Karadeniz Pet

Muhabbet Kuşumun Banyo Yapmama Sorunu

BieberWax16

Yeni Üye
Merhabalar kuşum şuan nerdeyse 2 yaşına girecek ve 1.5 aylıkken beri bizde. Kendisi çok canayakın ve hiperaktif olmasına rağmen bu 2 yıllık müddette sadece 1 kere kendi iradesiyle su dolu bir kaba girip banyosunu yaptı. Onun dışında aynı şekilde kap bırakma, yuvasına banyoluk takma gibi birçok şey denesek de ne kadar uzun süre temizlenmeden de kalsa hiçbir zaman kendisi suya girmiyor. Bu uzun müddetten sonra da kendisinin çokca kaşınıp tüylerini dökmesinden banyo zamanının çoktan geldiğini anlıyoruz ve mecbur kendimiz bir leğende elde zorla yaptırmak zorunda kalıyoruz, biliyorum bu kuş için çok gerici bir hareket ve korktuğu banyo sırasında ve sonrasında belli ama başka çaremiz kalmıyor lütfen kuşumuza banyo konusunda yardımcı olabilecek fikirleri olan varsa paylaşabilir mi şimdiden çok teşekkürler

Bu konuyla ilgili youtubeda kendi yapabileceginiz basit banyoluk fikirleri var onlara bakabilirsiniz, kusun dikkatini cekmesi icin banyo kabina yesillik veya sevdigi bir oyuncagini suyun icine koyabilirsiniz, muslugu acip elinizi altina tutup kusun su sesine gelip altina girmesini saglayabilirsiniz ben de bu yontemleri denedim, benim kusum da su ictigi sulugunda kafasini sokup kendini yikamaya calisiyor ama disarda pek yikanmak istemiyor belki de korktugu birseyler vardir diye dusunuyorum.

Benim kuşum da 5 yaşında ve bu zamana kadar doğru düzgün hiç banyo yapmadı. Çok nadir muslukta akan suya sadece göğsünü değdiriyor ya da banyoluk takmama rağmen suluğunda yıkanmaya çalışıyor. Sadece göğsünü ve başını ıslatıyor. Zorlayıp avcuma alıp suyun altına da sokmak istemiyorum. Kendi haline bırakmak en iyisi.

Benim kuşum 3 yaşında yılda 3 4 kere kafesin içinde duş telefonu tutarak yıkıyorum kendisi alıştı zaten 2 aylıktan beri bende olduğu için. Suyun altına kendisi giriyor

Geri