Karadeniz Pet

Muhabbet kusumun ayağına sizce ne oldu ?

Paşa ve Şila

Yeni Üye
Arkadaşlar kusum uçarken duvara hafiften çarptı ve kafesinin önüne düştü kafesine tırmandı bende canı acımıştır diyerek omzuma aldigimda sol ayağına basamadigini farkettim ötmedide tünekte gezinirken tek ayak üzerinde ilerliyor şişme morarma vb.seyler yok gezinirken sağına agirlik veriyor ama su varki kafes demirlerindede geziniyor ayağı bu haldeyken kendi çabamla sardım ayağını ama sürekli ısırıyor sargıyı korktuda ve durgunlaştı yerde durmuyor
15473142672153526330897548868585.jpg
1547314296676984042890322959152.jpg
15473144093152766360491349038258.jpg
kafesinin demirlerinde asılı vaziyette duruyor sizce incittimi yoksa kırık mi daha önceden hic beslemedim alalı 30 gün oldu kusumu hediye geldi yardımcı olursanız sevinirim

Öncelikle ne olduğuna karar vermeden sarma işlemi uygulamanızı tavsiye etmiyorum. Sargıyı çıkarın. İkinci olarak kuşunuzun yaşadığı bu durumun benzerini birçok kuş yaşıyor. Örneğin tırnakları tüle takılabiliyor bu esnada çırpınıyorlar ve geçici bir süre o ayaklarının üstüne basamıyorlar. Sargıyı çıkarın ve gözlemleyin, eğer ki aynı durum devam ediyorsa kanatlı hayvandan anlayan bir veterinere götürün. Belki şuan sargı olduğu için bu hareketleri yapıyor olabilir, iyi forumlar dilerim.

Öncelikle ne olduğuna karar vermeden sarma işlemi uygulamanızı tavsiye etmiyorum. Sargıyı çıkarın. İkinci olarak kuşunuzun yaşadığı bu durumun benzerini birçok kuş yaşıyor. Örneğin tırnakları tüle takılabiliyor bu esnada çırpınıyorlar ve geçici bir süre o ayaklarının üstüne basamıyorlar. Sargıyı çıkarın ve gözlemleyin, eğer ki aynı durum devam ediyorsa kanatlı hayvandan anlayan bir veterinere götürün. Belki şuan sargı olduğu için bu hareketleri yapıyor olabilir, iyi forumlar dilerim.

[/QUOTE bende sarmayı düşünmedim aslında ama netten çok araştırdım gözlemlediğim kadarıyla netten benim kusumun ayagi da kırık tanısına vardım şuan sardığım için kendimi kötü hissediyorum çıkarmayı düşündüm buseferde çıkarınca durduğu yerde durmuyor o ayağıyla dahada zarar verir biraz olsun hareketlerini kısıtlaması amaçlı yaptım ama çıkarmam gerekiyor sanırım 1 kac gün gözlemlerim olmazsa son çare veteriner hafta sonu kapalı çünkü veterinerler

Eğer ki durduğu yeri veya tüneği ayağı ile kavrayabiliyorsa kırık değildir. Siz yine de dediğim gibi sargıyı çıkarıp gözlemleyin, zaten kırık varsa da kırık olarak düşünülen ayağın duruşunun ve şeklinin diğer sağlam ayağından farklı olduğunu anlayacaksınız. Tekrardan iyi forumlar dilerim, sonuçları yazarsanız sevinirim.

Eğer ki durduğu yeri veya tüneği ayağı ile kavrayabiliyorsa kırık değildir. Siz yine de dediğim gibi sargıyı çıkarıp gözlemleyin, zaten kırık varsa da kırık olarak düşünülen ayağın duruşunun ve şeklinin diğer sağlam ayağından farklı olduğunu anlayacaksınız. Tekrardan iyi forumlar dilerim, sonuçları yazarsanız sevinirim.
Tünegini kavrayamıyor ama kafes tellerini kavrayabiliyor ayagi sağ ayağından farklı ayrık duruyor biraz

Yukardaki yoruma ben de katılıyorum sargıyı çıkarın gözlemleyin ve veterinere gidin.
Sargıyı çıkardım sargı yapmamdaki tek amaç çok hareketli hareketini kısıtlasın daha fazla zarar vermesin ayagini yormasin diyeydi anladığım kadarıyla yanlış yapmışım ve çıkardım bugün farkettim ayağını kullanıyor kasindigi zaman tellerde geziniyor rahatlikla yere hic inmiyor tunegini kullanmiyor asıl mesele kırıldı mi incindimi bunu sormuştum odak konusu sargısı oldu merak etmeyin sargıyı çıkardım zaten çok geniş bir sargı olmuştu yorumunuz ilginiz için teşekkür ederim

Sargıyı çıkardım sargı yapmamdaki tek amaç çok hareketli hareketini kısıtlasın daha fazla zarar vermesin ayagini yormasin diyeydi anladığım kadarıyla yanlış yapmışım ve çıkardım bugün farkettim ayağını kullanıyor kasindigi zaman tellerde geziniyor rahatlikla yere hic inmiyor tunegini kullanmiyor asıl mesele kırıldı mi incindimi bunu sormuştum odak konusu sargısı oldu merak etmeyin sargıyı çıkardım zaten çok geniş bir sargı olmuştu yorumunuz ilginiz için teşekkür ederim
Esnetiyorda ayağını ama parmaklarını kafes teli haricinde yem yerken bile kavramıyor sadece biraz dayıyor genelde kaldiriyor

İncinme mi kırılma mı net üzerinden anlaşılmaz buna binaen veterinere gidin demiştim(röntgen çektirin) odak noktam kuşun ayağı :)

Yukardaki yoruma ben de katılıyorum sargıyı çıkarın gözlemleyin ve veterinere gidin.
Si
Hocam sakin olun ama odak noktası sargı değil. Hayvanı o şekilde gözlemleyin eğer ki devam ediyorsa veterinere götürün demiştik. Şimdi tekrar sorayım herhangi bir sıkıntı gözlemliyor musunuz ?

Si

Hocam sakin olun ama odak noktası sargı değil. Hayvanı o şekilde gözlemleyin eğer ki devam ediyorsa veterinere götürün demiştik. Şimdi tekrar sorayım herhangi bir sıkıntı gözlemliyor musunuz ?
Sakinim veterinere goturecegimi bende biliyorum son çare zaten orası suan elimden birsey gelmedigi icin çözüm bulmaya calisiyorum son anlattıklarım dışında gelişen birşey yok gözlemdeyim hala olursa yazarim

Geri