Karadeniz Pet

muhabbet kuşumun nefesi hırıltılı çıkıyor

mihrialrin

Yeni Üye
Merhabalar, 10 aylık erkek muhabbet kuşum 4 gündür geceleri 4-5 defa uyurken nefes alıp vermekte zorlanıyormuş gibi ses çıkararak uyanıyor, sürekli hapşırarak hızlı hızlı nefes alıp veriyor ve hırıltılı ses çıkıyor. 4 gün önce dışkısından çok az kan geldi ancak kızgınlık döneminde ve yanına yeni dişi kuş aldık, kan gelmesinin sebebi kızgınlık döneminde olduğu içindir diye düşündük aynı zamanda veterinere götürdüm ama herhangi bir şeyi olmadığını söyledi ancak daha sonra dışkısı sürekli ya su gibi geldi ya da açık yeşil renginde yapışkan gibiydi. Son 1 aydır Aminosol adlı vitamini kullanıyordum veteriner onu da vermemem gerektiğini söyledi. Yine 4 gün önce uykusundan uyanarak uçmaya çalıştı sürekli bağırarak kanat çırptı, elime alarak sakinleştirmeye çalıştım yaklaşık beş dakika sonra sakinleşerek uyudu ancak sonrasında yine nefes alıp vermekte zorlanarak uyandı elime alarak göğsünü ve boğazını hafif okşadım öylelikle sakinleşti. 4 aydır zaten sanırım kilo aldığı için uçmuyor sadece dengesini kaybettiği zamanlarda kanatlarını çırpıyor ancak o zaman bile nefes alış verişi hızlanarak hırıltılı bir ses çıkıyor. Sadece tünekte dururken kambur bir şekilde duruyor elimize aldığımızda duruşu düzeliyor. Cereyanda kaldığını düşünmüyorum çünkü çok dikkat ediyorum odalarındaki camları gün içerisinde sadece beş dakikalığına havalandırmak için açıyorum. Sadece burun tıkanıklığı olabilir mi yoksa astım hastalığı ya da solunum enfeksiyonu gibi ilerlemiş bir hastalığı olabilir mi? Yardım edebilirseniz çok sevinirim.

Kuşun ve dışkısının fotoğraflarını ekler misiniz. Eğer hırıltıyı video ya çekme ihtimaliniz varsa onu da çekerseniz iyi olur. Kuşunuz da kuyruk atması var mı? Kuyruğu yukarı aşağı hızlı hızlı hareket ediyor mu?

Kuşun ve dışkısının fotoğraflarını ekler misiniz. Eğer hırıltıyı video ya çekme ihtimaliniz varsa onu da çekerseniz iyi olur. Kuşunuz da kuyruk atması var mı? Kuyruğu yukarı aşağı hızlı hızlı hareket ediyor mu?
kuşum dişi kuşla aynı kafeste kaldığı için dışkılarını ayırt edemiyorum yarın ayrı kafese alıp fotoğrafini çekeceğim, kuyruğunu yukarı aşağı hareket ettiriyor ancak hızlı değil sadece nefes alıp verişinde hareket ediyor diğer kuşumla aynı hareketlilik gözlemledim.

kuşum dişi kuşla aynı kafeste kaldığı için dışkılarını ayırt edemiyorum yarın ayrı kafese alıp fotoğrafini çekeceğim, kuyruğunu yukarı aşağı hareket ettiriyor ancak hızlı değil sadece nefes alıp verişinde hareket ediyor diğer kuşumla aynı hareketlilik gözlemledim.
Anlıyorum eğer kuşunuzda solunum yolu hastalığı varsa ilaç kullanımı ile önüne geçebilirsiniz. Ayrıntılı video fotoğraf eklerseniz ilaç ismi için yardımcı olacaklardır.

20210531_124921.jpg20210531_124927.jpg
Genelde bu şekilde sulu oluyor ve yaparken çok zorlanıyormuş gibi gözüküyor. Video da çektim ama nasıl yükleyebilirim acaba?

bu şekilde gece uyanıyor, gün içerisinde de böyle yapmaya devam ediyor. Ne yapabilirim sebebi nedir acaba?

bu şekilde gece uyanıyor, gün içerisinde de böyle yapmaya devam ediyor. Ne yapabilirim sebebi nedir acaba?
Solunum problemi var gibi duruyor. Dışkıları da bozuk. Uzman bir veterinere gösterseniz iyi olur. Kanatlılardan anlayan veteriner yoksa solunum problemi için ilaç önerir bilenler.
@Recai SULAMİS
@ADRIAN

Veterinerden vmd doxy, doksimis ya da levadoks alın. Alınca yazın kullanımını yazarım
dün veterinere götürdüm astım olduğunu söyledi alerjik olabilirmis, sarı bir toz ve beyaz ilaç verdi antibiyotik olduğunu söyledi ama isimlerini bilmiyorum. kullanım olarak sarı tozdan mercimek büyüklüğünde diğer ilaçtan 4 damla dedi sizce yeterli gelir mi? @Recai SULAMİS

dün veterinere götürdüm astım olduğunu söyledi alerjik olabilirmis, sarı bir toz ve beyaz ilaç verdi antibiyotik olduğunu söyledi ama isimlerini bilmiyorum. kullanım olarak sarı tozdan mercimek büyüklüğünde diğer ilaçtan 4 damla dedi sizce yeterli gelir mi? @Recai SULAMİS
Söylenen ilaçları alsanız daha etkili olur diye düşünüyorum. Ben kendi kuşuma vmd doxy alacağım solunum yolu problemi var

İlaçların ne olduğunu, hangi mg da olduğunu bilmediğim için birşey demem doğru olmaz, ancak genel olarak toz ilaçlar, 1 2 pirinç tanesi kadar eklenir, sıvı formdaki ilaçlar ise 6,7 damla eklenir..

Geri