Karadeniz Pet

Muhabbet kuşumun nesi var anlayamadım

Xartemis

Meraklı Üye
Merhaba, komşumuz köye gittiği için kuşlarını bize bıraktı. Kuşlar bir çift mavi olan gayet sağlıklıyken sarı olan kabarık duruyor ve çok az dışkılıyor. Elime aldığımda ise kemiği elime batıyor aşırı zayıf ama yaklaşık 1 aydır kuş bu şekildeymiş. İştahında bir kesilme yok yumurta mamayı severek yiyor yem de yiyor ancak geldiğinden beri (yaklaşık 5 gün) hiç su içtiğine denk gelmedim. Kafeslerini 2 günde bir temizliyorum. Mantar olmasından endişelendim çünkü yem yediğinde kusuyordu. Ancak kustuğu şey kokmuyor, ağzı da kokmuyor kendi vücudunda da mantar yok. Daha önceki kuşum da mantar olmuştu o yüzden biraz biliyorum belirtilerini. Fakat 1 aydır bu şekildeyse yanındaki dişi kuşa da bulaşmış olurdu diye düşünüyorum. Sorununu çözemedim. Bir de (mavi) dişi kuş, (sarı) erkek olan kuşa yem yedirmiyordu ilk geldiklerinde ne zaman yem yese kafasına vuruyordu. Tek büyük akıllı yemlik vardı iki küçük yemliğe çevirdim şimdi rahatça yiyebiliyor sarı olan da. Sirkeli su ve vitamin koydum ama su içtiğine denk gelmediğim için içti mi içmedi mi bilmiyorum. Kuşun ve dışkısının fotoğrafını bırakıyorum umarım sıkıntısını anlayan birileri çıkar. Şimdiden teşekkür ederim. (Beyaz kaplı olan erkek yani sarı kuşun dışkısı)

Ekli dosyalar

• 20210623_133008.jpg
    20210623_133008.jpg
    777.3 KB · Görüntüleme: 45
  • 20210623_135058.jpg
    20210623_135058.jpg
    976.4 KB · Görüntüleme: 51
Merhaba, komşumuz köye gittiği için kuşlarını bize bıraktı. Kuşlar bir çift mavi olan gayet sağlıklıyken sarı olan kabarık duruyor ve çok az dışkılıyor. Elime aldığımda ise kemiği elime batıyor aşırı zayıf ama yaklaşık 1 aydır kuş bu şekildeymiş. İştahında bir kesilme yok yumurta mamayı severek yiyor yem de yiyor ancak geldiğinden beri (yaklaşık 5 gün) hiç su içtiğine denk gelmedim. Kafeslerini 2 günde bir temizliyorum. Mantar olmasından endişelendim çünkü yem yediğinde kusuyordu. Ancak kustuğu şey kokmuyor, ağzı da kokmuyor kendi vücudunda da mantar yok. Daha önceki kuşum da mantar olmuştu o yüzden biraz biliyorum belirtilerini. Fakat 1 aydır bu şekildeyse yanındaki dişi kuşa da bulaşmış olurdu diye düşünüyorum. Sorununu çözemedim. Bir de (mavi) dişi kuş, (sarı) erkek olan kuşa yem yedirmiyordu ilk geldiklerinde ne zaman yem yese kafasına vuruyordu. Tek büyük akıllı yemlik vardı iki küçük yemliğe çevirdim şimdi rahatça yiyebiliyor sarı olan da. Sirkeli su ve vitamin koydum ama su içtiğine denk gelmediğim için içti mi içmedi mi bilmiyorum. Kuşun ve dışkısının fotoğrafını bırakıyorum umarım sıkıntısını anlayan birileri çıkar. Şimdiden teşekkür ederim. (Beyaz kaplı olan erkek yani sarı kuşun dışkısı)
Zayıflaması hastalık sebepli de olabilir, dişinin rahat bırakmamasından da kaynaklı olabilir. İki yemliğe çevirmeniz iyi olmuş. Fotoğrafta dişi olan bayağı canlı duruyor fakat erkek olan gerçekten mutsuz ve halsiz. Kuşlarda kusma birçok hastalığın belirtisidir.

Hassas tartınız varsa kuşu ölçebilir misiniz? Kuruma(zayıflama) pek çok hastalık sonucu oluşabiliyor. Kusma da yine genel bir semptom.
Hassas tartım yok malesef ama kendi muhabbet kuşum da var 1 yaşında ona göre ve yanındaki maviye göre gerçekten bir deri bir kemik hiçbirini elime aldığımda kemiklerini o kadar hissetmemiştim :(

Zayıflaması hastalık sebepli de olabilir, dişinin rahat bırakmamasından da kaynaklı olabilir. İki yemliğe çevirmeniz iyi olmuş. Fotoğrafta dişi olan bayağı canlı duruyor fakat erkek olan gerçekten mutsuz ve halsiz. Kuşlarda kusma birçok hastalığın belirtisidir.
Evet kabarması da tam belirtmiyor, kusması da, dışkısı da acaba hasta değil de sadece bakımsız oldukları için mi böyle diye düşünüyorum. Çünkü bana geldiklerinde yemleri çok kötü bir yemdi, sulukları yosunlanmıştı, kafeslerinde oyuncakları yoktu ve aşırı kirliydi...

Bir de sarının gözünün üst kısmında yeni tüy tüpcükleri var tüyde olması 1 ay sürmüş olabilir mi 1 aydır böyle kabarık duruyormuş

Hassas tartım yok malesef ama kendi muhabbet kuşum da var 1 yaşında ona göre ve yanındaki maviye göre gerçekten bir deri bir kemik hiçbirini elime aldığımda kemiklerini o kadar hissetmemiştim :(
Kuşu ters çevirip, göğsüne üfleyin. Kemik çıkmış mı diye bakın. Attığım fotoğraftaki normal, tam ortada kemik çıkıksa kuş fazla zayıftır.

Ekli dosyalar

• IMG-20210620-WA0008.jpg
    IMG-20210620-WA0008.jpg
    86.3 KB · Görüntüleme: 41
Kuşu ters çevirip, göğsüne üfleyin. Kemik çıkmış mı diye bakın. Attığım fotoğraftaki normal, tam ortada kemik çıkıksa kuş fazla zayıftır.
Teşekkür ederim dediğiniz gibi yarın sabah kontrol edeceğim. Vitaminini eksik etmiyorum, buğday çimlendirip verdim hatta ama onu yemedi. Ben de onun yerine dal darı aldım taktım henüz dokunmadı ama belki yarın yemeye başlar. Teşekkür ederim fikirleriniz için umarım hasta değildir :(

Merhaba
Muhabbet kuşumun dışkısı fotodaki şekilde ve bazen tamamen şeffaf su şeklinde. 2 gündür başka bir evdeydi. Biraz da ıslak duruyordur, bir kaç saattir izlediğim kadarı ile kusma yok, az yem yiyor kabarık. Elimde probiyotik kalmamış, başka ne verebilirim, dışkıya göre viral bir durum olabilir mi, ki sabah gayet enerjikmiş, elimde sera diropur, gerekir w ve röhnfried btamin mevcut
Teşekkürler

Ekli dosyalar

• D0D6BC5E-DB68-443B-952D-B932C8B971E1.jpeg
    D0D6BC5E-DB68-443B-952D-B932C8B971E1.jpeg
    503 KB · Görüntüleme: 20
Acaba bıraktığınız yerde herhangi bir hava akımına maruz kaldı mı.

Elinizdeki BT amin forte vitamini tüy destekleyici. Aslında entrobac ve gervit olsaydı daha iyi olurdu. Entrobac üç gün üst üste uygulardiniz. çünkü diski problemli. Yada en kısa zamanda temin edin.

Gerwit var elimde, entrobac ise sanırım nem aldı kaskatı kalmıs kabının içinde, zararlı olur muhtemelen. Tekrar sipariş verdim, gerwit ne şekilde vermeliyim
Teşekkürler

Aynen riske atmaya gerek yok. Yenisini temin edin. Yarım suluga 4-5 damla olacak şekilde. Haftada bir uygulayın.

Merhaba ,
Kuşu daha da halsizleşince veterinere götürdüm. Mintiverm ve 5 günlük şırınga ile vitamin verdi. Dün onu kullandım bugun vitaminlere geçtim , dışkısı sırası ile fotoğraftaki halleri aldı , yem yemiyor ve ben şırınga ile yedirebildiğimce yediriyorum. Acaba ilaç etki mi yapmamıştır, ya da ben mi aceleciyim emin olamadım, nasıl bir yol izlemeliyim bu dışkıya göre
Teşekkürler

Ekli dosyalar

• 8420C101-9CBA-4BDB-8077-1F141F4CCDB0.jpeg
    8420C101-9CBA-4BDB-8077-1F141F4CCDB0.jpeg
    503 KB · Görüntüleme: 9
  • 69BF2AF2-DAE4-49E4-9B3F-38BB8A0A44B9.jpeg
    69BF2AF2-DAE4-49E4-9B3F-38BB8A0A44B9.jpeg
    570.8 KB · Görüntüleme: 9
  • 1740DCBE-DB6B-41BC-B6B9-84DEF5225808.jpeg
    1740DCBE-DB6B-41BC-B6B9-84DEF5225808.jpeg
    813.1 KB · Görüntüleme: 9
Parazit ilacı veterinerin verdiği daha yeni kullanmaya baslamissiniz devam edin bence denildigi şekilde anca toparlar diye düşünüyorum. 🙏🏻

Merhaba,
Bugun kuş daha çok halsizleşince başka bir veterinere götürdüm cünkü ilk gün kullandıgım ilaç hiç içime sinmemişti. Maalesef düşündüğüm gibi yanlış doz belirtilmiş ilk veteriner tarafından ve kuşta toksik etki yapmış. Bugun gittiğim veteriner bu durumu nötürleyici olduğunu söylediği bir ilaç verdi gagadan . Bu ilaç ve antibiyotik şırıngasını da verdi her gün 1 er damla devam et şeklinde. Kuşa 2. İlaç takviyesinin ağır gelip gelmeyeceğini sordugumda ancak bu şekilde kurtarılabilme imkanı oldugunu vitamin vermememi soyledi. Araya vitamin ya da probiyotik takviyesi sokmalı mıyım sizce?

Şuan için vermeyin veterinerin dedigi gibi. Genelde tedavi bittikten sonra probiyotik takviyesi yapıyoruz. Tedavi bitsin sonrasi verirsiniz

Geri