Karadeniz Pet

Muhabbet Kuşumun kafasın'da tüy dökülmesi

Öncelikle arkadaşlar kuşumun ismi boncuk ve 1 yavrusu var yaklaşık 30 gündür kutudaydı ve çok nadir çıkıyordu yavru azıcık büyüdü tüylendi filan artık çıkmaya başladı birde baktım kafasının arkası kel fotoğraflarını çektim merhem sürecektim fakat yavruyu beslerken yavrunun ağzına girer diye korktum 3.5 yaşında türü çekoslavak ne yapmam lazım önerileriniz varmıdır? bu arada kuş çok enerjik halsizlik filan yok.

Ekli dosyalar

• 20190411_150004.jpg
    20190411_150004.jpg
    755.1 KB · Görüntüleme: 35
  • 20190411_150020.jpg
    20190411_150020.jpg
    834 KB · Görüntüleme: 34
  • 20190411_150021.jpg
    20190411_150021.jpg
    817.9 KB · Görüntüleme: 36
  • 20190411_150035.jpg
    20190411_150035.jpg
    811.8 KB · Görüntüleme: 41
Kuşun dışkısının fotoğrafını yollar mısınız? Ayrıca kuşun tüylerinin döküldüğü kısımda kanama oluyor mu? Kuşun kanat köklerinin fotoğrafını yollar mısınız? Kaşıntısı var mı?

Kuşun dışkısının fotoğrafını yollar mısınız? Ayrıca kuşun tüylerinin döküldüğü kısımda kanama oluyor mu? Kuşun kanat köklerinin fotoğrafını yollar mısınız? Kaşıntısı var mı?
dışkısında böyle ama eşine ekmak içi vermiştim onuda vermiş boncuğa ondanmı acaba böyle oldu bu arada kızarmış kanama yok kanat altı fotoğrafını atamıyorum yerinde durmuyorki kerata ordan buraya zıplıyor

Ekli dosyalar

• 20190411_192835[1].jpg
    20190411_192835[1].jpg
    566.6 KB · Görüntüleme: 32
Son düzenleme:
dışkısında böyle ama eşine ekmak içi vermiştim onuda vermiş boncuğa ondanmı acaba böyle oldu bu arada kızarmış kanama yok kanat altı fotoğrafını atamıyorum yerinde durmuyorki kerata ordan buraya zıplıyor
Dışkı garip duruyor, kanat köklerini kontrol etmeniz önemli elinizle tutup köklerini kontrol edin bit, pire ve parazit için ilaç kullanıyor musunuz?

Ben dışkıyı anormal bulmadım. Kuşu gözlemler misiniz boyun tüylerini kendi mi yoluyor(stresten olabilir) yoksa dökülüyor mu?

Dışkı olması gerekenden daha katı gibi ayrıca şekil olarak da acayip buldum
Şekli peçeteye alındığı için tuhaf görünmüş olabilir, konu sahibi bu durumu netleştirir. Genellikle boyun tüylerinin yoluk görünmesi kuşun tüylerini yolduğu ihtimalini aklıma getirdi.

Hakılısınız. Peçete bana sıvı çekmiş gibi gözükmedi ama peçeteye belli bir süre sonra konulmuşsa zaten bu istediğim bir fotoğraf olmamış oluyor
Benim aklıma direkt dış parazit, bit ve french molt geldi. Yani kendisi yolsa farkedilir diye düşündüm ama bunu belirtseydim iyi olurdu.

Hakılısınız. Peçete bana sıvı çekmiş gibi gözükmedi ama peçeteye belli bir süre sonra konulmuşsa zaten bu istediğim bir fotoğraf olmamış oluyor
Benim aklıma direkt dış parazit, bit ve french molt geldi. Yani kendisi yolsa farkedilir diye düşündüm ama bunu belirtseydim iyi olurdu.
kakası kuru çiğnenmiş sakız gibi kanat altları normal baktım galiba tüylerini eşi yolmuş gibi sabahta kendini kaşıtıyordu suyunun içine sirke koydum kafasına zeytin yağı sürdüm bit ilacıda alırım belki şu anda iyi yavruYA BAKIYOR

kakası kuru çiğnenmiş sakız gibi kanat altları normal baktım galiba tüylerini eşi yolmuş gibi sabahta kendini kaşıtıyordu suyunun içine sirke koydum kafasına zeytin yağı sürdüm bit ilacıda alırım belki şu anda iyi yavruYA BAKIYOR
Bit ilacını normalde kullanmaya dikkat edin koruyucu özelliğide taşır size bir önerim olacak kuşa ıhlamur çayı içirmeyi deneyin bitki çayları çok iyi geliyor ve seviyorlar 3/4 ü su gerisi kaynatılmış ıhlamur ama soğumaya bırakın
Dışkı katı ise su yoksa 1-2 damla zeytin yağı damlatın sonra gözlemleyin dışkı düzelir büyük ihtimal
Kuş hareketlilik durumu nasıl?

Geri