Karadeniz Pet

Muhabbet kusu'mun hastaligi

insanicly

Yeni Üye
Merhabalar,
Muhabbet kusumuzun 3 haftadan suredir bir sorunu var ama bir turlu iyilesme goremedik.
Ekte gordugunuz gibi videolardaki gibi hareketleri var.
Devamli rahat nefes alamiyormus gibi bir hali var. Arada sanki tikaniiyormus gibi kusmaya calisiyor gibi durumlari var. veteriner'e gittik baytrill, vitamin ve mineral verdi ama pek bir ileleme alamadik ve hala pek keyfi yerinde degil. Kusu rahatlatmak icin yapabilecegimiz bir sey var mi?

Kakasi su sekilde biraz kuru ve koyu.
WhatsApp Image 2020-03-22 at 17.59.31.jpeg

Fotoğraftaki dışkılar taze mi? Veterinerin yazdığı vitaminleri kullanın ek olarak başka vitaminler vermeyin.

Not: Lütfen tahta tünek kullanım plastik tünek ayak sağlına çok zararlı ve dışarıdan alınan ballı krakerler de yine farklı maddeler içerebiliyor onun yerine haftada 1 dal darı verin.

Kuşta solunum sorunu var. Büyük ihtimal üst solunum yolu enfeksiyonu. Ancak astımda olabilir. Önce enfeksiyon tedavisi yapılması gerekiyor. Daha sonra bir gelişme olmaz ise astım tedavisi yapılması lazım.

Solunum enfeksiyonu için doksisiklin yada eritromisin etken maddeli bir ilaç kullanın. Daha sonra sorun düzelmez ise astım için ventolin şurup kullanın. Bu iki tedavide birer hafta yapılıcak...

Ve o baytrilide at çöpe gitsin. Solunum yolu enfeksiyonlarında hiç bir işe yaramaz. Sadece bağırsak enfeksiyonlarında (e-coli) işe yarıyor...

Baytrili kullanmayın.kayıbeyinin de dediği gibi üst solunum yolu enfeksiyonu var.doksisiklin etken maddeli olarak,veterinerden hiprodoxi ya da eczaneden monodoks alabilirsin.eğer geçmezse astım var çok büyük ihtimal onun içimde buraya yazarsın yardımcı oluruz.

Merhabalar,
Veterinerimiz röntgenden çıkan sonuçla mantar enfeksiyonu olduğu bulgusuna vardı

Şu an funit (itrakazanol etkenli) ile izotonik bir karışım yapıp, günde iki kez vermeye başladık.

Umarım bir iyileşme gözlemleriz. Baya bir üzülüyoruz şu an.

Eğer bir iyileşme göremezsek gene yazarım.

Merhabalar,
Veterinerimiz röntgenden çıkan sonuçla mantar enfeksiyonu olduğu bulgusuna vardı

Şu an funit (itrakazanol etkenli) ile izotonik bir karışım yapıp, günde iki kez vermeye başladık.

Funit doğru ilaç. Tedaviden sonuç alamazsanız yazarsınız tekrardan.

Funit doğru ilaç. Tedaviden sonuç alamazsanız yazarsınız tekrardan.

Tekrar merhaba,
Funit i izotonik suya karıştırmaya çalışıyoruz ama baya zorlandık, var mıdır bunun daha kolay bir yolu acaba?

Bir de kuş yaklaşık bir haftadır baytril vs antibiyotik kullanıyor. Şimdi kestik ama şu andan itibaren prebiotik takviyesi gerekir mi acaba? Mantar ilacı ile probiotik bir sıkıntı yapar mı?

Tekrar merhaba,
Funit i izotonik suya karıştırmaya çalışıyoruz ama baya zorlandık, var mıdır bunun daha kolay bir yolu acaba?

Bir de kuş yaklaşık bir haftadır baytril vs antibiyotik kullanıyor. Şimdi kestik ama şu andan itibaren prebiotik takviyesi gerekir mi acaba? Mantar ilacı ile probiotik bir sıkıntı yapar mı?
Kuşunuza 3 gün boyunca probiyotik verin ondan sonra tedaviye geçin. Funiti ne kadar dozajda kullanıcaksınız izotonik suya ekleyin. Funiti ezip toz haline getirip izotonik suya ekleyebilirsiniz

Kuşunuza 3 gün boyunca probiyotik verin ondan sonra tedaviye geçin. Funiti ne kadar dozajda kullanıcaksınız izotonik suya ekleyin. Funiti ezip toz haline getirip izotonik suya ekleyebilirsiniz
Anladım, mantar tedavisine hızlıca başlayalım istemiştim ama biraz florayı güçlendirmek iyi olacak anladığım kadarıyla.

Anladım, mantar tedavisine hızlıca başlayalım istemiştim ama biraz florayı güçlendirmek iyi olacak anladığım kadarıyla.
Aynen bağırsak florasını düzeltelim ondan sonra iç mantar tedavisine başlayın

Merhabalar,

İşgüzar bir vieteriner daha :confused: Çok merak ediyorum acaba mantarı röntgende nasıl görmüş. Adamlar mikroskopla zor görüyor...

Kuşumuz ilaçtan sonra kustu ne yapacağımızı şaşırdık.
üstüne başına geldi hep gözünün etrafındaki tüyler de döküldü :( ya da yapıştı mı anlamadık :(

WhatsApp Image 2020-03-27 at 17.33.10.jpeg

Merhabalar,

şu şekilde kafasını kaşıyor kusmuğu temizlemek için olabilir(bu arada gözünün etrafına kusmuk bulaştığı için öyle gözükmüş temizliğini yaptı, şimdi düzgün gözüküyor)

Genel hali de aşağıdaki gibi

Şu da dışkı:

Whats-App-Image-2020-03-27-at-21-20-52

Merhabalar,

şu şekilde kafasını kaşıyor kusmuğu temizlemek için olabilir(bu arada gözünün etrafına kusmuk bulaştığı için öyle gözükmüş temizliğini yaptı, şimdi düzgün gözüküyor)

Genel hali de aşağıdaki gibi

Şu da dışkı:

Whats-App-Image-2020-03-27-at-21-20-52
3,4 tane dışkı yapsın. Kuşta hala solunum yolu enfeksiyonu var.

Baytrili kullanmayın.kayıbeyinin de dediği gibi üst solunum yolu enfeksiyonu var.doksisiklin etken maddeli olarak,veterinerden hiprodoxi ya da eczaneden monodoks alabilirsin.eğer geçmezse astım var çok büyük ihtimal onun içimde buraya yazarsın yardımcı oluruz.

+1

Kuş akşamdan beri, bir önceki fotoda gönderdiğim dışında neredeyse hiç dışkı yapmamış.

Kırmızı dal darı koydum kafese, bir de besleyici mama koydum. Bunun dışında yapabileceğim bir şey var mı? Az yemiş olmasından korkuyorum.

Kuş akşamdan beri, bir önceki fotoda gönderdiğim dışında neredeyse hiç dışkı yapmamış.

Kırmızı dal darı koydum kafese, bir de besleyici mama koydum. Bunun dışında yapabileceğim bir şey var mı? Az yemiş olmasından korkuyorum.
Ellle besleme maması yapıp verin.

Geri