Karadeniz Pet

muhabbet kuşumun ayaklarında sıkıntı var?

betulsuskun

Yeni Üye
merhaba herkese. neredeyse 1 yaşına girmiş muhabbet kuşumun 8 haziran sabahı yanına gittiğimde sol ayağında bir sıkıntı olduğunu fark ettim. ayağının üstüne basabiliyordu fakat sıkmıyordu. ayağını hareket ettirebiliyordu, yukarı çekmek gibi. yani ayağında his vardı. oturduğumuz yerde kuşlardan anlayan bir abi var, ona sorduğumda incittiğini, bir süre sonra geçeceğini söyledi. ben de veterinere götürmedim çünkü arabamız yok ve yakınlarda veteriner yok, kafesle götürmek zor olacak. daha sonra 20 haziranda, yani dün, fark ettim ki sağ ayağı da aynı durumda. kafesin içinde hareket ederken gagasından yardım alıyor. iki ayağı da güçsüz durumda. kafesin teline atladığı zaman geri tüneğine dönmekte zorlanıyor vs. yine o dediğim abiye sordum dün ne olduğunu, kuşa gelip baktığında tüy değiştirme döneminde olduğunu, bu yüzden yorgun düştüğünü söyledi. suyuna birkaç damla sirke damlatın falan dedi. acaba başka bir şey var mı? eklediğim resimdeki gibi tutuyor ayaklarını arada bir. boynu falan kaşınınca ayaklarıyla kaşıyamıyor, tüneğe sürtünüyor. dediğim gibi veterinere gitmem sıkıntı olacak, tabii ciddi bir sorun varsa gideceğim. bu tüy dökme mevzusu doğru mu? ayaklarında güçsüzlük yapar mı böyle? cevaplar için şimdiden teşekkürler...

Ekli dosyalar

• 1529536363527285233907.jpg
    1529536363527285233907.jpg
    1.2 MB · Görüntüleme: 50
Tuy doneminden alakali bir durum olacagini sanmıyorum ki fotografa gore kus zaten tüyde değil attıgınız fotoğrafa gore yorumluyorum, ayağının altında bir sorun var mı olağandışı bir şey? Veya dokununca bir tepki veriyor mu?

Tuy doneminden alakali bir durum olacagini sanmıyorum ki fotografa gore kus zaten tüyde değil attıgınız fotoğrafa gore yorumluyorum, ayağının altında bir sorun var mı olağandışı bir şey? Veya dokununca bir tepki veriyor mu?
çok hafif bir kızarıklık var parmaklarının birleştiği yerde ama belli belirsiz ve dokununca yukarı çekiyor.

Yandan fotoğrafta kuş tüyde durmuyor artı olarak tüy döneminde ayaklarda güçsüzlük olmaz.(en azından ben öyle bir şey duymadım, gözlemlemedim) Arada bir ayağını içine çekmesi normal ancak sürekli olarak güçsüzlük varsa, yürümede zorluk varsa veterinere götürmenizi öneriyorum.

Yandan fotoğrafta kuş tüyde durmuyor artı olarak tüy döneminde ayaklarda güçsüzlük olmaz.(en azından ben öyle bir şey duymadım, gözlemlemedim) Arada bir ayağını içine çekmesi normal ancak sürekli olarak güçsüzlük varsa, yürümede zorluk varsa veterinere götürmenizi öneriyorum.
incitmiş mi ayağını neden olabilir bu durum peki? zamanla kendi kendine halledebilir mi? dediğim gibi, veterinere götürmek zor olacak o yüzden soruyorum.

Güç kaybı olduğu için kalsiyum ve vitamin eksikliği de olabilir diye düşünüyorum. Kalamar kemiğini bolca tüketsin, mama yapıp içine kemikten ufalayın biraz. Yumurta maması yapın. Günlük taze sebze meyvesini verin.(çok verirseniz sulu dışkı yapar) Suyuna ek vitamin de ekleyebilirsiniz. Tüm bunları yaptıktan sonra iki gün gözlemleyin ilerleme olmazsa veterinere götürün.

Güç kaybı olduğu için kalsiyum ve vitamin eksikliği de olabilir diye düşünüyorum. Kalamar kemiğini bolca tüketsin, mama yapıp içine kemikten ufalayın biraz. Yumurta maması yapın. Günlük taze sebze meyvesini verin.(çok verirseniz sulu dışkı yapar) Suyuna ek vitamin de ekleyebilirsiniz. Tüm bunları yaptıktan sonra iki gün gözlemleyin ilerleme olmazsa veterinere götürün.
tamamdır çok sağolun...

Geri