Karadeniz Pet

Muhabbet kuşumda üst solunum yolu enfeksiyonu

omertopal

Yeni Üye
5-6 yaşlarındaki dişi muhabbet kuşum kapı gıcırtısına benzer sesler çıkartıyor ve kuyruğu aşağı yukarı oynuyor. Veterinere gittiğimde üst solunum yolu enfeksiyonu geçirdiğini söyledi ve bir tane ilaç verdi ismi lavotil onu suluğuna ayda 3 gün - günde 3 damla damlat dedi. Başka bir ilaç daha söyledi onu eczaneden alabilirsin dedi ismi mikostatin diye bir şurup. Bu şurubu da ayda 5 gün - günde 5 damla kullan dedi. Bu ikisini 6 ay boyunca kullan dedi. İlacın 4. günündeyim lavotili 3 gün verdim şimdi mikostatine devam ediyorum. O sesler azaldı ama kuyruk hareketleri hala devam ediyor. Evde petekleri yakıyorum peteğin yanına koyuyorum onu üşümesin diye. Zaten hemen uçuyor peteğe orada oturuyor ısınıyor. Kuş kumu var kafesini düzenli temizliyorum, gaga taşı var hatta darı da aldım ona. Daha farklı ne yapabilirim onun için?

Hasta kuşum

Kuşumun videosu "hasta kuşum" yazan yerde. Üstüne tıklayıp görebilirsiniz.

Lavotili üst üste 5 ya da 7 gün kullanın. Ayda 3 gün kullanırsanız, ilaca karşı bağışıklık kazanacak kuşun vücudu. Tam dolu suluğa 6 damla ekleyin.

Eğer kuşta mantar enfeksiyonu yoksa mikostatin kullanmanıza gerek yok..

Lavotili üst üste 5 ya da 7 gün kullanın. Ayda 3 gün kullanırsanız, ilaca karşı bağışıklık kazanacak kuşun vücudu. Tam dolu suluğa 6 damla ekleyin.

Eğer kuşta mantar enfeksiyonu yoksa mikostatin kullanmanıza gerek yok..
bugün lavotil vermedim yarın 6 damla koyup 2 gün daha mı devam edeyim?

Hayır, yarından itibaren üst üste 5 gün kullanın. İlaçtan sonra 3.gün probiyotik ve multivitamin takviyesi yapın.
tamamdır teşekkür ederim. ve mikostatin kullanmama gerek yok galiba mantar enfeksiyonu olup olmadığını söylemedi veteriner direkt kullanmamı tavsiye etti.

tamamdır teşekkür ederim. ve mikostatin kullanmama gerek yok galiba mantar enfeksiyonu olup olmadığını söylemedi veteriner direkt kullanmamı tavsiye etti.
Rica ederim. Dışkı fotoğraflarını atabilirmisiniz

WhatsApp Image 2020-11-06 at 20.00.56.jpeg

Dışkıları normal. Mikostatin vermeyin bence.
tamamdır. o zaman yarından itibaren tam suluğa günde 6 damla olacak şekilde üst üste 5 gün boyunca lavotil veriyorum. ilaç bittikten sonraki 3. gün de multivitamin veriyorum. multivitamin tavsiyeniz var mıdır bende deepfix multisol var daha önce onu vermeye çalışıyordum. ona mı devam etmeliyim yoksa başka bir tane mi almalıyım.

tamamdır. o zaman yarından itibaren tam suluğa günde 6 damla olacak şekilde üst üste 5 gün boyunca lavotil veriyorum. ilaç bittikten sonraki 3. gün de multivitamin veriyorum. multivitamin tavsiyeniz var mıdır bende deepfix multisol var daha önce onu vermeye çalışıyordum. ona mı devam etmeliyim yoksa başka bir tane mi almalıyım.
Röhnfried gervit-w alabilirsiniz multivitamin olarak. Probiyotik olarak ise probiacti bird.

Veterinerin söylediği tedaviyi birebir uygulayın. Lavotil 3 gün kullanılır , fazlası kuşa zarar verir prospektüsünü okuyabilirsiniz. Lavotil mantarı azdıracağı için de mikostatin vermiş

merhaba aynı kuyruk hareketi benim kuşumda da var ve ses de çıkartıyor biraz ama sizin videodaki kuşunuz gibi değil tüylerini kabartıp bi köşede duruyor hareket etmiyor yem yemiyor su içmiyor uyukluyor kabarık bi şekilde ve ishal. ne yapmam lazım nolur yardım edin :(

merhaba aynı kuyruk hareketi benim kuşumda da var ve ses de çıkartıyor biraz ama sizin videodaki kuşunuz gibi değil tüylerini kabartıp bi köşede duruyor hareket etmiyor yem yemiyor su içmiyor uyukluyor kabarık bi şekilde ve ishal. ne yapmam lazım nolur yardım edin :(
hemen bir veterinere (kuştan anlayan) ya da kuşçuya gidin ishal olduğunu söyleyin durumu anlatın gerekli ilaçları alın. mutlaka sıcakta kalsın. vakit kaybetmeyin, inşallah iyileşir.

Geri