Karadeniz Pet

Muhabbet kuşumun poposundan KAN damlıyor

Ceydanbb

Yeni Üye
Herkese merhaba. Dün bir konu açmıştım. Şöyle ki 1,5 yaşında dişi bir muhabbet kuşum var. İlk kez yumurtlamış ancak yumurta içerde yapısmıs bagırsagına sanırım. Bugün veterinerde operasyon yapıp çıkardılar yumurtayı. Götürmeden önce kafeste babam bir damla kan bulmustu o yüzden yumurta mı baska bir durum mu emin olamadan sabah açılır açılmaz soluğu veterinerde aldım. Kusum operasyondan sonra sadece salıncagında oturuyor. Yemek yemesi için kendim çay kasıgıyla yumurta beyazı ve doktorun verdiği probiyotikli mamasından veriyorum. Kendisini gözlemlediğimde öğlen 2 den aksam 5-6 ya kadar bir şey yemeyince ben yedirmeye basladım. Ben verince yiyor salıncagında otururken. Neyse mamasını aralıklarla gidip veriyorum. Şimdi tektar besledim ki sabah 8 de tekrar besleyeceğim. Sizlere bir kaç sorum var yanıtlarsanız bilgilerinizi benimle de paylasırsanız cok sevinirim.
Doktor kakasının basta kanlı olacagını ilerleyen günlerde git gite yesile döneceğini söylemisti. Eve geldiğimizde iki kez kan geldiğini gördüm damla damla 2-3 damla. Aradım veterineri olabilir dediler ancak bu kan damlama işi 3 kez olduğu için cok endişeleniyorum su an. Yedikleri kan olsun ona diye dua ediyorum. Sizce ne kadar sürede bir beslemeliyim, gece uyanıp 3 4 gibi tektar mama vereyim mi yoksa gerek yok mudur? Sürekli poposunun etrafını içini temizliyor belki kanlar vs rahatsız ediyor onu. Sizce ben ne sıklıkla pamukla ılık su ile silmeliyim. Cok canı acıdıgı icin yapmama izin vermediği için bugün 1 kez yarım yamalak 1 kez de düzgün yapabildim.
kendisi ötttü keyfi yerinde gibi geliyor ancak kan damlaları beni çok telaslandırıyor. Ne kadar kanı var ki toplamda da bu kadar kan kaybetti benim çocugum. Görüslerinizi fikirlerinizi paylasırsanız cok sevinirim. Aksam 6 da bepantol sürmüstüm poposuna.su an sıcaklıgın 30 oldugu odada peteğin yanında duruyor. Sıcak tutmanın önemli oldugunu söyledi doktor. Kusum atlatabilir mi by süreci bu kanamaları yoksa zor mu.. kanları her gördüğümde içimden bir parça kopuyor. Umudumu yitirmeyi hiç istemem ancak çok zorlanıyorum.

Şimdi bu konu biraz sıkıntılı. Vitaminli sıvılar daha yararlı olacaktır. Nemli gıdalar. Kuru şeyler bağırsağını yorabilir.

Bir kuşum sindirimi 20 dkdır yani sürekli yer 20 dk bir dışkılar.

Bana kalırsa suyuna güzel bir vitamin koyun. Yem işini sık sık yapmayın. Bağırsak hareketlidir. Sürekli yerse yara kolay iyileşmez buda kan sızıntısı oluşturur.

Ama yumurta çıkarılma operasyonuysa Bağırsakta yırtılma olduğunu düşünmüyorum. Yumurta kanalında olmuş olmalı. Güzel besleyin. Yumurta maması yemden daha iyi olacaktır.
Kızıştırıcı içerikli havuç vs vermeyin.
Geçmiş olsun.

Ne desek noş şimdi bazı gıdalar kanı cıvıtır bazıları koyulaştırır. Bu dönemde kanı koyulaştıran besinler verilmeli.
Ezbere bişey vermek doğru olmaz
Veterinerinizle sık görüşün.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Şimdi bu konu biraz sıkıntılı. Vitaminli sıvılar daha yararlı olacaktır. Nemli gıdalar. Kuru şeyler bağırsağını yorabilir.

Bir kuşum sindirimi 20 dkdır yani sürekli yer 20 dk bir dışkılar.

Bana kalırsa suyuna güzel bir vitamin koyun. Yem işini sık sık yapmayın. Bağırsak hareketlidir. Sürekli yerse yara kolay iyileşmez buda kan sızıntısı oluşturur.

Ama yumurta çıkarılma operasyonuysa Bağırsakta yırtılma olduğunu düşünmüyorum. Yumurta kanalında olmuş olmalı. Güzel besleyin. Yumurta maması yemden daha iyi olacaktır.
Kızıştırıcı içerikli havuç vs vermeyin.
Geçmiş olsun.

Ne desek noş şimdi bazı gıdalar kanı cıvıtır bazıları koyulaştırır. Bu dönemde kanı koyulaştıran besinler verilmeli.
Ezbere bişey vermek doğru olmaz
Veterinerinizle sık görüşün.

Merhabalar. cevabınız için teşekkür ederim öncelikle. Suyuna doktorun verdiği Avimineral, aminosol koyuyorum. ve yemi için de probiyotik verdiler onu koydum yemine.
Simdi baktıgımda ilk kansız kakasını yapmıs. Bir kaç sorum var size. Yemek yediğinden aç olmadığından emin olun dendi.
Ne sıklıkla beslemeliyim?
Nemli gıdalar icin örnek verir misiniz baska ne verirsem iyi gelir?
Kanı koyulastıran ne verebilirim?

sorularımı yanıtlarsanı beni çok mutlu edersiniz. Ben muhakkak danısacagım veterinere de.
Yumurta beyazı veriyordum ben sadece iyice ezip. Güçten düşüp halsizlesmesinden korkuyorum o yüzden mama veriyorum. Ama ne sıklıkla vericegimde de tereddütlüyüm bunu da danısacagım veterinere, ancak sizin de fikirlerinizi almak isterim

Merhabalar. cevabınız için teşekkür ederim öncelikle. Suyuna doktorun verdiği Avimineral, aminosol koyuyorum. ve yemi için de probiyotik verdiler onu koydum yemine.
Simdi baktıgımda ilk kansız kakasını yapmıs. Bir kaç sorum var size. Yemek yediğinden aç olmadığından emin olun dendi.
Ne sıklıkla beslemeliyim?
Nemli gıdalar icin örnek verir misiniz baska ne verirsem iyi gelir?
Kanı koyulastıran ne verebilirim?

sorularımı yanıtlarsanı beni çok mutlu edersiniz. Ben muhakkak danısacagım veterinere de.
Yumurta beyazı veriyordum ben sadece iyice ezip. Güçten düşüp halsizlesmesinden korkuyorum o yüzden mama veriyorum. Ama ne sıklıkla vericegimde de tereddütlüyüm bunu da danısacagım veterinere, ancak sizin de fikirlerinizi almak isterim

Evet kanamanın durmasına sevindim. Diğer dışkılarıda muhtemelen. normal gelecektir.

Nemli gıdadan kastım yumurta mamasıdır. Veya satılan kuru mamaları nemlendirip vermektir.

Verdiğinizi tüketiyorsa iştahsızlık göstermiyorsa, 2-3 saate bir vermeniz yeterlidir.
Yumurta sarısını vermeyin yalnız, Sindirimi ağır gelebilir.

Kanı koyulaştıran gıdalar "K vitamini" içeren gıdalardır.

Evde bulabileceğiniz marul, maydonoz gibi yeşilliklerde bulunur. Ancak faxlası ishal yapar bu süreçte ishal tehlikeli olur.

Marulu veya maydonozu iyice kıyıp suyunu iyice sıkın suyunu dökün gitsin. Çünkü Suyu ishal eder.!.

Kıydığınız yeşilliği mamaya karıştırın.
K vitamini alacaktır. Kanın oıjtılaşmasına yardımcı olur.

Evet kanamanın durmasına sevindim. Diğer dışkılarıda muhtemelen. normal gelecektir.

Nemli gıdadan kastım yumurta mamasıdır. Veya satılan kuru mamaları nemlendirip vermektir.

Verdiğinizi tüketiyorsa iştahsızlık göstermiyorsa, 2-3 saate bir vermeniz yeterlidir.
Yumurta sarısını vermeyin yalnız, Sindirimi ağır gelebilir.

Kanı koyulaştıran gıdalar "K vitamini" içeren gıdalardır.

Evde bulabileceğiniz marul, maydonoz gibi yeşilliklerde bulunur. Ancak faxlası ishal yapar bu süreçte ishal tehlikeli olur.

Marulu veya maydonozu iyice kıyıp suyunu iyice sıkın suyunu dökün gitsin. Çünkü Suyu ishal eder.!.

Kıydığınız yeşilliği mamaya karıştırın.
K vitamini alacaktır. Kanın oıjtılaşmasına yardımcı olur.

Lakin yeşilliği abartmayın bir çay kaşığı kadar kıysanız yeterli.

Suyunu kesinlike sıkın.

Lakin yeşilliği abartmayın bir çay kaşığı kadar kıysanız yeterli.

Suyunu kesinlike sıkın.

İlk kızgınlık yumurtasıydı. Doktor tekrar olabileceğini söyledi bunun. Su an karnı yine sert acaba bu eskiden kalanmı yoksa tekrar mı yumurtluyor. Bir kere daha yumurtlamayı kaldırabilir mi daha demin kakasını ilk kez kansız gördüm. Ama poposu şiş ve mor görünüyor

Popo kısmından ve bi kaç açıdan fotoğraf yükleyin bakalım

Yumurta yok galiba ? [mention]alph [/mention] [mention]Nurullah İnci [/mention] [mention]ADRIAN [/mention]

Yumurta yok galiba ? [mention]alph [/mention] [mention]Nurullah İnci [/mention] [mention]ADRIAN [/mention]

Gagası bittikten sonra yumusak bir bombe akabinde de sertlik geliyor tam o karnında çizgi olan yer de. Dünden kalan mı yeni bir sertlik mi bilmiyorum. Yumurta çıkınca o sertlik geçiyor mu? Eğer hemen geçmiyorsa belki ondandır. Yumurta var mı yok mu bilemiyorum. Aynı zamanda Yüzünde ki gagasının yanında ki ve altında ki tüyler biraz seyreklesti gibi bu nedendir biliyor musunuz?

Gagası bittikten sonra yumusak bir bombe akabinde de sertlik geliyor tam o karnında çizgi olan yer de. Dünden kalan mı yeni bir sertlik mi bilmiyorum. Yumurta çıkınca o sertlik geçiyor mu? Eğer hemen geçmiyorsa belki ondandır. Yumurta var mı yok mu bilemiyorum. Aynı zamanda Yüzünde ki gagasının yanında ki ve altında ki tüyler biraz seyreklesti gibi bu nedendir biliyor musunuz?

Takviyeye devam edin. Tüyler dökülebilir travma atlamış streste dökebilir.
B vitamini takviyesi yapınız tüyleri yeniden çıkacaktır.

Takviyeye devam edin. Tüyler dökülebilir travma atlamış streste dökebilir.
B vitamini takviyesi yapınız tüyleri yeniden çıkacaktır.

Yumurtlama durumuyla ilgili düşünceleriniz nedir? Karnında ki sertlik, yumusak bombe ile ilgili? Tekrar mı yumurtlayacak yoksa dünden kalan mıdır sizce

Yumurtlama durumuyla ilgili düşünceleriniz nedir? Karnında ki sertlik, yumusak bombe ile ilgili? Tekrar mı yumurtlayacak yoksa dünden kalan mıdır sizce

İlk yumurtadan genelde 2 gün sonra yeni yumurta gelir. 3 günese uzayabilir.

3 hünü geçtigse yumurta yoktur. Yani varsa bile bunu engelleme şansımız yok malesef. Şuan yapmanız gereken güzel takviye vermek ve kafesi temizlemek.
Tüylerine çok kan yapışmış. Mikrop oluşturma ihtimali yüksek. Sık sık temizleyin. Tüyleri temizlemek zor olur anüs kısmının temiz olmasına dikkat edin.

Kuş kendine gelinxe biraz daha zaman geçsin ortamı ısıtıp ılık banyoluk koyarsanız kendini temizler.

Bu tür sorunların ortaya çıkmasının en büyük sebebi kalsiyum eksikliğidir. Kuş yumurtlama sürecinde yeterli kalsiyumu vücuduna alamaz ise yumurta oluşmayabilir/ yumuşak dokuda kalabilir/ oluşum süreci uzayabilir ve bu sebeple yumurta sıkışması, anüse yapışma yada yumurtanın oluşmama sebebi ile dışkıda yumurtanın kalıntıları görünebilir.

Kafeste mutlaka mineral blok ve kalamar kemiği bulunsun.

Vitamin ve probiyotik takviyesini eksik etmeyiniz.

Haşlanmış yumurtanın sarısını verebilirsiniz yüksek oranda protein içerir ve topralanmasına yardımcı olur.

İlk yumurtanın ardından devamında tekrar yumurta gelebilir bu daha sıkıntılı bir süreç oluşturabilir henüz iyileşmeyen anüs kısmında daha büyük tahribata yol açabilir yada anüsün dışarı çıkmasına sebep olabilir. Bu süreçte takviyeleri düzenli olarak sağlayınız.

Yumurta olduğunu ve sıkıştığını tespit ederseniz kulak çubuğuna çok az miktarda zeytinyağı damlatıp anüs çevresine bastırmadan masaj uygulayarak yumurtanın çıkmasını sağlayabilirsiniz.

Bu tür sorunların ortaya çıkmasının en büyük sebebi kalsiyum eksikliğidir. Kuş yumurtlama sürecinde yeterli kalsiyumu vücuduna alamaz ise yumurta oluşmayabilir/ yumuşak dokuda kalabilir/ oluşum süreci uzayabilir ve bu sebeple yumurta sıkışması, anüse yapışma yada yumurtanın oluşmama sebebi ile dışkıda yumurtanın kalıntıları görünebilir.

Haşlanmış yumurtanın sarısını verebilirsiniz yüksek oranda protein içerir ve topralanmasına yardımcı olur.

İlk yumurtanın ardından devamında tekrar yumurta gelebilir bu daha sıkıntılı bir süreç oluşturabilir henüz iyileşmeyen anüs kısmında daha büyük tahribata yol açabilir yada anüsün dışarı çıkmasına sebep olabilir. Bu süreçte takviyeleri düzenli olarak sağlayınız.

Yumurta olduğunu ve sıkıştığını tespit ederseniz kulak çubuğuna çok az miktarda zeytinyağı damlatıp anüs çevresine bastırmadan masaj uygulayarak yumurtanın çıkmasını sağlayabilirsiyumurta geliyor sanırım. Kafesin kenarında poposunu kaldırarak oturmaya basladı. Bepantolu ne sıklıkla süreyim sizce bu kolaylastırır mı ya da yumurtlamasını kolaylastıracak ne yapabilirim bilginiz var mı? Zeytinyagı sürersem ishal olur diye korkuyorum.

Yumurta olduğunu ve sıkıştığını tespit ederseniz kulak çubuğuna çok az miktarda zeytinyağı damlatıp anüs çevresine bastırmadan masaj uygulayarak yumurtanın çıkmasını sağlayabilirsiniz.
yumurta geliyor sanırım. Kafesin kenarında poposunu kaldırarak oturmaya basladı. Bepantolu ne sıklıkla süreyim sizce bu kolaylastırır mı ya da yumurtlamasını kolaylastıracak ne yapabilirim bilginiz var mı? Zeytinyagı sürersem ishal olur diye korkuyorum. Öyle yazılar okudum. Bir saat önde bepantol sürmüştüm. Korkuyorum bir şey olacak diye ne yapmalıyım

Bir de kremi sürerken bile elimizde durmuyor babam tutarken ben sürmeye calısıyorum hep kaçmaya calısıyor durmuyor

İlk yumurtadan genelde 2 gün sonra yeni yumurta gelir. 3 günese uzayabilir.

3 hünü geçtigse yumurta yoktur. Yani varsa bile bunu engelleme şansımız yok malesef. Şuan yapmanız gereken güzel takviye vermek ve kafesi temizlemek.
Tüylerine çok kan yapışmış. Mikrop oluşturma ihtimali yüksek. Sık sık temizleyin. Tüyleri temizlemek zor olur anüs kısmının temiz olmasına dikkat edin.

Kuş kendine gelinxe biraz daha zaman geçsin ortamı ısıtıp ılık banyoluk koyarsanız kendini temizler.

Nemli pamukla önce silip sonra bepantol sürüyorum sabah aksam. Dün yumurtasını veteriner aldı. Simdi yine kafeste köseye oturup poposunu dikti bekliyor. Enerjik görünüyor ama anüsü mor ve şiş o yüzden çok endiseliyim

Geri