyen yakınından mikostatin ilacını aldım. Yaklaşık 1 hafta onu ağızdan verdim sabah akşam 1 damla olacak şekilde. Bazen dışkısı katı gibi bazen sıvı gibi değişkenlik gösteriyor. Kusma olmuyordu. Ama bugün son hali paylaşacağım resimlerdeki gibi ve yeminin yanına gidiyor biraz alıp kusma isteği geliyor. Dün böyle değildi ama. Üzülüyorum artık. Daha başka ne yapabilirim diye. Mikostatin ağızdan vermeye devam etsem mi yoksa farklı bir ilaç mı alsam bilemedim. Tecrübeli kişiler yazabilirse çok sevinirim. Resim paylaşıyor olacağım. @Selçuk YÜKSEL Sizin cevaplarınızı okudum. Yardımcı olabilirseniz memnun olurum.

Ekli dosyalar

• IMG_5821.JPG
    IMG_5821.JPG
    1.6 MB · Görüntüleme: 140
  • IMG_5818.JPG
    IMG_5818.JPG
    1.5 MB · Görüntüleme: 132
  • IMG_5823.JPG
    IMG_5823.JPG
    1.2 MB · Görüntüleme: 126
  • IMG_5822.JPG
    IMG_5822.JPG
    1.2 MB · Görüntüleme: 116
  • IMG_5825.JPG
    IMG_5825.JPG
    1.5 MB · Görüntüleme: 125
Lütfen bilgi sahibi olan kişileri bekliyorum. geç kalmak istemiyorum. yardımcı olabilirseniz sevinirim.

Gecmis olsun.benim mecburen kuscuya teslim etmek zorunda kaldgim kusum sanki..dondum geri almak icin ama satilmisti.icim yandi gorunce.gozlerim doldu..aynisi bence o diyecek kadar.

Keşke ilaçları yarıda kesmeseyseniz başladığınız bir tedaviyi sonuna kadar devam ettirseydiniz.İnşallah çözüm bulursunuz.Konu aşağılara inmesin ilaç tecrübesi olan arkadaşlar yardımcı olsun diye yazıyorum.
Edit:Geçmiş olsun

Çok teşekkür ederim. Mikostatin ilacını 1 hafta kullandım aslında. veterinerin verdiğini de 5 gün kullandım. elma sirkesi vitamin de hala veriyorum. hem temiz su hem bu şekilde veriyorum. Farklı bir ilaç var mıdır diye sormak istedim.

Dengesiz dışkılamanın bir sebebi koksidiyoz olabiliyor. Şu ana kadar verilen ilaçlarda da koksidyoz yok. Bir veterinerden vetakoksin veya sulphamezathine alın. Vetakoksin ise suluğuna 8 damla. Sulphamezethine ise 15 damla 4-5 gün kullanın. Ardından 3 gün vitamin 3 gün de probiyotik. Hepsi hergün taze hazırlanmalı.Geçmiş olsun.

Dengesiz dışkılamanın bir sebebi koksidiyoz olabiliyor. Şu ana kadar verilen ilaçlarda da koksidyoz yok. Bir veterinerden vetakoksin veya sulphamezathine alın. Vetakoksin ise suluğuna 8 damla. Sulphamezethine ise 15 damla 4-5 gün kullanın. Ardından 3 gün vitamin 3 gün de probiyotik. Hepsi hergün taze hazırlanmalı.Geçmiş olsun.
Tekrardan merhaba. Bu dünkü dışkısı ishal mi normal mi sizce. Bir de o aldığım ilaçların yan etkisi yoktur değil mi?

Ekli dosyalar

• 69693036-E591-41C2-B8DD-8ED78D91B22C.jpeg
    69693036-E591-41C2-B8DD-8ED78D91B22C.jpeg
    1.1 MB · Görüntüleme: 102
Gülçin hanım ilaçların yan etkisini düşünerek zaman kaybederseniz telafisi mümkün olmayan durumlar ortaya çıkabilir. Siz ayhan beyin tavsiyelerine vakit kaybetmeden uyun. Kendiliğinden düzelir mi acaba modundasınız ama düzelmez ilaç şart.

Ben bugün hemen temin edicem. sadece sormak istedim. Bir an önce düzelsin diye. Başka bir düşüncem yoktur. Teşekkür ederim cevabınız için. İyi günler.

Tekrardan merhaba. Bu dünkü dışkısı ishal mi normal mi sizce. Bir de o aldığım ilaçların yan etkisi yoktur değil mi?
Ben sümüksü ve sıvılı görüyorum. Diğer ihtimalleride deneyip elediğinize göre en kuvvetli şüphe koksidiyoza işaret ediyor. Kısaca bu dışkı normal değil.

Geri